banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Yeni araba vapuru 5 Şubat'ta seferde

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yeni araba vapuru Mavi Körfez, 5 Şubat'tan itibaren Bostanlı-Üçkuyular seferlerine başlıyor.

GÜNCEL 30.01.2014, 16:21
Yeni araba vapuru 5 Şubat'ta seferde

Yeni araba vapuru 5 Şubat'ta seferde

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yeni araba vapuru Mavi Körfez, 5 Şubat'tan itibaren Bostanlı-Üçkuyular seferlerine başlıyor.

İZDENİZ'den yapılan açıklamada, yeni araba vapurunun 350 kişi ve 55 araç taşıma kapasitesine sahip ve 12 knot hızında olduğu belirtildi. Öte yandan geçtiğimiz 10 Ocak tarihinde arıza nedeniyle seferden çekilen Eminönü araba vapurunun bakım çalışmalarının da sürdüğü açıklandı.

Arızanın giderilebilmesi için geminin havuzlanması gerektiğini belirten İZDENİZ yetkilileri, İzmir Askeri Tersanesi bünyesindeki havuzun hasar görmesi nedeniyle bölge içindeki diğer tesislerden yararlanma konusunda görüşmelerin sürdürüldüğünü belirtti. Yeni araba vapurunun gelmesi ve Eminönü araba vapurunun onarımının gerçekleştirilmesi ile seferlerin sıklaşacağı açıklandı.

Yorumlar (2)
HAKKI TOROS 7 yıl önce
Bu haberdede önemi görüldüğü üzere Alaybey Sivil Tersane yorumumu tekrarlıyorum.Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından DTO İzmir Şubesi ziyaretinde gündeme getirilmesi, kamuyu bilgilendirmek adına bana bu yorumu yaptırdı. Tüm İzmir'lilerin bildiği gibi; Alaybeyde sivil ve askeri tersaneler bitişik nizamda hizmet veren 2 tersane idi. Denizcilik İşletmelerinin sahibi olduğu sivil tersane iyi yönetilmediğinden, sonrada depremde Gölcük Askeri Tersanesinin hasar görmesi nedeniyle bir kısmının Alaybey'e taşınması projesiyle aradaki duvar yıkılarak tek tersane (Askeri) haline getirildi. 2 Milyar USD lık proje ile modern bir askeri tersane yapımı planlanmıştı. Gölcük'teki Donanma Komutanlığıda İzmir'e geleceğinden binaları İnciraltı'nda yapıldı. Sonraları bu projeden vazgeçildi.(nede nini bilmiyorum) Tek askeri tersanede halen Askeri Gemilere ve kısmende sivil gemilere hizmet veriyor. Bu projeden vazgeçilmesinden sonra; İzmir'e sivil tersane kazandırmanın en iyi , çabuk yolunun yıllar önce yıkılan ara duvarın tekrar örülerek tekrar sivil ve askeri 2 tersane haline getirilmesi fikrimi hep savundum.Hatta bu fikrimi Güney Deniz Saha Komutanlığında Komutanlarımıza İzmir'e faydaları ile açıkca anlattım.(Kayıtl arda var) Tekrar ediyorum; Alaybey sivil tersane olarak eski konumuna getirilmeli, özelleştirilerek modernleştirilmelidi r.Karlı bir girişim olacağını, en az 750 kişiye iş, onlarca yan sanayiciye gelir kaynağı olacağını 45 senelik bilgimle garanti ederim. (Bölgede tek) Askeri tersane var ya diyenler olabilir.Profesyonel denizciler askeri tersanede iş yapmanın farklarını özel kurallar ve çalışma şartları nedeniyle çok iyi bilirler. İzmir körfezindeki olabilecek bir gemi kazası, çatışması açısındanda sivil bir tersane gereklidir.Böyle bir tersanede 12.500 DWT a kadar gemiler havuzlanır,(90 lı senelerde yapılıyordu) Kirlilik ne olacak diyenlerede Hamburg'un merkezindeki Blom-Voss tersanesini gezmelerini öneririm.Tersane liman şehirlerine değer kazandırır. Yıllar önce Sn. Aziz Kocaoğluna'a bu konuyu anlatmıştım. Körfezde çalışan Belediyeye ait gemilerininde böyle bir bakım,çekek,havuz hizmetine şiddetle ihtiyacı var. İzmir Büyükşehir Belediyesininde içinde olacağı bir oluşumla İZMİR'li bu olayı sahiplenmeli ve başarmalıdır. İzmir'de gemiler yapılmalıdır. Ben her türlü yardıma hazırım.

Hakkı Toros Uzakyol Baş Mühendisi Surveyor-Eksper

DENİZCİLER 7 yıl önce
İZDENİZ yetkililerinin bölgedeki diğer tesislerden yararlanma konusunda görüşüldüğü beyanatları komik.

Bölgede böyle bir yer varda biz denizciler mi bilmiyoruz.

Buna benzer olaylar ve İzdeniz'e ait mevcut gemiler ve gelecek gemiler için tek çözüm Alaybey tersanesinin eski konumuna getirilerek sivilleşmesidir.
15
sağanak
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102