banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Ermeni Lobisini Çıldırtan Vekil

ABD'de Milletvekili Eddie Bernice Johnson, 1915 Olaylarını "Soykırım" Değil, 'Toplumlararası Savaş', Ermenilerin "Soykırım" İddiasını da "Tarihi Anlaşmazlık" Olarak Niteledi.

GUNDEM 27.02.2009, 10:27
1756
Ermeni Lobisini Çıldırtan Vekil

Ermeni Lobisini Çıldırtan Vekil

ABD'de Teksas eyaletinin Demokrat kadın milletvekili Eddie Bernice Johnson, 1915 olaylarını "soykırım" değil, ''toplumlararası savaş'', Ermenilerin "soykırım" iddiasını da "tarihi anlaşmazlık" olarak nitelendirince, ABD'deki Ermeni kuruluşlarının büyük tepkisini çekti.

Johnson, Temsilciler Meclisindeki 434 meslektaşına gönderdiği mektupta, Ermeni lobisinin Temsilciler Meclisine sunmaya hazırlandığı yeni "soykırım" tasarısına karşı çıktı.

Milletvekili Johnson, tasarıyı hazırlamakta olan milletvekillerine hitaben, "önerilen 'soykırım' tasarısını gözden geçirmenizi saygıyla istiyorum. Bu tasarı, 1915'taki toplumlararası savaşta meydana gelen insanlık dışı olayları tek yanlı olarak görüyor. Ermenistan ile Türkiye arasındaki tarihi anlaşmazlıkta bir tarafı destekleyen bu tasarıdaki iddialardan tabiatıyla rahatsızlık duyuyorum. Çünkü bu, iki ülke arasında şimdi sürmekte olan ilişkilerin normalleşmesi sürecine zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

Johnson, "Rusya'dan Irak'a, Afganistan'a ve İran'a kadar uzanan ve ABD
'nin ulusal güvenliği için kritik önem taşıyan bir bölgedeki sınavlar göz önüne alındığında, (Türkiye ile Ermenistan arasında normalleşmeyi hedefleyen) bu umutlu çabaların rayından çıkması, ABD için kabul edilemez. Tam tersine bu çabaları desteklememiz ve teşvik etmemiz gerekir" görüşünü ifade etti.

Milletvekili Johnson, Cumhurbaşkanı Abd
ullah Gül'ün Ermenistan'a ziyaretinden de görüleceği, gibi Türk-Ermeni ilişkilerindeki ilerleme konusunda cesaretlendiğini belirtti.

Milletvekili Eddie Bernice Johnson'ın milletvekillerine gönderdiği bu mektup, Ermeni kuruluşlarını öfkelendirdi.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) adlı kuruluş, Amerikalı Ermenilerden, Johnson'ın bürosunu telefonla aramalarını ve milletvekilinin mektubuna ilişkin görüşlerini "kibarca" iletmelerini istedi.

ANCA, Johnson'ın görüşlerinin tarihçilerce yalanlandığını da iddia etti.

Yorumlar (0)
23
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü