banner191

banner148

banner179

banner176

Doları Merkez Bankası Dizginledi

MB'nin, döviz satım ihalelerine başlıyacağını açıklamasının ardından, 1.82 TL'nin üzerine çıkan dolar, 1.81 TL'nin altına indi.

GUNDEM 10.03.2009, 02:47
Doları Merkez Bankası Dizginledi

Doları Merkez Bankası Dizginledi

Rekor üstüne rekor kıran dolarda yükseliş Merkez Bankası'nın müdahale kararıyla dizginlendi. Bankalararası piyasada 1.82 TL'nin üzerine çıkan dolar kararın ardından 1.81 TL'nin altına düştü. Merkez Bankası bugünden (10.03.2009) itibaren döviz satım ihaleleri yoluyla piyasaya döviz likiditesi sağlayacağını açıkladı.

İhalelerde satımı yapılacak döviz tutarı 50 milyon dolar olarak belirlendi. Merkez Bankası'ndan gelen bu kararın ardından dolar kotasyonları tarihi zirve seviyelerden geri döndü. Serbest piyasada 1 lira 82 kuruşa dayanan dolar 1 lira 80 kuruşun altına geriledi.

Dolardaki yükselişi değerlendiren Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, "Dünyanın dört bir yanında riskten kaçış var, bu da doları güçlendiriyor" diye konuştu. Döviz kurları dış gelişmelere bağlı olarak dalgalanırken, uzmanlar döviz cinsi geliri olmayanların dövizle borçlanmamaları konusunda uyarıyor. Ayrıca dövizle borçlanmış olanların da en kısa sürede bu borçlarını kapatmaları gerektiği vurgulanıyor.

Yorumlar (0)
23°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?