banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

'Bedelli Askerlik' Başka Bahara Kaldı

Başbakanlık'ta yapılan görüşmeden, şartların bedelli askerliğe elverişli olmadığı kararı çıktı .

GUNDEM 24.04.2010, 13:56
1931
'Bedelli Askerlik' Başka Bahara Kaldı

'Bedelli Askerlik' Başka Bahara Kaldı

Bedelli askerlik tartışması şimdilik noktalandı.

Başbakanlık’ta yapılan görüşmeden, şartların bedelli askerliğe elverişli olmadığı kararı çıktı. Ancak askerlik sistemine ilişkin yeni düzenlemelerin yapılması gündeme geldi.

İşte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasındaki uzun görüşme ve sonrasında yapılan açıklamalar.

Saatler 17.30’u gösterdiğinde Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ Başbakanlık’taydı.

Başbakan Erdağan ile Genelkurmay Başkanı arasındaki görüşme, 2 saatten fazla sürdü.

Bedelli askerliğin gündemden çırakıldığına dair ilk açıklama da bu görüşme sonrası Başbakanlık’tan geldi.

"Bedelli Askerlik İçin Uygun Şartlar Oluşmamıştır"
Açıklamada şöyle denildi:

’’Sayın Genelkurmay Başkanı’nın verdiği bilgiler doğrultusunda, yıl içinde askere gelen yükümlü sayısının TSK’nın ihtiyacını karşılamaması ve terörle mücadele üzerinde olumsuz etkilere neden olacağı gerekçesiyle, bedelli askerlik sistemi için uygun şartların oluşmadığı değerlendirilmiştir.’’

Askerlik Sistemine İlişkin Yeni Çalışmalar...
Açıklama, bedelli askerliğin gündemden kalktığını ortaya koydu. Ancak devamında gelen cümleler, askerlik sistemine ilişkin yeni çalışmalar yapılacağının işaretlerini verdi:

"Bu konuda oluşan toplumsal beklentileri karşılamak üzere, orta vadede, mevcut askerlik sistemindeki farklı uygulamaları ortadan kaldıracak, askerlik sistemine ilişkin yeni yapısal düzenlemeler yapılmasının önemi ve gerekliliği üzerinde durulmuştur.’’

Başbakan Erdoğan’ın Açıklamaları...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki 23 Nisan Resepsiyonu’nda da aynı konuyla ilgli sorularla karşılaştı.

Erdoğan, ’’Askerlik sistemine ilişkin yeni yapısal düzenlemelerin’’ sorulması üzerine, ’’Şu anda çalışma yapılacak, çok çeşitlilik var. Bunların üzerinde duracaklar ve bunları daha sade bir hale getirmek için çalışma yapılacak’’ dedi.

Başbakan Erdoğan, ’’Bedelli askerlik tamamen gündemden kalktı diyebilir miyiz?’’ sorusu üzerine de , ’’Yoo, şu anda terörle bağlantılı biraz da’’ diye konuştu.

Yorumlar (5)
hasan yılmaz 12 yıl önce
kullanıldığımızamı yanayım umut verip bir anda aşşağı atılmamızamı yanayım oğlumun hastalığınamı yanayım bu yastan sonra işten ayrılıp askere gideceğimemi yanayım yoksa bir çok icraatında güvendiğim basbakanında diğerlerinden farkı olmadığını anlayıp güvenini asla yerine gelmeyecek sekilde kaybettiğinemi yanayım...
mesut bereket 12 yıl önce
dağdaki teröristi açılım ile affedip haburda mahkeme kurduran ve beraat ettirip, tüm derdi ülkesine hizmet etmek olan sadece işini kaybetmek istemeyen, ülkeye vergisini verip istihdam sağlayanların yukarda affı geçen terörden dolayı bedelli askerlik ugulamasından mahrum bırakan zihniyeti anlamıyorum
ercan öztürk 12 yıl önce


ben 20 yaşında milyon insanın katıldığı kura ile anne babamdan 15 değil 20 ay ayrıldığıma yanmıyorum.sende zamanında gitmediğine yan.son yıllarda çalıştığım yabancı bayraklı Türk gemilerinde yağcı-gemici dahil askerlik ten kaçma adına çalışıyor.3.000 usd alıp üç maaş a bedelli yapmakmı adelet.bunlar çalışarak devlete sıfır vergi veriyorlar.bunlar günümüzün mehmetbey leri.şehit haberlerinide şanslı olduklarına dua ederek seyir ediyorlar.paranın hakim olduğu bu nesil neişe yararki.
12 yıl önce
çok yerinde bir karar.ben şayet ne başbakanı ne de hükümetini desteklemem.ama burada doğru bir hareket yapmışlar.iyi ben fakirim öleyim ama senin babanın parası var sen bedelini ver.yok öyle bişey.laf canbazlığı yapmayın.yok terörist,yok hasta falan.çoğunuz özellikle de denizciler,yabancı bayraklı gemilerde çalışıyor bu haktan yararlanmak için.ssk dahi ödenmiyor.kaldı ki zerre vergi vermeyen bu adamları bırakın askere göndermemeyi,Osmanlı Devletinde ki gibi çapulcular ve yağmacılar isimli birlikler kurar,bu bedelli sevdalılarını da bir,bir fişler hepsini savaşta en öne sürerim.vatana millete faydası yok bu tiplerin.biraz faşizan oldu ama böyle olursa eski günlere dönüleceği inancındayım.korkak insanlara yer olmaması gerekli bu ülkede.korkarak yaşayanlar en sonunda kendi pisliklerinin içinde boğularak ölürler maalesef...güçlü ordu,güçlü Türkiye...

birde şu haberlere bedelli askerlik denmiyor mu?ne askerliği?parayla askerden kaçanlar olması gerekli.
A.Yasin Şenay 12 yıl önce
Bedelli askerlik umutları bir başka bahara kalmış diyorlar. Bence bazılarının ömürlerinin sonbaharına kaldı.Asker ihtiyacında önemli bir değişiklik yapılmazsa ki mümkün görünmüyor herkes askere gidecek.Eğer vakit bulursanız Soner Yalçın'ın bu günkü yazısını okuyunuz.
16
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü