banner191

banner148

banner179

banner176

Zübeyde Hanım Gemisi Jilet Olacak Söylentisi...

Mart ayında İzmir’e getirilen ve iyi bir durumda olduğu belirtilen geminin daha bir yıl olmadan hurdaya çıkarılıyor söylentileri İzmirlileri rahatsız ediyor...

GÜNCEL 13.10.2014, 08:37
Zübeyde Hanım Gemisi Jilet Olacak Söylentisi...

Zübeyde Hanım Müze Gemisi hurdaya mı çıkıyor?

Atatürk’ün Annesi Zübeyde Hanım’ın ismini taşıyan, hem müze olarak, hem de gençlere denizciliğin anlatıldığı eğitim merkezi olarak hizmet veren gezici müze gemi 11.10.2014 tarihi ile son kez ziyaretçilere açıldı haberi tepkilere neden oldu. Geminin hurdaya çıkarılacağı söylentileri üzerine Sosyal Medyada imza kampanyası başlatıldı.

Zübeyde Hanım gemisi, 1987 yılında şehir hatları adına inşa edilmiş ve uzun yıllar İstanbullular’a boğazda iki yaka arasında taşıma görevini gerçekleştirmişti.

Bu görevini bitirdikten sonra Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ismini yaşatmak ve bundan sonraki dönemde de gençlere amatör denizciliği öğretmek için bir müze olarak hizmet etmesi için gemi elden geçirilip yerel seçimler öncesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan dönemin Ulaştırma Bakanı Bin Ali Yıldırım tarafından mart ayında açılışı yapılmıştı.

İstanbul’dan gelerek Zübeyde Hanım’ın kabrinin bulunduğu Karşıyaka’daki sahile demirletilen gemi için Yıldırım, “Bu gemi sadece bir yüzer müze değil aynı zamanda eğitim salonu ve atölyeleriyle de genç yavrularımıza, öğrencilerimize çok büyük destek verecek. Bu yüzer gemi, şimdi Karşıyaka’da, İzmirli hemşehrilerimizin özellikle gençlerimizin ziyaretine açık olacak ama bu bütün İzmir’in yüzer denizcilik müzesi, Zübeyde Hanım’ın anılarını yaşatan bir müze olacak. Zübeyde Hanım adını taşıyan bu müze istendiği takdirde başka sahillere, başka illere de gidebilme kabiliyetine sahip. Geminin motorları tamamen yenilendi, bütün aksamları elden geçti. İstanbul’dan çekilerek değil kendi gücüyle geldi. Şunu söyleyebilirim. Körfezde ulaşım için çalışan gemilerden daha iyi durumda” demişti.

Mart ayında İzmir’e getirilen ve iyi bir durumda olduğu belirtilen geminin daha bir yıl olmadan hurdaya çıkarılıyor söylentileri İzmirlileri rahatsız ederken gerçeğin ne olduğu konusunda bilgi beklenmeye başlandı. (Nurettin Gönen)

Yorumlar (8)
İZMİR 6 yıl önce
Asla olamaz.Asil Türk Milletin varlığıdır.Müze olarak yaşayacaktır.
İzmirli 6 yıl önce
Tabiiki jilet olacak, Yıldırım dedi, müze olacak, bir sürü ..cek ..cak dedi, ama ne oldu seçildi mi yok, şimdi bu ..cek ..caklara olumsuz eklerini ekleyin bakalım ey İzmirli'ler :)

İntikamm
Savaş Kalkan ÖZTÜRK 6 yıl önce
Diyarbakır ve Şırnak gibi illerde Eğitim kurumları ve Atatürk heykelleri PKK'lı terörist ve vatan hainleri tarafından yakılıp yıkılırken bunların devlet içine yuvalanmış makam ve mevki sahibi yapılmış paralel hücreleri ve gizli yandaşlarının Atatürkümüzün annesi Zübeyde Hanım ismine bile tahammül edemeyip jilete göndermek istemelerinde şaşılacak ne var? Kaptan Savaş Kalkan ÖZTÜRK

Mehmet CEMİLOĞLUADINIZI YAZIN 6 yıl önce
Kaptan... Öyle bilmeden sormadan yorum yapmayınız.Yargısız infaz yapmayınız. Hiç kimse jilet olacak dememiş. Ben bizzat geminin kaptanına sordum. Üniversiteye veya müzeye devredilecek. Bu konu ile ilgili araştırma yapılacak. Gemi halen ziyaretçilere açık yerinde duruyor. İzmirli Hemşehrilerimiz gelsinler gezsinler.
morpheus 6 yıl önce
imza kampanyası hangi sosyal medyada başlamıştır onuda yazarsanız seviniriz.destek olmak isteriz.
Yakup PALA 6 yıl önce
Bir İzmirli olarak bizzat kendim de çocuklarımı alıp gittiğim ve gurur duyduğum Zübeyde Hanım annemizin ismini taşıyan bu sanat eserini düşünenlere de, ortaya çıkaranlara da teşekkürü bir borç bilirim.Kamu Kuruluşu olarak bildiğimiz Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün bünyesinde olan bir gemiyi 1 sene sonra kim jilet yapacak onu anlayamadım.Eğer Kıyı Emniyet böyle bir düşünce içinde ise altında yatan nedeni çok iyi araştırmak ve ortaya çıkarmak gerekir.İzmirliler olarak konunun yakın takipçisi olacağımızı beyan ederim. Saygılarımla.
ahmet 6 yıl önce
bilindiği üzere bahse konu Zübeyde hanım gemisi kıyı emniyeti G.M işletmesi altındadır gn.müdürlüğün asıl işi olmayan bir konunun bu kuruma mal edilmesi düşünülemez.ilgili gemi kültür ve turizm bakanlığına devredilip müze olarak kalması uygun olacaktır
abdullah kaptan 6 yıl önce
İlgili Genel Müdürlüğe teyit ettirilmeden yapılan bu haber tamamen asılsızdır. Deniz Haberin dedikodu ile haber yapması, denizciler ile Atatürk'ü sevenleri ve İzmirlileri kışkırtıcı böyle asılsız bir haberi yayınlaması bu zamana kadar beğenilen yayın çizgisine yakışmamıştır. Gerçek habercilik yaparak okuyucularını yanıltmamasını asparagas yayıncılığı terketmesini bekliyoruz.
20°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?