Yabancıların gemi iptalleri mahkemelik oluyor

Yunanlı Remi Maritime'in Soli'ye verdiği 20,000 dwt'lik son iki gemiyi türlü bahanalerle iptal etmesi mahkemelik oldu. Medmarine ise gemileri kendisi işletecek.

Yabancıların gemi iptalleri mahkemelik oluyor

Yabancı yatırımcıların gemi iptalleri mahkemelik oluyor

Yunanlı Remi Maritime'in Soli'ye verdiği 20,000 dwt'lik son iki gemiyi türlü bahanalerle iptal etmesi mahkemelik olurken, Karadeniz Tersanesi'nde iptal edilen iki adet 8,400 dwt'lik IMO II kimyasal tankerleri Med Marine'nin işletmeye alacağı belirtiliyor.
 
İsveçli Srab Shipping tarafından sipariş edilen üç adet 8,400 dwt'lik IMO II kimyasal tankerden ikisinin siparişinin iptal edilmesiyle gemilerin tamamlanmış halde Karadeniz Tersanesi'nde kalması, küresel krizi bahane eden yabancı şirketlerin bir dayatması olarak görülüyor.

Med Marine Holding'in siparişi iptal edilen iki kimyasal- ürün tankerini spot piyasasında işletmeye yakın olduğu veya brokerlerle çalışma alternatiflerinin de saklı olduğu haberde yeralırken, gemileri Londra'dan ticari olarak işletecek bir işletmeci firma arayışında oldukları belirtiliyor.

İsveçli Srab Shipping tarafından siparişi iptal edilen üç gemilik bir paketin parçası olan 8,400-dwt'lik tankerler sefere çıkacak şekilde inşaatları tamamlamış olarak tersanede bekletiliyor.

Gemi işletmeciliğindeki deneyimleri nedeniyle Med Marine Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Şen, bir süredir Türkiye'de kendi tersanelerinde üretilen gemilerin işletmesini de yapacaklarını duyururken, Srab Shipping'in teslim almaktan vazgeçtiği gemiler spot piyasada işletilecek veya kiralanacak. Med Marine ilk gemiyi mayıs ayında ve ikincisini ağustos başında hizmete hazır hale getirmişti.
 
Tutuklatma kararı aldı

Pire'de kurulu Remi Maritime'in, Soli Tersanesi'nde inşa ettirdiği 20.000 dwt'lik Malmo ve Maderio isimli iki IMO II kimyasal ürün tankeri hakkında Portekiz Deniz Ticaret Mahkemesi kararına karşı çözümler aradığı bildiriliyor.

Malmo ve Maderio, geçen sene Remi Maritime adına ağustos ve kasım aylarında Soli Tersanesi'nde inşaatları tamamlanarak teslim edilmişti. Polemis ailesine ait olan Remi Maritime'in sipariş verdiği 4 eş gemiden son ikisini, gemiler hazır olduğu halde muhtelif mazeretler ileri sürerek teslim almaması yüzünden başlayan anlaşmazlık sonunda Soli grubunun Portekiz Deniz Ticaret Mahkemesi'nden ilk iki gemiye yönelik tutuklama kararı almasına kadar gitmişti.

Her biri 40 milyon dolar olarak yapılmış olan anlaşmada yer alan gemilerden son iki tankerin Remi Maritime'a ait Nikaia Navigation ve Chalkidon Maritime'a bu yıl şubat ve mayıs aylarında teslim edilmesi gibi bir anlaşma yapıldığı belirtiliyor.

Remi Maritime adına Leonidas Polemis herhangi bir açıklama yapmaktan çekinirken, şirketler arasındaki ilişkilerin daha da bozulma noktasına geldiği işaret ediliyor.

Soli'nin haklarını temsil eden tanınmış deniz hukukçusu Şeyma İnal'ın Remi Maritime'a sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemeleri nedeniyle ihtarname gönderdiği ve Soli'nin geçen temmuz ayında Lloyd's List'e verdiği ilan ile ihale yoluyla iki gemiyi satışa çıkarttığı biliniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail KAYA
ismail KAYA - 10 yıl Önce

Krizin derin etkileri nedeni ile bu tip sipariş iptalleri sıkça oluyor.Bir ay önce Londra daydım.Emin olun ki Avrupalılar da bundan yararlanma yolunda çaba gösteriyor.Bir çoğu taşınacak navlun olmadığı için beklemede, bağzıları da gemi alımlarını erteliyor veya öldüren fiyatlar ile karşınıza çıkıyor.Yüksek kar marjı dönemi bitti.Bilinçli çıkarılan bu kriz her tür alanda fiyatları aşağıya çekmeye yönelik değilmiydi zaten...

Meraklıların USA ya giderek bir süre zaman geçirmesini öneririm.Çin malları her yanda.Piyasanın kalbindeki Çin bu kadar büyür ve genişlerken, Avrupa ve Amerika için yüksek kar marjlarının sonu gelmiştir.Sabancıya bakın; üretim için Mısır ı,Cezayir i,Tayland ı tercih ediyor.Koç, Rusya ya açılıyor, Çin ve Kore de üretiyor veya ürettiriyor.Sektörümüz de önemli üç ayak var.1-Hız,2-Kalite,3-Fiyat. Üçü de vazgeçilmez.Ancak şu sıralar 3.ayakda düzeltme gerçekleştirilmektedir.

DenizHaber Editör
DenizHaber Editör - 10 yıl Önce

Sayı Hakan Zeybek;

"bu habere iliskin turk armatorlerine vede tersane sahiplerine akil veriyorum" başlığıyla yazdığınız yorum; yorum gönderme sayfamızda yazılı kurallara uygun olmadığı, argo sözcükler içerdiği için yayınlanamamıştır.

Dikkatinize sunar, bundan dolyı bize sitem etmek yerine kurallara uygun yorum yazmanız konusunda sizden anlayış bekleriz.

DenizHaber Editör
DenizHaber Editör - 10 yıl Önce

Gerek İngilizce yazmış olduğunuz yorum; gerekse daha sonra yolladığınız yorumları kurallarımıza uygun olmadığı için yayınlayamıyoruz.

Yurt dışından yorum gönderiyor olmanızdan dolayı rahatlığınızı anlayabiliyoruz. Ancak unutmayınız ki yayınlanan yorumların sorumluluğu sitemizdedir.

Bizi anlayışla karşılayacağınızı ümit ederiz.

Demokrasi ve söz söyleme özgürlüğünü biz hakaret ve kurumları ve kişileri kötüleme özgürlüğü olarak anlamıyoruz. Bu konuda da anlayışınızı bekliyoruz.

Türk Armatörlerini ve İdaremizi eleştiri sınırları dışında kötüleyen tarzdaki mesajlarınız bu sayfalarda yer almayacaktır.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176