banner191

banner148

banner179

banner176

Dünya Gıda Programı:1 Milyar İnsan AÇ

Programın İcra Müdürü Josetta Sheeran, son iki yılda aç insanların saflarına 200 milyon kişinin daha katıldığını belirterek,

GUNDEM 26.10.2009, 09:38
Dünya Gıda Programı:1 Milyar İnsan AÇ

Dünya Gıda Programı:1 Milyar İnsan
 
CANBERRA - Dünya Gıda Programı, dünyada bir milyar insanın aç olduğunu bildirdi.

Programın İcra Müdürü Josetta Sheeran, son iki yılda aç insanların saflarına 200 milyon kişinin daha katıldığını belirterek, "acilen doyurulması gereken" insanların sayısının şimdiye kadarki en yüksek seviyesine çıkarak 1,02 milyara ulaştığını söyledi.

Sheeran, gazetecilere yaptığı açıklamada, "İnsanlığın altıda biri, midelerine bir tas yemek girip girmeyeceğini bilmeden yeni güne gözlerini açacak" dedi.

İklim değişikliği, yakıt fiyatlarının artması ve gelirin düşmesinin açlığın artmasında rolü bulunduğunu belirten Sheeran, küresel mali kriz yüzünden fiyatların düşmesine rağmen, gelişmekte olan ülkelerde temel gıdaların fiyatlarının arttığına dikkati çekti.

Sheeran, "Gıda krizi bitmedi. Bir acayiplik söz konusu, küresel büyük pazarlarda fiyatlar düştü, ama gelişmekte olan dünyada metaların yüzde 80'inde fiyatlar bugün bir yıl öncesine kıyasla daha yüksek" dedi.

Josette Sheeran, bunun gelişmekte olan dünyanın yüzde 80'inde insanların iki veya üç yıl önceki gıda tüketimlerinin sadece üçte birine ulaşabilecekleri anlamına geldiğini belirtti.

Yorumlar (1)
SAHİLVARYA 10 yıl önce
Aile bireyleri arasında rasgele bir takım davranışlar süredir..Ama beslenme konularında da bu böyle degildir..siz başka bir şey üzerinde karar kılarsınız ama diger bi kardeşiniz daha farklı bir yiyecekte karar kıla bilir..Bu da gösterir ki kardeşler arasında beslenme konularında tek bir istek belirgin ve açıktır yani begeni ve istekler ve arzular ayrıdır..Ama genelde bu yine farklıdır..Kimi yerli ve taze gıdalar tercih etsede kimisi için bu geçerli olmaya bilir..Bu istekler bazen uygun olmayan ortamlarda hayal dir..Bu ne demek gıda bulamadıgınız zaman hayal etmeye ve hayallerle baya bir şeyler yemege çalışırsınız..ne dogrudur ki bu hayaller bile yakındakileriniz içinde bile çok farlı ola bilmektedir..Yani istek ve arzuların tamamen ortama göre ve imkanlara dahil daha da farklılık göstere bilmektedir.Ama bu tür olasılık ve ifadeleri uzatmak muhakkak ki olasıdır..Ama kimsenin beslenme yoksulluk üzerinde konuşması bile farklı olabilmektedir.Gıda konusunda konuşmak baya uzun bir süreç alabilir..Burada bide ailece ve ulusca zorda kalanlara yardım ve ikram etme alışkanlıgımız konusunda da yek pare bir millet oldugumuzu söylemekte onur ve gurur duymaktayım..Allah kimseyi aç bırakmasın ve kimseyi nefsiyle terbiye etmesin..Bence kesinlikte dünyada tek ve tek sorun beslenmedir..Ne konumda olursanız olun beslenme en büyük problemdir... kanatindeyim..
18°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?