banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Yedikule sakinleri yeşil alanlarını geri istiyor

Tarihi Yedikule Bostanları'nın şantiyeye dönüştürülmek istenmesine tepkiler devam ediyor. Yedikule Kapı ile Belgrad Kapı arasında kalan bölüme mıcır dökülmesine tepki gösteren bölge sakinleri yeşil alanlarını geri isteyerek, buraların...

GÜNCEL 03.05.2016, 14:41
Yedikule sakinleri yeşil alanlarını geri istiyor
Tarihi Yedikule Bostanları'nın şantiyeye dönüştürülmek istenmesine tepkiler devam ediyor. Yedikule Kapı ile Belgrad Kapı arasında kalan bölüme mıcır dökülmesine tepki gösteren bölge sakinleri yeşil alanlarını geri isteyerek, buraların inşaat alanına dönüştürülmesini kabul etmeyeceklerini belirtti.

Bostan alanlarına mıcır dökülmesine tepki gösteren Yedikule sakinlerine siyasilerde destek verdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülay Yedekçi, mıcırların döküldüğü yeşil alanda mahalleli ile bir araya geldi. Buranın bin 500 yıldır tarım toprakları olduğunu söyleyen Yedekçi, Yedikule Bostanları ile ilgili 2013’te biri imara açık, biri kısmen imara açık ve biri de hiç imarı olmayan üç ayrı proje olduğunu dile getirdi. Yeşil alanların ranta kurban gitmemesi gerektiğini belirten Yedekçi şunları söyledi: “Şu anda burada bir inşaat faaliyeti başladı. Buraya bir taş deposu yapılacağı, ve çeşitli inşaat makinelerinin konulacağı söylendi. Burada daha önce bir moloz dökülmüştü. O molozların dökülüyor olması zaten bostanlara ciddi zarar vermiş. Biz o molozların bir an önce kaldırılarak gerçek toprağım bulunması ve tarım faaliyetlerin devam etmesini istiyoruz. Burada bu alanların güvenli bölge haline getirilmesi, aydınlatılması, temizlenmesi bostan ve tarım faaliyetlerinin deva etmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Yedikule sakinlerinden Rıza Güce ise “İşte gördüğünüz gibi yem yeşil yerlere moloz dökmüşler. Biz burada, marul, domates patlıcan, biçer fasulye ve mısır gibi ürünler yetiştiriyorduk.” ifadelerini kullandı.

Yedikule Bostancıları Derneği’nden bir vatandaş da "Bahçelerimizi geri istiyoruz. Burası bahçeydi. Daha önceki hali daha güzeldi. Şimdiki haline görüyorsunuz. Buraya şantiye geliyor. Şantiyenin burada duracağına bahçeler yeninde yerinde yeşersin. Çocuklar yeşillik görsün. Öğrenciler domates biberi tanısın.” şeklinde konuştu.


Cihan
Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?