banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Emeklilere Büyük Zam Geliyor

Bağ-Kur ve işçi emeklilerine ilaç gibi bir zam yolda..

GUNDEM 07.12.2009, 15:52
1990
Emeklilere Büyük Zam Geliyor

Emeklilere Büyük Zam Geliyor

Bağ-Kur ve işçi emeklilerine 100 lira seyyanen zam geliyor. Buna bir de yüzde 3'lük artış eklenecek. 'İntibak'tan önce en düşük maaş 783 TL olacak. Önceki gün Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'in açıkladığı 100 TL seyyanen ve yüzde 3 zam, işçi (SSK) ve esnaf (Bağ-Kur) emeklilerini heyecanlandırdı.

Emekliler, bu konuda yapılan çalışmaların bitmesini dört gözle bekliyor. Bakan Ömer Dinçer, önceki gün katıldığı Sosyal Güvenlik Genel Kurulu'nda emekliler için müjdeli haberler vermişti.

Bakan Dinçer, bir süredir devam eden İntibak Yasası çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu ve bu sayede emeklilerin maaş farklarının, yapılacak ek zamlarla giderileceğini ifade etti. Yapılacak zamla ilgili olarak ise 100 TL seyyanen ve buna ilaveten yüzde 3'lük artış öngörülüyor.

Maaş farkları da bitiyor
Bu artış gerçekleştiği takdirde, şu anda en düşük Bağ-Kur emeklisinin maaşı 468 liradan 585 TL'ye çıkacak. En düşük SSK emeklisinin maaşı ise 632 liradan 753 liraya yükselmiş olacak. Maliye Bakanlığı ile ortak yürütülecek zam kararının yanı sıra, İntibak Yasası da maaşlardaki dengesizlikleri giderecek. Buna göre; aynı kıdem ve primden farklı tarihlerde emekli olmuş olanların arasındaki maaş farkları zamana yayılarak giderilecek.

Emekli aylıklrı için çalışmalar süryor 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilere yönelik yapılması planlanan iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini belirterek, emeklilere yönelik yapılacak iyileştirmelerin ne kadar, nasıl ve ne zaman olacağı yönünde çıkan haberler doğru olmadığını bildirdi.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, emeklilere yönelik yapılması planlanan iyileştirmelerle ilgili son günlerde bazı basın-yayın organlarında çeşitli haberlerin yer aldığı anımsatıldı.

Bu haberlerde, emeklilerin maaşlarında yapılacak iyileştirmelerle ilgili artış oranı ve miktarı gibi çeşitli bilgiler verildiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Emeklilerimize yönelik yapılması planlanan iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Emeklilerimize yönelik yapılacak iyileştirmelerin ne kadar, nasıl ve ne zaman olacağı yönünde çıkan haberler doğru değildir.

Bilindiği gibi emeklilerimize yönelik yapılacak iyileştirme çalışmaları, bir süre önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Ömer Dinçer'in talimatıyla başlatılmıştır. Sayın Bakanımız, emeklilerimize yönelik iyileştirme çalışmalarında son aşamaya gelindiği bilgisini de 4 Aralık Cuma günü Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma ifade etmiştir, Ancak, konuyla ilgili çalışmalar henüz tamamlanmadığından yapılacak iyileştirmenin ne kadar ve ne oranda olacağı yönünde bir bilgi henüz kamuoyuna bildirilmemiştir.

Başta emeklilerimiz olmak üzere kamuoyumuzun, bakanlığımız tarafından emeklilerimize yönelik iyileştirmeyle ilgili (oran, miktar gibi) bir bilgi verilmedikçe, ilgili haberlere itibar edilmemelidir."

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü