banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Boğaz’ı işgal edip 300 liraya kiraya verdiler!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) boğazda kıyıları işgal eden ve kendi kurallarını uygulayan teknelerin taşınması için çalışma başlattı.

GUNDEM 01.03.2021, 10:42 01.03.2021, 11:51 Halit Emre İbrahimoğlu
156
Boğaz’ı işgal edip 300 liraya kiraya verdiler!

Boğaz’ın Avrupa kıyılarındaki teknelerin işgalci olduğu ve hiçbir ücret ödemedikleri bu yerleri başkalarına günlük 300 liraya kiraya verdikleri ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kıyıları işgal eden ve kendi kurallarını uygulayan teknelerin taşınması için çalışma başlattıklarını duyurdu.

Beşiktaş’tan Sarıyer’e uzanan sahil bandında demirleyen tekeneler doğal doku ve görünüme set çekiyor. Boğaz keyfi yerine tekne manzarası izlemek zorunda kalan İstanbullular ise “tekne manzarasından” şikâyetçi oldu. Ayrıca, İstanbul’un incisi sayılan Kuruçeşme, Arnavutköy, Rumeli Hisarı, başta olmak üzere kıyı hattını mesken tutan teknecilerin işgaliye parası ödüemediği veya bir düzenlemeye tabi olmadığı bilinmekte.

Adeta kendi “krallıklarını” ilan eden teknecilerden, Boğaz hattındaki sistemin işleyişini bizzat dinlerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı yetkililerinden yıllardır ihmal edilen kıyıdaki tekne kirliliğine karşı yetki almak ve düzenlemeye gitmek için kolları sıvadıklarını öğrendik. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, Boğaz hattında görülen tekne sorununun çözümüne ilişkin şöyle konuştu:

''Kıyı bandı Milli Emlak’a ait olduğundan İBB olarak yaptırım gücümüz yok. Liman İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetkilileriyle konuyu ele aldık, inisiyatif alarak sorunu çözmek istediğimizi belirttik. Teknelerin kesinlikle Boğaz hattını mesken tutmalarını istemiyoruz. Boğaz’da denizle vatandaşın arasına hiçbir şeyin girmemesi gerekiyor. Bebek veya Kuruçeşme’ye marina gibi projelere kesinlikle karşıyız. Kıyıları işgal eden, kendi kurallarını uygulayan teknelerin Ataköy, Gürpınar veya Büyükçekmece sahillerine taşınması için çalışma yapacağız. Hiçbir yasal dayanağı olmadığı halde kendi kendilerine yer belirleyen, bu yerleri kiraya verenler olduğu biliniyor. Bu başı bozukluğun düzeltilmesi için yetki alıp çözüme kavuşturmak istiyoruz.''

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü