banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Yatırımcı Abhazya Yasağına Tepkili

Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün Aralık 2009’da yayınladığı bir yazı ile Türk bayraklı gemilerin Abhazya limanlarına giriş-çıkışının engellenmesi yatırımcıları zorluyor.

GÜNCEL 12.04.2010, 09:22
Yatırımcı Abhazya Yasağına Tepkili

YATIRIMCI ABHAZYA YASAĞINA TEPKİLİ

Türk bayraklı gemilerin Abhazya limanlarına giriş-çıkışının engellenmesi yatırımcıları zorluyor. 

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün Aralık 2009’da yayınladığı bir yazı ile Türk bayraklı gemilerin Abhazya limanlarına giriş-çıkışının engellenmesi yatırımcıları zorluyor.  

İMEAK Deniz Ticaret Odası Nisan Ayı 15. Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan NETA Taşımacılık Başkan Yardımcısı Mehmet Kocabaşa, 2014 kış olimpiyatları nedeniyle Abhazya limanlarında ciddi yatırımlar yapıldığını, ancak yasak nedeniyle bu yatırımlardan mahrum kaldıklarını dile getirdi. Kocabaşa, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Gürcistan ile Abhazya arsında çıkan savaştan sonra oluşan durum itibari ile Türk bayraklı gemiler artık ne Abhazya limanlarına gidebiliyor ne de oradan Türkiye’ye gelebiliyor. Rusya’nın kontrolünde ve denetiminde savaştan sonra oluşan bir güvenlik hattı var.  O güvenlik hattının içerisinde Suhum ve Oçamçira limanları Abhazya tarafında ve tamamen Rusya’nın denetiminde. Bunların her birinde 4’er tane Rus savaş gemisi var. Bu limanlara yönelik olan iyileştirme çalışmalarında inşaata yönelik görev almış orada yatırıma başlamış olan bir firmanın temsilcisi olarak oradayım. Orada liman iyileştirmesi yapılmaktadır.

Bu liman iyileştirme süresinde de oradan buraya Türkiye’de ilk beşe giren büyük firmalara gelen ciddi bir mal sevkiyatı söz konusu. Daha öncesinde deniliyordu ki, Abazya ve Gürcistan ile olan bu sıkı denetimler ve bu uyuşmazlık nedeniyle Türk bayraklı gemilere yapılabilecek bir girişimden dolayı sıkıntı doğabilir. Hem Türk personeline, hem Türk gemisine ve yüküne el konulması neticesinde doğabilecek zararlardan dolayı bu bölgeye yapılan seferler ile ilgili Sahil güvenlik Komutanlığı ve Müsteşarlığımıza bilgi verilebiliyordu.

On gün öncesine kadar da bu resmi çıkışlar yapılabiliyordu. Daha sonra ise bir yazı geldi. Burada deniliyor ki, ‘Abhazya’nın Suhum ve Oçamçira limanlarına kesinlikle giriş-çıkış yapamazsınız.’ Ancak bize hiçbir şekilde haber verilmemiş. Gemi Abhazya’da yüklü. Orada bir sürü teşkilat var.  Yatırımlar bir şekilde devam ediyor. Hereke’de kesinlikle oraya yönelik hiçbir işlem yapmayacaksınız deniliyor.

Peki, ne yapacağız? Biz orada yatırım yapıyoruz. Bu kadar para geliyor, para gidiyor. Daha önce mallar oraya gitti. Oradan nasıl geri gelecek? Bunlar hiç konuşulmadan böyle bir engellemeyle karşı karşıyayız. Şimdi soruyorum. Abhazya bizim tarihsel olarak da bağımızın olduğu ve nüfusunun yarısı Türk olan bir bölge. İlk kez Türkiye’ye karşı böyle net bir tavır konuluyor. Denizcilik Müsteşarlığı’nda bu konuyu neye istinaden aldılar? Türk gemilerini ve Türk personelini korumaya yönelik mi? Yoksa bu işi kökten halledelim hiç gitmeyelim, bunlarla uğraşmayalım diye mi?  Burada yapılan da bir tür korsanlıktır.

