banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Ya-Sa' nın 6 Gemisinin Akibeti Meçhul

Ya-Sa Denizcilik’e, bir kötü haber de Uzakdoğu’dan geldi. Çin’deki tersanesinde Ya-Sa Denizcilik’e 6 gemi inşa edecek olan Tsuji Ağır Sanayi Japonya’da iflasını istedi.

GÜNCEL 25.12.2008, 08:43
2675
Ya-Sa' nın 6 Gemisinin Akibeti Meçhul

Ya-Sa Denizcilik’in 6 gemisinin akibeti meçhul

Bir gemisi korsanlar tarafından kaçırılan Ya-Sa Denizcilik’e, bir kötü haber de Uzakdoğu’dan geldi. Çin’deki tersanesinde Ya-Sa Denizcilik’e 6 gemi inşa edecek olan Tsuji Ağır Sanayi Japonya’da iflasını istedi.

Yeni kurulmuş olmasına rağmen opsiyonlarla birlikte 40’ın üzerinde yeni gemi siparişi almayı başaran Tsuji Ağır Sanayi, krize yenik düştü ve iflasını istedi.

Bu tersanede Ya-Sa Denizcilik’in 5’i opsiyonlu 11 kuru yük gemi siparişi bulunuyor. Ya-Sa Denizcilik Dökme Kuru yük Bölümü Genel Müdürü Mehmet Kayhan, olayın çok taze olduğunu bir şey söylemek için çok erken olduğunu söyledi.  

Finansman krizini çok yakından hisseden gemi inşa sanayisinde ilk kurbanı Japonya verdi. Güverte ekipman imalatçısı Tsuji Heavy Industries, iflas noktasında olduğunu ve borçlarını ödeyebilmek adına bir program hazırlanması talebinde bulundu. Tsuji ve Gruba ait dört şirketin 834 milyon dolar borcunun ödenmesi için Tokyo Bölge Mahkemesi’ne  başvurdu.

Japon gemi güverte ekipmanları üreticisi Tsuji Ağır Sanayi, son yıllarda hızlı bir büyüme göstererek Çin’de tersane kurarak gemi inşa etmeye başlamıştı.  Japonya’nın en büyük gemi kreyni ve ambar kapağı imalatçısı olan Şirket, 2006 yılında güverte ekipmanı ve blok üretmek için Çin’de bir fabrika kurdu.

2008 yılının başlarında faaliyet alanlarını genişleterek gemi inşa etmeye başladı. Birikmiş gemi siparişleriyle gelecek yıllarda verimli yıllar geçirmeyi planlayan Tsuji’nin hesabı tutmadı. Borçlarını ödeme kolaylığı isteyen Şirketin sipariş defterinde Danimarkalı armatör Clipper’a ait 30.000 dwt’lik 29 adet, Yalçın Sabancı’ya ait olan Ya-Sa Denizcilik’in ise aynı tonajda 5’i opsiyonlu 11 gemi siparişi bulunuyor. 

Ya-Sa: Bir şey söylemek için erken

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Ya Sa Denizcilik Dökme Kuru yük Bölümü Genel Müdürü Mehmet Kayhan, olayın çok taze olduğunu bir şey söylemek için çok erken olduğunu söyledi. İflasını isteyen Japonya’daki Tsuji şirketinin olduğunu ifade eden Kayhan, Biz, şirketin Çin’de bulunan tersanesine sipariş ettik. O şirketin bu karardan nasıl etkilendiğini tam olarak bilmiyoruz, azışmalarımızı ve başvurularımızı yaptık. Onlardan alacağımız bilgilere göre karar vereceğiz. Bankalara verilen teminat mektuplarımızı geri alabiliriz ya da Çinliler biz devam ederiz derlerse gemileri inşa ettiririz. Şuan bir şey söylemek için çok erken” dedi. 

Ya Sa Denizcilik’in Uzakdoğu tersanelerinde 20’nin üstünde kuru yük ve tanker siparişi bulunuyor. Tsuji tersanesinde ise 5’i opsiyonlu 11 handysize siparişi var. Krizden sonra Türk armatörlerinin yurt dışındaki siparişlerini iptal etmeye başladığını hatırlattığımızda Mehmet Kayhan, kendilerinin herhangi bir sipariş iptali yapmadığını vurguladı.

Clipper Bulk CEO’su Frank Jensen, Lloyd List’e verdiği demeçte ise şunları söyledi: “29 geminin 2009 ve 2010 yılları arasında teslim almak için şirket olarak ne yapabiliriz bilemiyoruz. Sadece, Tsuji’nin Japonya’da iflasını vererek borçlarını ödeyebilmek için talepte bulunduğuna dair bir bilgi notu aldık  Birilerinin tersaneyi devralıp almayacağını söylemek için erken ancak inşa edilmekte olan gemilerin teslim tarihinin hatırı sayılır ölçüde gecikeceğini söyleyebilirim. Bu gemileri çok yüksek fiyata sipariş ettik ve Çin bankalarına bütün teminat garantilerini ödedik.”

10 yılda en büyük armatör oldu

Ya-Sa Denizcilik, yaklaşık 10 yıl önce denizcilik sektörüne giriş yapmasına rağmen yeni gemi yatırımlarıyla Türkiye’nin en büyük filosuna sahip olmayı başardı. Şirket iki ay önce, Türk sahipli deniz ticaret filosunun en büyük gemisini filosuna katmıştı.

Şirketin dökme kuru yük gemi filo kapasitesi M/V Yasa Dream ile 1 milyon dwt’yi aştı.Ya-Sa’nın 15 adet dökme kuru yük gemisi dışında ayrıca 450 bin dwt kapasitesinde dört adet aframax gemiden oluşan tanker filosu bulunuyor. Ya-Sa Denizcilik, yaş ortalaması 1,5 olan filoyla Türkiye’nin en genç filosuna sahip olma unvanını taşıyor.

Ya-Sa Denizcilik’in Çin ve Japonya tersanelerinde handysize’dan panamax’a kadar değişen büyüklükte toplam tonajı 600 bin dwt olan 12 adet dökme kuru yük gemi siparişi bulunuyor.  Ya-Sa’nın ayrıca SPP ve Samsung tersanelerinde de 790 bin dwt kapasitesine sahip 9 tanker siparişi var.

 

Yorumlar (3)
mehmet türüt 13 yıl önce
ya-sa yetkilileri bu gemileri uzakdoğuya sipariş vereceğine tuzlada yaptırmayı duşunseydi, kendi insanımız bu gemilerden para kazansaydı olmazdı sanki illa yurt dışı sanki onlar bizden daha iyi gemi yapıyolar... iyi olmuş valla oh olsun
HASAN OZTURK 13 yıl önce
Ne kadar kötü bir yorum, sanki Tuzla'da veya Türkiye'de 50000/100000/150000 tonluk

gemi yapacak tersane var.Sayın baylar Türkiye son beş yıllık çok iyi giden veya iyi

gitmesi için pompalanan dünya ekonomisi sayesinde talebin patlaması ve diğer

tersanelerde yer olmaması sebebi ile yeni inşada bir patlama yaşamıştır,ne yazık

ki bu patlamayı bizler elimize gözümüze bulaştırdık (Birkaç ciddi tersane hariç)

ve rüya bitti, bundan sonra çekekçiler, çekek işine geri dönsünler, Yalova ve

diğer bölgelerde yatırım yapanlar da şanslarına küssünler. Bu arada birileri de

Um Denizciliğin tersanesini yıkmaya çalışıyor, orası yıkılır ise Yalova'daki

tersanelere iş çıkaçağını sanan yatırımcılar var, Burası Türkiye herşey olur

bunları seyretmek hoş oluyor,Denizci ve Tersaneci olmak için dededen denizci

olmak lazım, tersane işinde iyi para var deyip bu işe yatırım yapanlar

(Özellikle devlet destekli bazı akrabalar) ne yazık ki yanlış ata oynadıklarını

gelecek senenin ortasında acı bir şekilde hisedecekler.Saygılar

Hasan Öztürk

mehmet türüt 13 yıl önce
sayın hasan bey

sizde bilirsiniz bizim türk armatolrerimizin büyük çoğunluğu gemilerini uzakdoğuda yaptırmaktalar yıllardır bu böyle bikaç istisna armatörümüz hariç turk online kendi gemilerini ve dış siparişlere cevap verebilmek için tersanesini uluslar arası standartların ustunde uretim kapasitesine çıkardı ve şuan da yanılmıyosam yeni yaptığı kuru havuzda halen inşaası suren 150 bin ton luk bir gemi inşaa etmekte... aynı şekilde beşiktaş grubu sayın ihsan kalkavanda çok güzel bir örnek değilmidir yaptığı yatırımşları bende daha iyi bilirsin... ben bir tersane işçisi olarak armatörlerimizi eleştirmekteyim bugun koç kendi tersanesinde uretim yapıyosa neden sabancı yapmıyor veya benzer diğer armatorler illada kendi tersanelerini kurmak zorunda değiller doğaldır lakin bugun çiçek tersanesi gelen siparişler uzerine yanılmıyosam 230 metrelik kuru taş havıuz yaptı ve 50 bin uzerinde gemöiler inşaa etmekte tersanlerimiz 2001 sonrası elde ettiği gelişim doğrultusunda buyuk gemi yaptıracak olana armatorlerin tercihi olsaydı eminimki bir çok tersaqne buna ayak uydurup gerekli yatırıma girişebilirdi e siz ler kalkıp 100 bin tonluk veya uzeri gemileri uzakdoğuya sipariş verirseniz bizimkilere ne kalcak küçük ölçekli gemilere göre teknolojilerini geliştircekler... buyuk gemileri tuzlada veya yalovadaki tersanelere sipariş verilmiş olsaydı bugun tuzla ve yalova işçiyi dışarı dokup tuzla tersanesi gibi blokların ustunu bırandayla kapatmakı zorunda kalmazlardı halen devam ediyo olurdular . akla şu soru gelir hadi buyuk gemileri tuzla ve yalovada yapacak çekilde yatırım yapıldı dışardan gelen küçük ölçekli gemileri nerde yapcaktık :) karadenizde marmarada akdenizde ve egde açılan tersaneler boş kalmazdı onlar küçük gemileri yapmış olurdu.... neyse konu hem uzun hem detaylı bilen kişi konu uzerinde saatlerce konuşabilir. tekrar ediyorum bir tersane işçisi olarak gemi siparişlerini uzakdoğuya veren armatörlerimizi eleştiriyorum biz tersanecilikte dış siparişleki ilk 4 e girdik sizin siparişlerinizle kimbilir nerde olurduk... lafın tamamı deliye denir umarım deli değilsiniz.... kolay gelsin hasan bey önceki yorumumu seviyesizlikle değerlendirdiğiniz için tessüflerimi sunarım....kaynakçı mehmet türüt
25
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü