banner191

banner148

banner179

banner176

ABD: Türkiye Hayal Kırıklığına Uğrattı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin İran'a yaptırımlar oylamasında kullandığı oydan hayal kırıklığına uğradıklarını açıkladı.

GUNDEM 10.06.2010, 12:00
ABD: Türkiye Hayal Kırıklığına Uğrattı

ABD: Türkiye Hayal Kırıklığına Uğrattı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’deki İran’a yaptırımlar oylamasında kullandığı oydan hayal kırıklığına uğradıkları gerçeğini gizleyemeyeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı William Burns, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada bağımsız bir tercih yaptığını belirtti.

Öte yandan Burns, "Türkiye’nin verdiği oydan hayal kırıklığına uğradığımız gerçeğini gizleyemeyiz" dedi.

William Burns, "Ancak New York’ta Türk temsilcinin de açıkça ortaya koyduğu gibi, uluslararası toplumun endişelerini paylaştığına inanıyoruz" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’nin uranyum takasıyla iligli çabalarına saygı duyduğunu da belirten Burns, Birleşmiş Milletler üyesi olarak Türkiye’nin çıkan yaptırım kararına uyacağını belirtmesini dikkatle not ettiklerini söyledi.

Bu arada, üst düzey Amerikalı yetkililer, İran’a yönelik alınan son yaptırım kararının çok güçlü bir karar olduğunu, ancak diplomasi yolunun da hala açık olduğunu belirttiler.

Yorumlar (0)
28°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?