banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Yrd. Doç. Dr. Kpt. Ali Cemal TÖZ’ün Kitabı

“Denizcilik İşletmelerinin Bayrak Çekme Kararları ve Denizcilik Pazarlarına Etkileri” Dokuz Eylül Üniversitesi Yayınları’ndan Çıktı.

GÜNCEL 11.03.2014, 01:26
Yrd. Doç. Dr. Kpt. Ali Cemal TÖZ’ün Kitabı

Yrd. Doç. Dr. Kpt. Ali Cemal TÖZ’ün Kitabı

“Denizcilik İşletmelerinin Bayrak Çekme Kararları ve Denizcilik Pazarlarına Etkileri” Dokuz Eylül Üniversitesi Yayınları’ndan Çıktı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kpt. Ali Cemal TÖZ’ün “Denizcilik İşletmelerinin Bayrak Çekme Kararları ve Denizcilik Pazarlarına Etkileri” adlı kitabı Dokuz Eylül Üniversitesi Yayınları tarafından yayınlandı.

Dr. TÖZ’ün kitabı, denizcilik işletmelerinin bayrak çekme kararlarının denizcilik pazarlarına etkilerini bilimsel yöntemlerle yorumlamakta ve tartışmaktadır. Kitabın genelinde, dünya ticaretinin büyük bir kısmının denizyolu ile gerçekleşmesi sebebiyle, devletlerin bayraklarını sınır ötesi alanlara ulaştırmasının zorunluluğu vurgulanmıştır. Deniz ulaştırma pazarının ana aktörleri konumunda yer alan denizcilik işletmelerinin de diğer uluslararası işletmeler gibi faaliyetlerini yürütebilmek amacıyla stratejik kararlar vermesi gerektiği ve bu kararlar içerisinde gemilerine “bayrak çekme” kararının son derece önemli olduğuna değinilmiştir. Bu kararların her ne kadar işletme düzeyinde alınmış olsa da etkilerinin hem mikro hem de makro düzeyde olduğuna değinen Dr. TÖZ kitabında, bayrak devletlerinin de deniz ulaştırma pazarından pay elde edebilmek amacıyla adeta ticari işletmeler gibi pazarlama faaliyetlerini yürüttüklerini ortaya koymuştur

. Dr. TÖZ, yayınladığı bu eser ile denizcilik işletmeleri, bayrak çekme ve denizcilik pazarlarına ilişkin konulara ilgi duyan tüm kesimlere bir kaynak eser kazandırmayı hedeflediğini belirtmektedir.

Yorumlar (4)
9 EYLÜL DENİZCİLİK FAKÜLTESİ GENÇ DENİZCİLERİ 7 yıl önce
DTO İzmir gelirlerini 9 Eylül, Akademisyenler ve İzmir Projeleri için harcamalı,

DTO Merkez hiç bir kanuna uymayan bir davranişla Şubeleri sadece tahsildar olarak kullanıyor.

Mese la İzmir 25 yıldır İst. çalışıyor.Bu yıl göndereceği para gelirinin % 63 ü. İzmir'in geliride hatırı sayılır miktarda.Son bütçede görüldüğü üzere Koca İstanbul'un geliri İzmir'in sadece 2 katı.

25 Senede İstanbul'a giden parayı lütfen hesap edin veya hep orada olan Sn Geza Dologh açıklasın artık.

Burada Piri Reis yok. Çok başarılı olan 9 Eylül Denizcilik Fak. ve Denizcilik Meslek liseleri var. Niye İzmir'linin parası bunlar için ve yeni kurulması gereken Ege Üniversitesi Denizcilik Fak. için harcanmayıp sorumsuzca harcanmak üzere İst. gönderiliyor.

Se çimlerde İZMİR'LİYİZ YAPARIZ Sloganı,

DTO İZMİR ŞUBESİYİZ İZMİR'DEN TOPLAR HARCANMASI İÇİN İST. GÖNDERİR,

AFERİN ALIRIZ olmalı.

E çetin 7 yıl önce
Abim tebrik ediyor başarıların devamını diliyorum.
DENİZCİLER 7 yıl önce
Başarılar Dileriz.
Soner Esmer 7 yıl önce
Değerli kardeşim, başarılarının devamını dilerim. Seninle gurur duyuyorum.
8
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102