banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Deprem 4 Gün Önceden Bilinecek

İTÜ tarafından geliştirilen sistem sayesinde deprem, 4 gün önceden haber verilecek.

GUNDEM 05.09.2009, 10:30
1937
Deprem 4 Gün Önceden Bilinecek

Deprem 4 Gün Önceden Bilinecek

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, İTÜ tarafından geliştirilen Depremi Önceden Belirleme sistemi'yle ilgili bilgiler verdi.

Gündoğdu, Türkiye'nin deprem gerçeğini kabul etmesine rağmen, 17 Ağustos büyük Marmara depreminin ardından önemli adımların atılmadığını söyledi.

Bu konuda önemli çalışmalar yapan İTÜ'nün Depremi Önceden Belirleme Sistemi'ni geliştirdiğini ve son derece ciddi sonuçlar aldıklarını ifade eden Gündoğdu, bunun yaygınlaştırılması çalışmalarının ise amatör biçimde devam ettiğini bildirdi.

Sistemin, bağlı bulunduğu bilgisayara yer, hava ve toprak hareketi verilerini aktararak çalıştığını, hareketlerin üniversitedeki merkezden 24 saat süreyle aralıksız izlendiğini anlatan Gündoğdu, şöyle konuştu: ''Fay hattındaki hareketlerle, toprak, su ve havadaki hareketleri sürekli izleyerek bölgenin deprem haritasını oluşturan bu sistem, depremi 4 gün önce haber veriyor. Bu sistem Türkiye'de ilk başta bazı bilimadamları tarafından ciddiye alınmadı. Sistem hakkında bilgi verdiğimiz insanlar, (Japonlar bile depremi önceden tespit edemiyor) dediler. Ancak, Türkiye'de meydana gelen depremler 'sığ' olarak adlandırdığımız, 50-60 kilometre derinde olan hareketler. Bunun için tespitler yapabilmek mümkün. Japonya'daki depremler ise yerin 300-400 kilometre altından geliyor.''

Sistemle ilgili Çanakkale, Bursa ve Nilüfer ilçesi ile Bakırköy ve Çınarcık'ta istasyonlar kurulduğunu bildiren Gündoğdu, hareketliliğin, İstanbul'daki merkezden izlendiğini ve 4 gün sonra olacak depremin şiddetini burada belirleyerek, ilgili birimlere haber verildiğini kaydetti.

Bu sistemi birinci derece deprem kuşağındaki Marmara Ereğlisi ilçesine de kurmak istediklerin kaydeden Gündoğdu, ''Konuyla ilgili belediye başkanıyla görüştük. Başkan, halkın güvenliği açısından sistemin kurulması gerektiğini belirterek, bize olumlu cevap verdi'' dedi.

Gündoğdu, birçok Avrupa ülkesinin, Türkiye'de kullanılan deprem uyarı sistemini örnek aldığını bildirdi.

NASA, Marmara'yı izliyor

Gündoğdu, Türkiye'de sistemin kurulu olduğu bölgelerdeki hareketliliğin aralıksız izlendiğini anımsatarak, 10 dakikada bir güncellenen tüm verilerin ''www.yerdurumu.com'' internet adresinden açık olarak yayınladığını belirtti.

Sitenin, günlük bin 200 kez tıklandığını ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araşırmaları Merkezi (NASA) tarafından günlük olarak takip edildiğini bildiren Gündoğdu, şunları kaydetti: ''Marmara'nın deprem hareketliliğiyle NASA çok yakından ilgileniyor. İnternet üzerinden buradaki tüm hareketler dikkatlice izleniyor. Hayati önem taşıyan bu sistemin ülkemizde de önemsenmesi gerekiyor. Depremin 4 gün önceden fark edildiği bir ülkede, insanlar daha bilinçli hale gelecektir. Türkiye'de depremi 5-6 saniye öncesinden haber veren bir sistem kullanılıyor. Bu sistemdeki amaç, can kurtarmaya yönelik olmasa da gaz ve elektriklerin kesilmesi için yeterli görülüyor. Bunun için 4 milyon dolar para harcandı.''

Deprem ve doğa hareketliliğinin yabancı ülkelerdeki bilimadamları tarafından da titizlikle takip edildiğini anlatan Gündoğdu, Sapanca'da meydana gelen bir sıvılaşma olayı üzerine yüzlerce yabancı bilimadamının gelip incelemelerde bulunduğunu ve kendince tedbirler aldığını söyledi.(aa)

Yorumlar (4)
Hüsamettin ŞENER 13 yıl önce
Senelerden berri Depremleri Günler , aylar,yıllar öncesinden Tesbit edecek Üstün TEKNOLOJİ'yi ve Binlerce buluşlarım ile Depremleri önceden Tesbit edip Web Sayfamdan yatınlıyorum. Bu üfürükcü ikdidar yandaşlarına buluşlarımı çaldırmak için . beni yıllarca oyalamakla uğraşıyordu. Ama Bütün dünyanın onlardan Önce Öğrendiğinin farkında değiller . Bu İNTİHALCİLER.

Deperem Erken Uyarı Merkezi Erzincan- T Ü R K İ Y E

Saygı ve Sevgilerimle.

www.depremerkenuyari.com
Hüsamettin ŞENER 2 yıl önce
Bazı bilim adamı geçinenlere 8080 önceden bildiklerimi yayınlayınca. bundan sonrasını inkarcı p0roflara bıraktım dedim. Bakalım sayı saymasını biliyorlarmı...?
www.depremerkenuyari.com
Hüsamettin ŞENER 2 yıl önce
2020.04.25 01:04:17 (M=5.2) ROMANYA
Enlem 45.8293
Boylam 27.4407
Derinlik 27.7 km
www.depremerkenuyari.com
Prof.Dr. S.Aydın ŞALCI 13 yıl önce
Sn. Yöneticiler,

1. İTÜ de Mühendislik Fakültesi diye bir fakülte yoktur. Bildiğim kadarıyla, Sn. Oğuz Gündoğdu'da İstanbul Üniversitesi'nin öğretim üyesidir. Depremlerin çok önceden hele 4 gün önce belirleneceğini (konum değil ama) hiç zannetmiyorum.

Haberde bir yanlışlık olmasın.

2. Bu Depremerkenuyarı isimli adresin (sitenin) yorumlarını lütfen yayınlamayın. Toplumu yanlış yönlendirmeyin,güvenilirliğinizi kaybedersiniz. Şarlatanlarla bizi meşgul etmeyin. Kim bu bilim soytarıları. Bir yıl önceden depremi haber veriyormuş. Dünya bilim platformunda niçin tanınmıyorsun ? Kabul edilmiş bilimsel yayınlarını burada açıklarmısın önce.
24
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü