banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Çalışanlara KEY Müjdesi

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesine ilişkin yeni çıkarılan kanun çerçevesinde hak sahiplerine ödemenin,gelecek yıl Şubat ayı içinde yapılabileceği bildirildi.

GUNDEM 25.12.2009, 14:06
1860
Çalışanlara KEY Müjdesi

Çalışanlara KEY Müjdesi 
 
Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesine ilişkin yeni çıkarılan kanun çerçevesinde hak sahiplerine ödemenin,gelecek yıl Şubat ayı içinde yapılabileceği bildirildi.

Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın,yeni yasanın, listelerin kabulü için 1 ay, ilk listenin yayımlanması için 3 aysüre vermesine karşın, KEY biriminin yoğun çalışmaları sayesinde, ilk ödemeninŞubat ayı içinde yapılabileceği müjdesini verdi.Sayın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Muhtemelen Şubat ayı içindeilk ödemeleri yaptırırız" derken, listede 2 milyon civarında hak sahibininolacağını bildirdi.

KEY hesaplarının tasfiyesine ilişkin yasa uyarınca daha önce kurumlardansüresi içinde gönderilmediği için kabul edilmeyen listeler bulunduğunu, ilkaşamada bunları değerlendirdiklerini belirten Sayın, "Kısmet olursa, Şubatayının başlarında, Emlak GYO'ya ilk listeyi göndeririz. Onlar da kenditetkiklerini yaptıktan sonra Resmi Gazete'de ilan eder. Ziraat Bankası'nagönderilir.

O zaman da Ziraat Bankası ödemelere başlar. Rahatlıkla Şubat ayıiçinde ödeme yapabileceğiz" diye konuştu.KEY konusunda hala Tasfiye Halindeki Emlak Bankası KEY Birimi'ne binlercedilekçe geldiğini, Bilgi Edinme Hakkı çerçevesinde bu dilekçelere cevap vermekdurumunda kaldıklarını anlatan Sayın, şunları söyledi:

"Takvim yaprağının arkasına, gazete parçasına dilekçe yazıp gönderen,sayfalarca hayat hikayesini anlatan var. Bunları okumak bile zaman alıyor. Aynıkişi dilekçeyi Hazine'ye gönderiyor. Hazine bize soruyor. Bilgi edinme hakkıçerçevesinde bizim yanıt vermemiz lazım. Bu dilekçelere (bu bizi ilgilendirmiyor,kurumunuzu ilgilendiriyor. Kurumunuza başvurun) diye yanıt veriyoruz.

Ama,binlere, on binlere ulaşan bu dilekçeler bizim çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor.Halkımız lütfen bize dilekçe göndermesin, kendi kurumları ile irtibattaolsunlar."KEY konusunda bazı kişilerin "uzman" adı altında yanlış bilgiverdiğini, halkı yanlış yönlendirdiğini belirten Sayın, çalışanların mağduredilmemesi, çalışmaların daha sağlıklı olması için sürenin uzatıldığınıbelirterek, "Uzman diye KEY konusunda yanlış bilgi verip, kamuoyunuyanıltanları, bu konuda men ediyorum" dedi.

Zeki Sayın, ödemeler konusunda para sorunu bulunmadığını, şimdiye kadarbu konuda hiç bir sorunun intikal etmediğini de vurgulayarak, yasa uyarınca yeniliste dahilinde KEY parası alacaklara, yüzde 10 faiz uygulanacağını hatırlattı.Faiz uygulaması getirilmesi nedeniyle, bu yıl ilk alanlara göre, KEYyardımından, yasanın yürürlükte olduğu sürece tam olarak yararlananlar, 140-150lira civarında faiz farkı alacak. Faiz tutarı, kişinin KEY yardımından yararlanmasüresine göre değişecek.

-BELGELERİ, YANGIN, DEPREM, SEL NEDENİYLE KAYBOLANLAR DA PARASINI ALABİLECEK-

Resmi Gazete'nin 17 Aralık tarihli sayısında yayımlanan KEY HakSahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkinKanun'daki süreler dikkate alındığında, ödemelere ilişkin ilk listenin Nisanayında hazırlanacağı hesaplanıyordu.

Söz konusu kanun uyarınca, yapmaları gereken bildirimleri daha önce 28Haziran'a kadar verilen süre içerisinde Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nayapamamış olan kurum ve kuruluşlara, bildirimlerini yapabilmeleri için 17Aralık'tan itibaren 1 aylık süre verilmişti. Bu çerçevede, hak sahibi listelerini28 Haziran'dan sonra gönderen diğer kurumların ve 30 Temmuz'da gönderen SGK'nınlisteleri öncelikli olarak hemen değerlendirmeye alındı ve hata konttrolleri başlatıldı.

Bundan sonra ilgili kurum ve kuruluşlarca bankaya gönderilecek listelerdebelirlenen hatalı bildirimler, banka tarafından azami 3 ay içinde ilgilikurumlara düzeltme işlemleri için iade edilecek. Hatalı bildirimlerindüzeltilmesi ile ilgili süre 31 Aralık 2010'da sona erecek. Ancak kurum vekuruluşlar süre sonunu beklemeden, düzeltmesi tamamlanan listeleri üçer aylıkdönemler halinde bankaya gönderebilecek. Bu düzeltme sırasında, 30 Haziran2010'dan sonra yeni hak sahibi bildirimi yapılamayacak.

Yasa uyarınca bankanın, yapılacak bildirimlerden hatasız olanlara görehazırlanacak listeleri 31 Mart 2010'a kadar Emlak GYO'ya göndermesi gerekiyordu.Tasfiye Halindeki Emlak Bankası KEY Birimi, çalışmaları ile bu süreyi 1 aydandaha fazla öne çekmiş oldu.

KEY birimi, bundan sonra, kurum ve kuruluşlarca düzeltme işlemleriyapılarak gönderilen listeleri üçer aylık dönemler halinde Emlak GYO'yagönderebilecek. Düzeltmeler neticesinde hazırlanacak son liste, 31 Mart 2011'ekadar Emlak GYO;ya gönderilecek. Bankaca Emlak GYO'ya bildirilen listeler, haksahipliğinin tespitine esas olmak üzere Emlak GYO tarafından Resmi Gazete'de ilanedilecek.KEY için bu yıl yayımlanan ilk listede yer alan hak sahipleri içinyapılan nema hesaplaması neticesinde oluşan yardım tutarına, bu kanun uyarıncailk ilanın yapılacağı tarihe kadarki dönem için yüzde 10 artış uygulanacak.

İlkilan tarihinden sonraki listelerde isimleri yer alan hak sahiplerine ise her ilandönemi için başlangıçtaki yüzde 10 artışa ilave olarak basit usulde yüzde 1,25artış uygulanacak.Deprem, sel, yangın gibi sebeplerle KEY hak sahiplerinin bildirimlerinikanuna uygun şekilde yapamayan kurum ve kuruluşlar, bu bilgilerin sayılansebeplerle zayi olduğuna ilişkin mahkeme kararını ekleyerek, hak sahiplerininkurum ve kuruluşlarında çalıştıkları tarihleri 30 Haziran 2010'a kadar bankayabildirebilecek.

Bu kişilere, kurum ve kuruluşlarda çalıştıkları tarihlere isabeteden kanuni yardım dilimleri dikkate alınmak suretiyle KEY ödemesi yapılacak.Ödemeler için gerekli kaynak, Hazine tarafından Emlak GYO'ya aktarılacak.İlan tarihlerinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen alacaklar Hazine'ye irad kaydedilecek.
 

Yorumlar (0)
26
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü