banner191

banner148

banner179

banner176

Yat Kaptanlığı Kursu'na İlgi Artıyor

Talapler üzerine kursun bu yıl tekrar düzenlenmesine karar verildi. 15 Ekim’de başlayacak olan kurslarda en önemli nokta kursiyerlerde sağlık ile ilgili sorun bulunmaması.

GÜNCEL 06.10.2009, 01:01
Yat Kaptanlığı Kursu'na İlgi Artıyor

YAT KAPTANLIĞI KURSU”NA İLGİ ARTIYOR

*İki yıl önce açılan “Yat Kaptanlığı Kursu” büyük ilgi gördü. Talapler üzerine kursun bu yıl tekrar düzenlenmesine karar verildi. 15 Ekim’de başlayacak olan kurslarda en önemli nokta kursiyerlerde sağlık ile ilgili sorun bulunmaması. 


Yat Kaptanlığı Kursu, kısa yoldan denizci olmak isteyenlerin umudu oldu. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu (DİYYO) tarafından ortaklaşa düzenlenen  “Yat Kaptanlığı Kursu” nun gelen talep üzerine tekrar düzenlenmesine karar verildi. Eğitimlerde bu yıl ayrıca, STCW kursları da verilecek.

İki yıl önce düzenlenmeye başlanan kurslara geçtiğimiz yıl 80 kişi başvuru yaptı. Kursu başarı ile tamamlayan 70 kişi Gemi Adamları Sınav Merkezi tarafından gerçekleştirilen yat kaptanlığı sınavlarına girmeye, 58 kişi ise sınavı başarılı bir şekilde tamamlayarak yat kaptanı olmaya hak kazandı. 

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Géza Dologh, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilmiş olan ve DİYYO tarafından eğitimi verilen 352 saatlik kursun, 15 Ekim 2009 tarihinde başlayacağını ve 4 ay devam edeceğini söyledi. 

Kursların, Ülkenin en büyük sorunlarından birisi olan işsizlik konusuna da katkısı olabileceğini dile getiren Dologh, “Denizcilik, sürekli olarak bizlere yeni iş olanakları yaratıyor. Kursların istihdama katkısı olacağına inanıyorum. Üniversiteye giremeyen lise mezunu gençlerimizin de bu kurslara büyük ilgi göstereceğini tahmin ediyorum. Ayrıca, yat kaptanlığı zevkli bir meslek ve sektörde ihtiyaç duyulan meslek kolu. Bunun yanında Çeşme’de TUDEV’e (Türkiye Denizcilik Eğitim Vakfı) ait binada verilmekte olan yat kaptanlığı ile ilgili kurslar Kasım ayında tekrar başlayacak. TÜDEV’in organizasyonunda da STCW kursları veriliyor. Yat Kaptanlığı ile ilgili olarak her iki kursun da ilgi göreceğini tahmin ediyorum” diye konuştu.

YAT KAPTANLIĞI KURSUNDA HANGİ DERSLER VERİLİYOR?

Devam mecburiyeti olan yat kaptanlığı kursunda; seyir, elektronik seyir sistemleri, teorik ve uygulamalı gemicilik, denizde çatışmayı önleme kuralları, haberleşme, meteoroloji, denizde güvenlik, denizde canlı kalma teknikleri, can kurtarma araçlarını kullanma, denizde yangınla mücadele teknikleri, temel ilk yardım, deniz hukuku, denizcilik sözleşmeleri, motor bilgisi, denizcilik İngilizcesi gibi dersler veriliyor.

Nuran Can/İzmir

Yorumlar (0)
24°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?