banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Yıl Sonuna Kadar Tüm İllerde

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Muğla ve Antalya’da uygulamaya başladığı 'Mavi Kart Projesi' yıl sonuna kadar tüm illere yaygınlaştırılacak.

GÜNCEL 17.06.2014, 10:16
2304
Yıl Sonuna Kadar Tüm İllerde

'Mavi Kart Projesi' yıl sonuna kadar tüm illere yaygınlaştırılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Muğla ve Antalya’da uygulamaya başladığı 'Mavi Kart Projesi' yıl sonuna kadar tüm illere yaygınlaştırılacak.

Bu kapsamda Mersin, Aydın ve İzmir illerinde altyapı çalışmalarına başlandı. Bakanlık, 2013 yılı içerisinde 1 milyon 75 bin 278 metreküp atıksu, 3 milyon 761 bin kilo çöp ve 270 bin metreküp sintine suyu teknelerden toplayarak imha etti. 'Mavi Kart Projesi' yıl sonuna kadar tüm illere yaygınlaştırılacakÇevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Muğla ve Antalya’da uygulamaya başladığı 'Mavi Kart Projesi' yıl sonuna kadar tüm illere yaygınlaştırılacak. Bu kapsamda Mersin, Aydın ve İzmir illerinde altyapı çalışmalarına başlandı. Bakanlık, 2013 yılı içerisinde 1 milyon 75 bin 278 metreküp atıksu, 3 milyon 761 bin kilo çöp ve 270 bin metreküp sintine suyu teknelerden toplayarak imha etti.

Konuyu yazılı değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Her yıl yaklaşık 20 bin yabancı ve Türk teknesi turistik ve rekreasyonel amaçlı olarak kıyılarımızda dolaşıyor. Teknelerden boşaltılan atıksular kıyılarda önemli bir risk oluşturuyor. Mavi kart projesi ile bu sorunun da üstesinden geliyoruz.” dedi. Denizler ve plajlar için en önemli kirletici unsurların karadan gelen kirlilikler ve deniz üzerinde gerçekleşen faaliyetlerden kaynaklanan kirlilikler olduğunu belirten Bakan Güllüce, “Özellikle turistik bölgelerimizde faaliyet gösteren rekreasyonel amaçlı teknelerin atıklarının toplanması ve illegal deşarjların engellenmesi amacıyla Mavi Kart uygulamasını başlattık. Bakanlığımız, bu kirlilik kaynakları ile mücadele kapsamında gemi kaynaklı atıkların toplanabilmesi için atık alım tesislerinin kurulmasını sağlamış, bugün itibariyle atık kabul hizmeti veren kıyı tesisi sayısı 246’ya ulaşmıştır.” açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE’DE MAVİ KART KULLANAN 12 BİN TEKNE YAT BULUNUYOR

Muğla ilinde başlayan Mavi Kart uygulaması kapsamında 37 adet atık alım noktası, 11 adet atık alım gemisi hizmete başladı. Denetim için ise 14 sahil güvenlik botu görevlendirildi. Antalya ilinde altyapısı kurulmuş olan 16 ayrı noktada atık alım hizmeti veriliyor. 8 adet sahil güvenlik botu ile denetimler gerçekleştiriliyor. Uygulama kapsamında yaklaşık 12 bin tekne kayıt altına alındı.

Bakanlık Mavi Kart Uygulama Genelgesi kapsamında; Antalya ilinde 11 adet, Muğla ilinde 35 adet, İzmir ilinde ise 1 adet olmak üzere 47 noktada bilgilerin otomatik olarak aktırılabileceği bilişim altyapısına sahip atık alım noktaları oluşturdu. Diğer taraftan, Mavi Kart Uygulamasının gözden geçirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Bakanlık, 'Gemi Kaynaklı Kirliliğin Önlenmesinde Mavi Kart Uygulamalarının Teknik Altyapılarının Gözden Geçirilmesi, Kapasite Geliştirme ve Uygulama Alanlarının Genişletilmesi Projesi' başlattı. Kızılcahamam’da dev bir ekiple mavi kartın yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi konulu toplantı gerçekleştiren Bakanlık, 26-30 Mayıs 2014 tarihleri arasında ise Antalya/Konyaaltı, Muğla/Fethiye, Muğla/Marmaris, Muğla/Bodrum ve İzmir/Merkez’de paydaş toplantıları ve saha çalışmaları gerçekleştirdi.

Aydın ve İzmir illerinde de altyapı çalışmalarına başlayan Bakanlık, 2014 yılı sonunda tüm kıyı illerinde ‘Mavi Kart Uygulaması’na geçmeyi hedefliyor.

Yorumlar (1)
Murat Kaptan 7 yıl önce
Yahu Allah aşkına habere konu fotoğrafın haberin konusu mavi kart ile ne alakası var.Fotoğraftaki kimlik kartı yabancı uyrukluların T.C sınırları içindeki işlemlerini yapabilmeleri için tahsis edilen kimlik belgesidir. Keşke ayrıntılara dikkat etseniz.
21
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü