banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Yan gelip yatmıyoruz yat limanı yapıyoruz"

Yat turizminin artan önemini değerlendiren Ulaştırma Bakanı Yıldırım, yan gelip yatmadıklarını, çalışmaya ve yeni projeler üretmeye devam ettiklerini söyledi.

GÜNCEL 17.08.2009, 03:39

Yan gelip yatmıyoruz yat limanı yapıyoruz

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yat limanı kapasitesinin yüzde 100 artırılacağını söyledi. Yat turizminin artan önemini gazetemize değerlendiren Ulaştırma Bakanı Yıldırım, yan gelip yatmadıklarını, çalışmaya ve yeni projeler üretmeye devam ettiklerini söyledi. Yıldırım, Türkiye’de kamu ve özel sektöre ait 45 yat limanının bağlama kapasitesinin 14 bin civarında olduğunu, bu kapasitenin yeni projelerle 25 bin 500’e çıkarılacağını açıkladı. Yıldırım, “Bu durumda 3 milyar dolar olan yat turizmi geliri 8 milyar dolara çıkar. Akdeniz’de 1 milyon yat dolaşıyor. Yeni yatırımlarla bu yatları Türkiye’ye çekeceğiz” dedi.

8 YENİ YAT LİMANI GELİYOR

Bakan Yıldırım, Yap-İşlet-Devret modeli çerçevesinde Tekirdağ, İzmir Seferihisar-Ürkmez, İzmir Çeşme-Şifne, Trabzon, Silivri, İzmir Yeni Foça, İzmir Karaburun, Avşa Türkeli’de 8 yat limanının yapılacağını da müjdeledi. Limanlar ‘yap-işlet-devret’ modeliyle yapılacak ve 750 milyon dolara mal olacak. Türkiye’nin 1998-2002 yılları arasında 680 bin DWT gemi teslim ederken bu rakamın 2003-2008 döneminde 2 milyon 90 bin DWT’a çıktığını vurgulayan Yıldırım, gemi inşasında 2002’de 488 milyon dolar ihracat yapılırken 2008 yılında 2 milyar 65 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini hatırlattı. Mevcut yat limanlarında yaklaşık 5 bin kişinin istihdam edildiğini de dile getiren Yıldırım, “Hedefimiz dünya yat inşasında ikinci, gemi inşasında dördüncülüğeyükselmek. Bu da yeni istihdam sağlama anlamına gelir” diye konuştu.

Yorumlar (2)
m.atalay 10 yıl önce
GÜRCISTANIN KORSANLIK OLAYLARINA NASIL BIR PROJE URETTINIZ SAYIN BAKANIM ????
özlem önal 10 yıl önce
Özellikle Karaburun Yat Limanı ile ilgili haberi takriben 3 yıldır izliyorum. Bu gelecek zaman ekinde hiçbir gelişme kaydedilemedi. Mevcut projeler var. Yap-İşlet-Devret yoluyla ihaleye çıkilacak? Sonuç ... ?? İhaleye hiçbir firma teklif mi vermedi? İhale sonuçlamdı mı? Herkes elinde teklif zarfı DLH'nin kapısında mı bekliyor yıllardır? İnşaat ne zaman başlayaCAK? Bu konuda bilgi sahibi olanlar bizi aydınlatırlarsa çok seviniriz.Teşekkürler
12°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?