banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Çanakkale'de Uluslararası Sualtı ve Dalış Fuarı

Çanakkale’de Uluslararası Sualtı ve Dalış Fuarı’nın yapılması için gerekli çalışmalar GESTAŞ Yönetim Kurulu’nda görüşüldü. GESTAŞ olarak gerekli çalışmalara başlanması ve bu konuda çalışma yapanlara destek verilmesi kararlaştırıldı.

GUNDEM 05.08.2019, 15:03
Çanakkale'de Uluslararası Sualtı ve Dalış Fuarı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’de cumhuriyetin temellerinin atıldığı, dünyanın en zengin su altı kültürel miras alanlarını barındıran Çanakkale’de Uluslararası Sualtı ve Dalış Fuarı’nın yapılması için dalış turizmi değerlendirme toplantısında alınan kararlara destek olmak üzere yapılması gerekli çalışmalar GESTAŞ yönetim kurulunda görüşüldü.

Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO), Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve GESTAŞ işbirliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’de Çanakkale’de Uluslararası Su Altı ve Dalış Fuarı’nın gerçekleştirilmesi için Çanakkale Valisi Orhan Tavlı başkanlığında toplanan GESTAŞ yönetim Kurulu üyeleri, ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Ersoy ve Çanakkale İl Genel Meclis üyeleri Bülent Korkmaz ve Enver Koç, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu’nun bulunduğu toplantıda konuyu istişare etti.

Toplantıda Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’de düzenlenecek etkinlikler kapsamında Çanakkale’de Uluslararası Su Altı ve Dalış Fuarının gerçekleştirilmesi ve Çanakkale’de bulunan dünyanın en zengin su altı kültürel mirasını dünyaya tanıtmak ve dünyanın bunu keşfetmesi için dünyanın en önde gelen su altı dalış fuarları olan Paris Dive Show, Dubai Dive and Fish Show, Boot Düsseldorf Dive Show, Moscow Dive Show, Inmersion Show Barcelona, European Dive Show, DRT Shoe Shanghai, Dema Show Florida, DRT Show Hong Kong gibi fuarlarda gerekli tanıtımlara başlanması değerlendirildi.

Çanakkale’de Uluslararası Su Altı ve Dalış Fuarı’nın alt yapı ve tanıtım faaliyetleri için Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 'Turizmin Geliştirilmesi ve Turizm Altyapısının Geliştirilmesi' kapsamında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nca Çanakkale Muharebeleri sırasında batmış olan gemilerin kıyıdan mesafe ölçümleri, enerji ve veri aktarma sistemlerinin kurulacağı kıyı istasyonlarının yer tespiti, su altı kabloları geçiş güzergâhlarının belirlenmesi, görüntülerin yansıtılacağı sergi salonlarının planlanması, raporlama ve Avan proje hazırlanma süreçleri, müze düzenlemesi ile dalış alanına yönelik iskele yürüyüş yolu birimlerin oluşturulması faaliyetlerine başlandığı açıklandı.

Hms Majestic Gemisi’nin battığı 27 Mayıs 1915’in 105 yıl dönümünde ilk dalışların yapılarak Çanakkale’nin su altında yatan tarihi ve kültürel kalıntıları, batıkları, renkli su altı habitatını görmesi için Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca gerekli tanıtımlara başlandığı, 2023’de Çanakkale’de gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası Su Altı ve Dalış Fuarı’nın ilk tanıtım faaliyeti olarak yapacağı büyük etki ile Çanakkale’nin dalış turizmine sağlayacağı faydaları GESTAŞ yönetim kurulunda görüşüldü.

Düzenlenmesi planlanan Çanakkale Uluslararası Su Altı ve Dalış Fuarı’nın dünyanın en zengin su altı kültürel miras alanlarını barından cumhuriyetin temellerinin atıldığı Çanakkale’de yapılması ile dalış sporları ile ilgilenen yerli ve yabancı turistler tarafından su altı dalış turizm destinasyonu olarak ilgi odağı olacağı değerlendirilerek GESTAŞ olarak gerekli çalışmalara başlanması ve bu konuda çalışma yapanlara destek verilmesi kararlaştırıldı.

DENİZHABER

Yorumlar (0)
-3
parçalı az bulutlu
banner102