banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Covid-19 Esnasında Küresel Taşımacılığı Kolaylaştırmak İçin 10 Maddelik Plan!

UNCTAD, ticaret ve nakliye engellerini ortadan kaldırmak ve mal, gıda ve temel ihtiyaç malzemelerinin serbest akışını sağlamak amacı ile 10 maddelik plan hazırladı.

GUNDEM 28.04.2020, 16:09 28.04.2020, 19:49 Halit Emre İbrahimoğlu
421
Covid-19 Esnasında Küresel Taşımacılığı Kolaylaştırmak İçin 10 Maddelik Plan!

Covid-19 Esnasında Küresel Taşımacılığı Kolaylaştırmak İçin 10 Maddelik Plan!

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı UNCTAD, ticaret ve nakliye engellerini ortadan kaldırmak ve mal, gıda ve temel ihtiyaç malzemelerinin serbest akışını sağlamak amacı ile 10 maddelik plan hazırladı.

Ülkeler, koronavirüs tehdidini kaldırmak için radikal tedbirler aldıkça, uluslararası ticaret ve ulaşım sistemleri de büyük stres altında kalacaktır. İlk göstergeler, uluslararası ticaretin çökmekte olduğunu, mallara ve kritik malzemelere erişimin tehdit altında olduğunu göstermektedir.

Buna karşılık oalrak yeni UNCTAD politika özeti, nakliye hareketleri de dahil olan endüstrilerin covid-19 krizi ve sonrasındaki serbest ticaretin ayakta kalmasını sağlamak için 10 maddelik bir eylem planı düzenledi.
UNCTAD teknloji ve lojistik müdürü Shamika Sirimanne, ‘’Ticaretin kolaylaştırılması malların hareketliliğine bağlıdır. Gerekli malzemelerin kıtlığına yol açan lojistik engellerden kaçınmak ticareti kolaylaştırmak adına her zamankinden daha önemlidir.’’

Aksiyon planı, ticaretin kolaylaştırılması için, gümrük otomasyonu ve deniz taşımacılığı programları aracılığıyla UNCTAD’ın uluslararası politika uzmanları ve operatörlerle yaptığı çalışmalar neticesinde olgunlaşmıştır.
Ticarete devam etmek için 10 adım;

  • Kesintisiz nakliye sağlanmalı
  • Limanlar açık tutulmalı
  • Kritik malların uluslararası ticareti korunmalı, gümrük işlemleri ve ticaret hızlandırılmalı
  • Sınır ötesi taşımacılık kolaylaştırılmalı
  • Geçiş hakları sağlanmalı
  • Şeffaflık ve güncel bilgi korunmalı, paylaşılmalı
  • Kağıtsız sistemler tanıtılmalı
  • Ticari yükümlüler için erken yasal sonuçları hızlandırma
  • Gönderici ve nakliye hizmeti sağlayıcısı aynı şekilde korunmalı
  • Teknik yardıma öncelik verilmeli

 
Politika özeti, hükümeti sağlık önlemlerinin uluslararası trafik ve ticarete karışmayı en aza indirecek şekilde limanlarda ve sınır kapılarında uygulaya çağırmaktadır. Ayrıca kamyon, gemi ve uçakların hareketine karışan kişilere kritik personel statüsü verilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü