banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Erdoğan'ın Ziyaretinde Olay Çıktı

Erdoğan'ın maden faciasının yaşandığı Zonguldak'ı ziyareti sırasında madenci yakınları gazetecilere saldırdı.

GUNDEM 20.05.2010, 02:26
2135
Erdoğan'ın Ziyaretinde Olay Çıktı

Erdoğan'ın Ziyaretinde Olay Çıktı

Madenci yakınları gazetecilere saldırdı. Bunun üzerine polis gazetecileri korumak için havaya bir el ateş etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldiği Zonguldak'ta olayın meydana geldiği yerde protesto edildi.

Maden ocağında kalan yakınlarını bekleyenlerle görüşmek isteyen Erdoğan'ın korumaları, polis ve bir grup arasında gerginlik yaşandı. Bunun üzerine Kızılay çadırına geçen Erdoğan bir süre sonra olay yerinde beklemek isteyenlere seslenmek istedi. Ancak aynı grup Başbakan'ı yien protesto etti. Bu sırada büyüyen olaylar ortalığı savaş alanına çevirdi. Polis bu sırada havaya bir el ateş etti. Olaylar sırasında bir kişi yaralandı.

Bir süre çadırdan olayların yatışmasını bekleyen Başbakan Erdoğan ancak 3. denemede işçi yakınlarına seslenebildi. Erdoğan burada konuşma yaparken çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. Erdoğan kendisini dinleyenlere "geçmiş olsun" diyerek, "Çalışmalar devam ediyor, dedikodulara kulak asmayın" dedi.

Olaylarla ilgili olduğu sanılan iki kişi gözaltına alındı.

Başbakan'ın incelemeleri sırasında çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

Bakan dinçer: Ulaşmak zaman alacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, gazetecilere yaptığı açıklamada çalışmaların uzun bir zaman alacağını söyledi. Dinçer'in bu açıklaması işçi yakınlarının endişelerini artırdı.

Bir mutlu haber

Tahlisiye ekibindeki madencilerden Tacettin Türker, ''Ocaktaki işçilerin arasında bulunan 'kurt madenci' dediğimiz emekli işçiler, hava borularını kırarak kendilerine temiz hava sağlamış olabilirler'' dedi.

Türker, grizu patlaması sonrası maden ocağında başlatılan kurtarma çalışmalarına katılmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, göçük alanında çok büyük kayalarla uğraştıklarını, zor şartlarda çalıştıklarını söyledi.

Kurtarma çalışmalarına katılanları gazlı ortamda fazla bırakmamak için 4 saatte bir ekibin değiştiğini anlatan Türker, şöyle konuştu:

''Çalışmalar 20 kişilik ekip tarafından yapılıyor. 12'si göçükte çalışıyor, 8 kişi de geride tahlisiye ekibi olarak hazır bekliyor. İkinci göçük, birincisinden daha büyük. Burada şartlardan dolayı yeterli teknolojik imkan kullanılamıyor. İnsan gücü ile çalışılıyor, kayaları kırmak için tokmak kullanıyoruz. Demir bağlar kırılmış, bunları keserek almak zorunda kalıyoruz. Bu da vakit kaybına neden oluyor. O yüzden biraz yavaş ilerleyebiliyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın da emniyetini düşünmek zorundayız. Göçükte kaya parçaları var, kesit alanı geniş, ana yol 20-25 metrekare olduğu için göçük alanı da geniş oluyor. O yüzden zorlanıyoruz.''

Mahsur kalan işçilerin durumu hakkında tahmin yürüten Türker, işçilerin patlamadan doğrudan olmasa da açığa çıkan karbonmonoksit gazından etkilenmiş olabileceğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Göçüğün ne kadar alanı kapsadığını tahmin etmek zor. Patlamanın olduğu öğle vakti sıralarında, işçiler kuyu başında temiz havanın bulunduğu yerden 100-150 metre uzaklıkta olabilir. Patlamadan etkilenmeme ihtimalleri var. Ancak patlamadan sonra açığa çıkan karbonmonoksit gazından etkilenmiş olabilirler. Ocaktaki işçilerin arasında bulunan 'kurt madenci' dediğimiz emekli işçiler, hava borularını kırarak kendilerine temiz hava sağlamış da olabilirler. Borulardan hava temin etme imkanları bulunuyor.''

Türker, çok yavaş ilerleyebildiklerini, alanın genişliği itibarıyla 20 kişilik ekibin yeterli olduğunu, ancak işçilere bugün de ulaşılmasının zor göründüğü sözlerine ekledi.

TTK Genel Müdürü Burhan İnan'ın da kurtarma çalışmalarını incelemek üzere yerin altına indiği bildirildi.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
Günün Karikatürü Tümü