banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Aşılamanın başlamasıyla yeni bir mürettebat krizi doğuyor!

Denizciler için uygulamaya konan küresel aşılama programının ağır seyretmesi ve bazı şirketlerin yalnızca Covid aşısının her iki dozunu da yaptırmış olan mürettebatı istihdam edeceğini belirtmesi denizcilik endüstrisi için yeni bir mürettebat değişikliği sorunu yaratıyor.

GUNDEM 29.04.2021, 09:29 29.04.2021, 10:18 Halit Emre İbrahimoğlu
312
Aşılamanın başlamasıyla yeni bir mürettebat krizi doğuyor!

Kıbrıs Denizcilik Bakanlığı (SDM) tarafından önerilen küresel bazda denizcilerin aşılanması programı üzerine alınan bir karar, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından resmen kabul edildi.  Karara göre denizcilik endüstrisine iş gücü tedariki sağlayan ülkelerde karada bulunan denizciler için gereken aşı sayısını belirlemek üzere bir haritalama uygulaması yürütülecek.

Bununla yanında, denizciler için uygulamaya konan küresel aşılama programının ağır seyretmesi ve bazı armatör, operatör ve gemi kiralayıcılarının yalnızca Covid aşısının her iki dozunu da yaptırmış olan mürettebatı istihdam edeceğini belirtmesi denizcilik endüstrisi için yeni bir sorun yaratıyor.

''Denizciliğe devam devam etmek istiyorsanız, aşı olmanız gerekecek!''

Hindistan Ulusal Denizciler Sendikası (NUSI) genel sekreteri Abdulgani Serang, bu hafta yayınladığı bir mesajda üyelere, şirketlerin yalnızca Covid-19 aşısının her iki dozunu da yaptırmış olanlara istihdam sağladığını belirterek; ''Denizciliğe devam devam etmek istiyorsanız, aşı olmanız gerekecek.'' ifadelerini kullandı.

Bunun yanında Hindistan'daki Covid vakalarının hızla artması nedeniyle denizcilik endüstrisinde kilit rol oynayan bir çok ülke Hindistan'a yakın zamanda uğrak yapmış denizciler için mürettebat değişikliğini yasakladı.

Kilit çalışan olarak tanınan denizciler için sürdürülen aşı uygulama programında ilerlemenin çok ağır olmasından ve uluslararası çabaların yavaşlığından şikayet eden InterManager, bu hafta endüstride aşırı ihtiyaç duyulan Covid-19 aşılarını elde etmek için ayrıyeten yürütülecek bir çalışmanın sözünü verdi.

Birleşmiş Milletler, denizcileri kilit çalışanlar olarak belirlese de şu ana kadar sadece 58 ülkenin bu yönergeyi uyguladığı ve denizcilere mürettebat değişikliği için öncelik tanıdığı belirtiliyor. Bunun yanında Hindistan ve Belçika, bu hafta denizcilerin limanlarında aşılanmasını taahhüt ettiler.

''Aşı kriterleri uygulanırsa emtia taşımacılığında büyük bir soruna yol açabilir!

Uluslararası kuru dökme yük taşımacılığı kuruluşu Intercargo, 31 Mart tarihli bir açıklamada denizcilerin karşısına çıkan aşı kriterlerine şiddetle tepki gösterdi. Aşı pasaportlarının denizciler için bir zorunluluk haline getirilmesinin yanında belirli aşı markalarının talep edilmesi, Intercargo'ya göre, uygulandığı takdirde dünya çapında emtia taşımacılığında büyük bir soruna yol açabilir.

Intercargo başkanı Dimitris Fafalios; "Bir gemideki tüm mürettebatın limanlarına girebilmesinin ön koşulu olarak aşılanması gerektiğini öne süren ve bu aşılamada belirli bir aşı markası üzerinde ısrar eden birkaç liman devleti görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
12
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü