banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

'Bedelli Askerlik' in Adı Bile Yetti

Her dönemin en çok beklenen haberi bedelli askerlik, gündeme Başbakan Erdoğan'a sorulan sorunun ardından geldi.

GUNDEM 20.04.2010, 12:23
1981
'Bedelli Askerlik' in Adı Bile Yetti

'Bedelli Askerlik' in Adı Bile Yetti

Yıllardır Türkiye'nin gündeminden düşmeyen bedelli askerlik, her iktidar döneminde kamuoyundan gelen talepler doğrultusunda tartışmaya açıldı, askerin kesin karşı tavrı nedeniyle uygulamaya geçirilemedi.

Bunun tek istisnası ise 1999 depreminin yaralarının sarılması amacıyla Genelkurmay Başkanlığı'nın talebiyle bir kereye mahsus verilen izin oldu.

Askerin bedelli askerlik uygulamasına karşı çıkmasının bir kaç nedeni var. Temel neden, terörle mücadele sürerken, parası olana askerlik yolunu kapatan bir düzenlemenin kamuoyunda ve silahlı kuvvetlerde yaratacağı moral etki.

Diğer neden asker açığı tehlikesi. Her celp döneminde silahlı kuvetlerin belli sayıda askeri silah altına alması gerekiyor. Bu yaklaşık 100 bin rakamına karşılık geliyor. Saklı, bakaya ya da kaçak durumda olanlara bir de bedelliler eklendiğinde, bu kez açık ortaya çıkıyor.

Bedelli askerlik son günlerde yine gündemde. Gazeteciler Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a katıldığı bir televizyon programında sorunca Arınç, şahsi görüşü olarak bedelli askerlik uygulamasının olması gerektiğini ancak hükümet adına bunu söyleyemeyeceğini dile getirdi.

Ardından konu Başbakan Erdoğan'a soruldu. Erdoğan'ın katıldığı bir televizyon programında Başbakan'a sorulan sorulardan biri Türkiye'de binlerce genci ilgilendiren bedelli askerlik üzerineydi.

Bedelli askerlikle ilgili çok sayıda mail geldiğinin belirtilmesi üzerine Erdoğan, şu yanıtı verdi:

''Bu mailleri bence bir klasöre koysanız da bunu Silahlı Kuvvetlere gönderseniz çok isabetli olur veya Milli Savunma Bakanlığımıza. Milli Savunma Bakanı'mız ve Genelkurmay Başkanı'mızla bu konuyu tekrar, bir daha müzakere ederiz.''

Konuyla ilgili kişisel görüşünün sorulmasına karşılık da Erdoğan, ''Detaylarını bir görüşmem lazım. Detayları noktasında gerekli bilgi ve değerlendirmeyi yapmadan böyle bir açıklama yaparsam bu yanlış olur'' diye konuştu.

Erdoğan, bu açıklamasıyla bedelli isteyenleri Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'na mesaj yollamaya çağırdı.

Gönül: Erdoğan isterse olur

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre ise, Başbakan Erdoğan’ın sürpriz çıkışının ardından dün de Ak Parti grup toplantısında milletvekilleri Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’den bedelli askerliğin çıkarılmasını istedi.

Taleplere kapıyı kapatmayan Gönül, “Söz Başbakan’da. O ne derse onu yaparız” yanıtını verdi.

Başbakan’ın bedelli askerlik konusuyla ilgili sözlerine yorum yapmak istemeyen Gönül, gülerek, “Görüşümü vermeyeceğim. Ben de Başbakan’ın sözlerini dinledim. Sayın Başbakan’ın konuştuğu yerde bizim konuşmamız olur mu? Yorum yok. No comment. Benimle görüşünce düşüncelerimi ona söylerim” diye konuştu.

Meclis'te yankı buldu

Bu iki açıklamanın ardından bedelli askerlik bekleyenlerde yeni bir heyecan başladı. Konu Meclis'te de yankı buldu. Öneriye karşı çıkanlar da destekleyenler de var.

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, "Ben kişisel olarak çok soğuk bakıyorum. Benim de çocuğum var ama soğuk bakıyorum. Yani fakir fukaranın çocuğu ölecek diğeri ölmeyecek, yok öyle bir şey" dedi.

MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi "MHP'nin bedelli askerlik gibi sulandırılmış askerlik modlleriyle ilişkisi yok. Biz anayasa çerçevesinde tek tip askerlik yapılmasını istiyoruz: Bedelli askerliğe daha önce karşı çıktık. Bundan sonra da çıkmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

AK Parti Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa ise "Bedelli askerlik yapılmalıdır, mutlaka getirilmelidir. Buna ihtiyaç da vardır ama bedelli askerlik yapan vatandaşlarımızın ödediği ücretlerden hiç olmazsa hakkaniyet sağlanması için bedelsiz askerlik yapanlara bir imkan sağlanmalı diye düşünüyorum" açıklamasını yaptı.

Yorumlar (4)
Ali Çepni 12 yıl önce
Bedelli deyince hemen bu Yemen Türküsü Aklıma geliyor ve içim acıyla CIZ ediyor.. Diyorum ki Acaba O Yemen Ellerinde,uzak diyarlarda Şehit Olanlar hep Gariban, bedel Ödeyemeyen zavallı Fakir Çocuklarımıydı..''Parası Olana Tezkere , Garibanlar Gitsin Askere'' anlayışı

Yakışık almaz..Bu Vatan Para ile alınmadı.Para İle Satılamaz..Her Türk evladı

Şerefiyle askerlik yapmalıdır.

Emir Üstünay 12 yıl önce
Bedelli Askerlik kararını bekleyen 30 yaşın üzerinde binlerce kişinin olduğu söyleniyor. Genelkurmay Başkanlığı asker ihtiyacı nedeniyle Bedelli Askerliğe karşı çıkıyor , peki bu insanlar nasıl bu kadar yıl askerlikten kaçabiliyorlar. Öncelikle yapılması gereken okullarını bitirdikleri halde hala askerlik yapmayan kişileri yakalayıp askere almaktır.
captain izzet 12 yıl önce
başbakan diyorkiben bir genel kurmay başkanı ile konuşayım bedelli olabilir.şimdi önce bir konuş sonra medyanın önüne çık asıl amaç o değil biz istiyoruzda genel kurmay istemiyor.canım kardeşim vatandaş bıktı bu ucuz numaralardan paralı olup olmasının ötesinde milleti huzursuz etmekten başka bir şey değil.
325 KD 12 yıl önce
Her bireye zorla askerlik yaptirmak insan haklarina aykiridir. Maddi bedel karsiligi muafiyet soz konusu olacaksa, bu vesileyle olusacak butce karsiliginda ulkede gezen milyonlarca issiz insana maas karsiligi seve seve askerlik yaptirilabilir.Biraz mantikli dusunun, bir kisi ilkokul, ortaokul, lise, universite, yuksek lisans vs. yapti ve firmasini kurdu, istihdam yaratiyor ve ekonomiye katkisi var, vergi veriyor, siz zorla bu adami askere aliyorsunuz, belki isletmesini kapatmak zorunda kaliyor. Sonuclarini uzun uzun yazmayacagim, kafasi biraz calisan insan bunu dusunebilir.Saygilar
21
parçalı az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak 03:37
Güneş 05:30
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:32
Yatsı 22:17
Günün Karikatürü Tümü