banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Bilgisayarlı Tomografinin Riski

Tek bir tomografi uygulamasında maruz kalınan radyasyon oranı düşük, fakat tetkik tekrarlandıkça risk artırıyor.

GUNDEM 07.01.2010, 01:38
2345
Bilgisayarlı Tomografinin Riski

Bilgisayarlı Tomografinin Riski

Tıbbın tüm alanlarında kullanılan ve önemli tanı yöntemleri arasında yer alan bilgisayarlı tomografinin sürekli kullanımının kanser riskini artırdığı bildirildi.

İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan habere göre, San Francisco’daki California Üniversitesinde görev yapan Rebecca Smith-Bindman tarafından yürütülen bir araştırmada, tarama cihazlarının düşünülenden fazla radyasyon yaydığı belirtilerek, bu yöntemin, yılda 29 bin yeni kanser vakasına ve 14 bin 500 ölüme neden olabileceği kaydedildi.

Tıptaki her gelişmenin zararları ve yararları olduğuna dikkati çeken Smith-Bindman, hastanın tek bir tomografi uygulamasında maruz kaldığı radyasyon oranının düşük olduğunu, ancak tektik tekrarladıkça riskin arttığını vurguladı.

Smith-Bindman, hastaların alerjik olduğu ilaçlar gibi maruz kaldıkları radyasyon oranlarının da kayıtlara geçmesi gerektiğini belirterek, "Hasta şayet o yıl 10 kez tomografi çektirmişse bunu bilmek doktor açısından önemli olmalıdır" dedi.

Smith-Bindman, başka tanı yöntemlerinin de olduğuna işaret ederek, bazı durumlarda bu uygulamaya başvurmaya hiç de ihtiyaç olmadığını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
19
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü