banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Yunus beyninin yarısı uyuyor

Nefes almak için uyanık kalmak ya da uyurken ölmek. Bu ikilemi ortadan kaldırmak için yunusların beyinlerinin yarısının uyumasını sağlayan yöntem geliştirdikleri ortaya çıktı

GÜNCEL 26.01.2006, 15:05
Yunus beyninin yarısı uyuyor

Fransa'nın turistik kenti Antibes'te bulunan Marineland parkı yetkililerinden Jon Kershaw, "Yunuslarda soluk almak, insanlardaki gibi refleks değil, iradi bir eylemdir. Okyanusta bilinçsiz kalmak ölümcül olabilir, nefes almazlarsa da ölürler" dedi.

Kershaw, "Yunuslar 'uyanık kalarak uyumak' için beyinlerinin yarısını 'kapatırlar', beynin diğer yarısı, nefes almak gibi hayati işlevlerin denetimini sağlar" diye konuştu.

"Beynin yarısının uyuduğu" sırada metabolizmanın yavaşladığı ve yunusların neredeyse hiç hareket etmedikleri belirlendi.

Bu durumda, yunusların bir yüzgeçlerinin su yüzünde olması nedeniyle suyu dalgalandırdıkları ve böylece fark edilebildikleri kaydedildi.

Yunusların, beyinlerinin iki kısmını dönüşümlü olarak harekete geçirdikleri ve her seferinde diğer gözlerini kapadıkları ifade edildi.

"Tek taraflı uyumanın" laboratuvarlardaki testlerde de kanıtlanabildiği, bilimadamlarının beynin "uyuyan" kısmında yavaş beyin dalgaları, "uyanık" kısımda ise hızlı beyin dalgaları saptadıkları, 20 dakika sonra da bu tablonun tersine döndüğü belirtildi.

Yunusların günde 8 saat bu şekilde uyudukları ifade edildi.

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?