banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Yardımsever Türk Mürettebata Yunan Zulmü

Ege'de önceki gün çarpışıp batan Batan Yunan gemisinin 8 kişilik mürettebatını kurtaran "Alfa Dragon" gemisinin başına gelenleri okurumuz kaptan Muharrem Gümüş anlattı.

GÜNCEL 06.10.2009, 18:32
2308
Yardımsever Türk Mürettebata Yunan  Zulmü

Yardımsever Türk Mürettebata Yunan  Zulmü

Karpathos-Mikonos adaları arasında sefer yapmakta olan, çimento yüklü ve 9 kişilik mürettebatı bulunan Yunan bandıralı “Kapetan Mihalis” adlı yük gemisi ile Malta bandıralı, Ukrayna-Tayland seferi yapmakta olan, 20 kişilik mürettebata sahip “Santana” adlı demir yüklü geminin Pazar günü saat 04.00 sularında güney Ege'deki “Amorgos” Adası'nın kuzeydoğusu açıklarında çarpıştı.

Kazadan sonra Yunan gemisinin battı, geminin aşçısı olarak görev yapan 70 yaşındaki Nikos Drosos adlı Yunan vatandaşının hayatını kaybetti. Geminin mürettebatından diğer 8 kişiyi ise yakında bulunan Panama bandıralı Türk Gemisi “Alfa Dragon” tarafından kurtarıldı.

İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Batan Yunan gemisinin 8 kişilik mürettebatını kurtaran "Alfa Dragon" gemisi Yunanistan'a varınca gemi kapsamlı kontrole tabi tutuldu.

Batan gemideki mürettebatı kurtarıp Yunan Sahil Güvenlik botuna teslim eden Alfa Dragon gemisi nin yaşadıklarını Denizhaber2e aktaran okuyucumuz Kaptan  Muharrem Gümüş; geminin daha sonra vardığı Selanik limanında herkesin ifadesinin alınarak geminin PSC kontrolünden geçirildiğini bu yapılırken de olmadık zorluklar çıkarıldığını söyledi. Gümüş; "Batan gemiden personelleri kurtarıp sahil güvenlige teslim eden gemimiz tahliye limanı Selanik e varısında gemi personelinin ifadeleri alınıp gemimiz denetlemeden geçirildi. Baş makinistin 3 aylık geçici endorsementinin fotokopı olmasından dolayı konsolosluktan onaylı yazı ıstendı İstanbul'daki Panama konsoloslugu yazıyı faxlamasına ragmen illaki Panamadan olması yönünde gereksiz ve sebepsiz baskı yapıp geminin tahliyesinin bitmesine ragmen kalkamyıcagı yönünde tehdit edildik acenta tarafından. Sonra tekrar yollanan resmı yazıda fax cıhazının kayıtlı tarihi eski tarihte kaldıgından tekrar port kontrol tarafından kabul gormedi. Yazılan resmi yazının üstünde koca puntolarla 06.10.2009 yazmasına ragmen onu kabul etmeyıp fax cıhazının tarıhınde takılı kaldık" dedi.

Muharrem Gümüş; "Sizin insanlığınız bu mu? Biz teşekkür beklerken yapılana bak" diyerek sitemini dile getirdi.

Yorumlar (5)
zeki dev 12 yıl önce
bizim yaptığımız insanlığı gururlarına yediremezler. bu bir denizcilik kanunu .denizde ölü yada diri herkesin üzerine düşen insanlık görevidir . dil ,din ,ırk gözetmeksizin her kim olursa olsun bu bir insanlık görevidir.
selim acar 12 yıl önce
muharrem kardeşim geçmiş olsun,

insanlık ve denizci olmanın gereğini fazlasıyla yapmışsın tebrik ediyorum.gemin türk bayrağı olsaydı bundan fazlasını da yaparlardı.allah selamet versin
Halil İbrahi GUR 12 yıl önce
Turk halkı olarak bu genlerimizde var, anlatılana inanmak ölçmeden biçmeden tartmadan yorumlamak. ver gazı çoşalım zihniyeti....psc kontrolunden sıkca geçirilmesinin nedeni acaba daha önceki seferlerde yaptığı yanlışlıklar yada eksiklikler olabilirmi acaba ? daha önce bir kaçak yolcu yakalanmış olabilir mi acaba ? geminin genel kondüsyonu kötü olabilir mi acaba?yıllardır gemi işletmeciliğinde çeşitli firmalarda görev aldım. defalarca bahse konu ülkeye gittim onlarca yunan arkadaşım oldu ne gittiğim sırada ne arkadaşlarımdan bir hasmane tavır görmedim.benim tespitim turk ve yunan halkları arasında hiçbir düşmanlık yok. düşmanlık hükümetler ve yöneten zihniyetlerde var.son sözüm bir haberi bir bir bilgiyi değerlendirirken şüpheli yaklaşın ve ön yargılardan kurtulun.saygılar.
AHMET CAN 12 yıl önce
Tarafsız davranmak gerekirse, bu yazıda anlatılanlarla PSC kontrollerinin bir alakası yok. Sanki; yunanlı personel kurtardık bizi muaf tutun havası var.

Yapılan yorumlardaki halklar arasında bir problem yok kısmına katılmıyorum. Tabiiki aralarında değerli insanlar olmasına rağmen yunanlıların beslediği düşmanlık inkar edilemez.

Problem siyasilerde ise bu politikacıları seçenler o ülkenin halkı değilmi? Türk düşmanlığı yapanlar daha çok prim kazanıyor ve iktidara geliyor.
ismail aygün 12 yıl önce
ALFA DRAGON gemi Süvarisi Murat kaptanı ve diğer mürettabatı tebrik ederim. yunan gemisinde çalıştım avrupa limanlarında gemiyi baştan sağma kontrol ediyorlar. Türk gemisinde sanki limancılar gemiyi mürettebatla alacakmış gibi inceliyorlar. Bu her yerde malesef aynı. endosment küçük sorun onunla geçmiş olsun Muharem bey.
17
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü