6 Milyon Kişi KEY Bekliyor

Listede adı olmayanlar veya eksik ödeme yapılan 6 milyon kişi Konut Edindirme Yardımı alacakları için 28 Haziran'ı bekliyor.

6 Milyon Kişi KEY Bekliyor

6 Milyon Kişi KEY Bekliyor

Konut Edindirme Yardımı (KEY) alacakları, 28 Temmuz 2008'de Ziraat Banka'larınca ödenmeye başlanmış ancak milyonlarca hak sahibinin adı ya listelerde yer almamış ya da hak ettikleri rakamlar ödenmemişti.

Emekliler, ölen hak sahipleri, mirasçılar ve boşanmış kadınlarla birlikte Türkiye nüfusunun neredeyse yüzde 20’si KEY’de hak sahibi oldu. Haklarını alamayan yaklaşık 6 milyon kişi ikinci listenin açıklanmasını bekliyor.

Yasal haklarını kullanan yaklaşık 6 milyon kişi 28 Ekim 2008 gününe kadar itirazlarını yaptılar. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve kamu kurumları 28 Aralık 2008'de yayınlamaları gereken ikinci listeyi yetiştiremeyince TBMM tarafından 6 aylık süre verilmişti. Bu süre 28 Haziran Pazar günü sona eriyor. İkinci listenin en geç bu tarihte açıklanması gerekiyor.

Kamuda çalışan işçi ve memurlar için çalıştıkları kurumlarca, özel sektör çalışanları için SGK, isim listeleri ile bu isimlere göre kaç lira KEY ödentisi olduğunu belirten listeleri 28 Şubat 2008 günü Tasfiye Halindeki Türkiye Emlak Bankası’na verdi. Ancak kamu kurumları ve SGK, isim listelerini muntazam tutmadıkları için hak sahipleri haklarını ilk ödemede alamadılar. www.keyodemeleri.com web sayfasından vatandaşlık numarası ve sosyal güvenlik numarası ile öğrenilebilen isim listelerinde bulunanlar için de KEY rakamlarında eksiklikler mevcut.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176