banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

'Aralarına Türkiye Girdi'

İngiliz The Times gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Fransa lideri Nicolas Sarkozy'nin yemek davetini Türkiye nedeniyle geri çevirdiğini yazdı

GUNDEM 06.06.2009, 15:53
'Aralarına Türkiye Girdi'

'Aralarına Türkiye Girdi'

The Times'ın haberine göre hem İngiliz hem de Fransız basını, Obama tarafından reddedilen Fransa Cumhurbaşkanı ile alay ederek Sarkozy ve Carla Bruni çiftinin “Elyssee Sarayı'ndan dünyaya hava atma fırsatını kaçırdığını" yazdı.

Gazeteler, soğukluğa yol açan en önemli iki nedenden birinin Obama ile Sarkozy'nin Türkiye konusunda karşı karşıya gelmesi olduğunu yazdı.

Habere göre, Elysee Sarayı'nda yemeği reddeden Obama çifti, akşam yemeklerini saraydan sadece birkaç yüz metre ötedeki Amerikan Büyükelçiliği'nde yedi.

The Times'a göre İngiliz basını, Normandiya çıkarmasının 65. yıldönümünü kutlama törenlerine katılmak üzere Fransa'da bulunan Obama çiftinin, “Sarkozylere soğuk davranıp hava atmasına izin vermediğini" yazarak alay ederken, Le Parisien gazetesi de “Obama çifti kendilerini kendilerine sakladı" diyerek dalga geçti.

Fransızların ünlü komedyeni Nicolas Canteloup ise Nicholas Sarkozy'nin Amerika'nın first lady'si Michelle Obama'dan bile 13.5 santim kısa olmasıyla dalga geçerek, “Sarkozy'nin artık uzun, yakışıklı ve zarif görünmek için çaba harcaması gerekmeyecek" dedi.

The Times ile Daily Telegraph gazetelerinin haberlerine göre, Obama ile Sarkozy'nin arasına kara kedi girmesine Türkiye'nin AB üyeliği konusu ile Fransa Cumhurbaşkanı'nın yeni başkan hakkındaki sözleri neden oldu.

The Times'a göre Sarkozy, Nisan ayında Londra'daki G-20 zirvesine katılan Obama için “tecrübesiz ve de bilgisiz" gibi sıfatlar kullanarak ilk soğukluk tohumlarını ekti.

Daily Telegraph ise, Londra'da başlayan soğukluğun Obama'nın Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermesine tepki gösteren Sarkozy'nin “Biz ABD'nin içişleri için yorum yapmıyoruz, o da AB'nin işlerine karışmasın" şeklindeki sözleriyle tırmandığını yazdı.

Obama ve Sarkozy çifti bugün Normandiya'daki Caen'de sadece bir öğle yemeği ile yetinecek.

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102