Türk sahillerine 6 mil uzaklıkta Samsun açıklarında alıkonulan gemilerimiz var. Nasıl oluyor da uluslararası kara sularında böyle faaliyetlere sebebiyet veriliyor. Sahil Güvenlik bugüne kadar gemiler Türk bayraklı olmadığı için yardım edemediklerini söylüyordu. Fakat şimdi gemilerimiz Türk bayraklı. Yazıya dökülmeden önce bir çalışma yapılsaydı daha iyi olurdu. Oradan gelen malların da engellenmesi ile karşı karşıyayız. Trabzon Limanı ne kalkışa ne gelişe izin veriyor. Bu şimdi İzmit körfezinde de yapılıyor.”

Alev Tunç: Novorosky üzerinden gidilebilir 

Yalçın’ın konuşmasının ardından konuyla ilgili görüşlerini bildiren Bora Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Alev Tunç ise şu şekilde konuştu: “Bu konu aslında böyle değil. Trabzon’da bir sorun var. Siz Novoroski’ye gidebilirsiniz ve oradan gelebilirsiniz. Çok fazla sorun edilmesi gereken bir konu değil. Türk kurumları, bazı şeyler yapılırken konuya Türk bayraklı diye yaklaşmıyor. Bu kurumlar Türk gemilerini ilgilendiren herhangi bir durumda konuyla birebir ilgileniyorlar. Gemilerinin gidişlerini ve gelişlerini önceden Sahil Güvenlik’e ya da Müsteşarlıktaki merkezlere bildirmeleri halinde, bu kaçırılma ve alıkonulma gibi olayların kesinlikle olmayacağı bilinmelidir.”  

Metin Kalkavan: Devlet ne derse o olur      

Konuyla ilgili bir konuşma yapan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ise, “Biz DTO olarak, üyelerimizin başına bir şey geldiği zaman gerekli yerlere müracaat ediyoruz. Aynı şekilde devlet tarafından bize bir şey geldiği zaman da bunu hemen üyelerimize gönderiyoruz. Biz arkasını görmüyoruz. Arkasında nasıl bir pazarlık olduğunu bilmiyoruz. Bizim görevimiz üyelerimizi bu tehlikeden korumak. Zaten o ülkelerdeki en büyük risk siyasi risk. Ben de geçen hafta Soçhi’deydim. Bakıyorsunuz 25 milyar dolarlık yatırım var. Ama her an bıçak sırtındasınız. Oralarda ne olduğunu bilmiyoruz. Biz yine de gerekli kurumlara bu konuyu tekrar sorarız. Ancak üyelerimize sadece neden bu haksızlığa uğradıklarını söyleyebiliriz. Çünkü devlet gitme diyorsa yapacak bir şey yok. Sonra ‘Ben gitme demiştim’ diyor” şeklinde konuştu.

Aysel Gençer / Perşembe Rotası

 

 

Yorumlar (3)
11 yıl önce
ABHAZYA KONUSU BIR DEVLET POLITIKASIDIR. YALNISTIR DOGRUDUR BILEMEYIZ AMA ABHAZYA YI RUSYA ARKALANDIGI ICIN, GURCİSTAN DA AMERIKA YANLISI OLDUGUNDAN VE BIZIM DEVLET DE AMERIKA YANLISI OLDUGU ICIN POLITIKA BU SEKILDE YONLENMIS.ABHAZYA YA GIDECEK OLAN YUK VE MALLAR NOVO UZERINDEN DEGILDE SOCHI UZERINDEN GIDEBILIR VE HALENDE O SEKILDE GIDIYOR. 1,5 SAAT LIK BIR KARA YOLU VAR ARADA.ABHAZYA DA YATIRIM YAPMAK COK ZOR. HERSEYIN UZERINDE ABHAZ OLMANIZ GEREKIR. NAKLIYEDE DE AYNI SORUNLAR VAR. BIR IKI GEMI BU İŞİ YAPIYOR AMA RISKI YUKSEK. NEDENI ISE GURCULER. AMA RUSLAR ARTIK SOHUM LIMANINA GELEN GEMILERIN GURCULER TARAFINDAN ALINMAMASI ICIN DEVRIYE CIKARTIYOR.BIZIM DEVLETIMIZ VEYA HUKUMETIMIZ GURCULERI UYARDIMI BILINMEZ AMA ADAMLARIN YAPTIGI RESMEN KORSANLIK. USTUNE USTELIK TUTUKLADIKLARI TURK BAYRAKLI GEMILERI DE TURKIYENIN VERDIGI HUCUMBOTLARLA YAPIYORLAR.NEDEN BIR RUS GEMISINI TUTUKLAYAMIYORLAR ??? VEYA MALTA BAYRAKLI VEYA UKRAYNA BAYRAKLI VS VS...SORUNUN CEVABI İSE; ONLARA SAHIP CIKAN BIR DEVLETLERİ VAR. GERÇİ SOHUM LIMANI DA EMIN BIR LIMAN DEGIL, GEREK BATIKLARINDAN GEREKSE HIZMET AÇISINDAN DA SAKINCALIDIR.USTUNE USTELIK ORAYA CALISAN GEMILERDEN BAĞZILARI ABHAZALARA AIT OLDUGU ICIN REKABET DEN DOLAYI ORALARDA SORUN YAŞAYABILIRSINIZ.ASIL ONEMLI KONU İSE p&ı AÇISINDAN. BUTUN EVRAKLARINIZ RUSYA SOCHİ OLARAK YAPILIYOR, AMA SIZ ABHAZYA YA GIDIYORSUNUZ. ABHAZYA NIN ŞU AN RUSYA İLE BİR İLGİSİ YOK.EN GUZEL YOK SOCHİ ÜZERİNDEN GİTMEKTİR. KUMAR OYNAMAK İSTEMİYORSANIZ.S/S
Ugur Canba 11 yıl önce
Ben abhazyada yaşıyan Türkiye vatandaşıyım. uzun süredir burada ikamet ediyorum.O yüzden bu konuda biraz bilgi edinmiş bulunmaktayım. Abhazyada yatırım yapmak aslında düsündügünüz kadar zor degil. Yatırım yapacak olan insanların buralı ortak veya yardımcı almaları islerini oldukca kolaylastırıyor. Liman hizmetlerinin biraz geri kaldığı doğru fakat gemilerin giris cıkısındada hicbir sorun yasanmıyor. Abhazya ile türkiye arasında yaklaşık 8 gemide abhazyada yasayan Türk vatandaşlarına ait gemiler.Gümrük Ücretleride %3 gibi çok az bir mebla. Onların dışında Benzin ve mazot için türkiyeden gelen buket isimli tanker geminin gürcistan tarafından kaçırılmasından sonra yeniden benzin sevkiyatı yapılmaya başlandığını duyduydum. Rus Ve Abhazya sahil güvenliğinin ortak anlaşmalarından sonra artık gürcistan tarafından hicbir tehdit kalmamıştır. Yatırıma fevkalade açık gelişmeye hazır bir ülke olan Abhazyaya Akıllı bir yatırım yapmak doğru aracılarla iş yapmaktan gecer. Rus iş adamları yerine Türk iş adamlarının buradaki turizm ticaret gibi fırsatları bir an önce görüp buraya el atmasını umuyorum.

iyi günler ugurcanbaz@hotmail.com
ADINIZI YAZIN Sadık YILDIRIM 6 yıl önce
ABHAZYA da yatırım yapılabilirmi riskleri nelerdir
8
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü