banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

West Cobalt Türkiye'nin 4. sondaj gemisi olacak!

Türkiye, Fatih, Kanuni ve Yavuz sondaj gemilerine bir yenisini ekliyor. 4. derin deniz sondaj gemisi arayışında olan TPAO, Güney Koreli Daewoo ile 7. nesil sondaj gemisi “West Cobalt” için anlaştı.

GÜNCEL 15.11.2021, 10:07 Halit Emre İbrahimoğlu
300
West Cobalt Türkiye'nin 4. sondaj gemisi olacak!

Denizlerden petrol ve doğal gaz çıkarmak üzere derin deniz sondaj faaliyetlerine ağırlık verilmesiyle Türkiye, dördüncü sondaj gemisini filosuna katacak. Bir yılı aşkın süredir dördüncü derin deniz sondaj gemisi arayışında olan TPAO’nun Güney Koreli Daewoo ile anlaştığı öğrenildi.

Uluslararası denizcilik piyasasında Cobalt Explorer olarak tanınan ve 7. nesil sondaj gemisi olan West Cobalt ile mevcut üç gemisi de 6. nesil olan Türkiye sondaj filosuna 7. nesil sondaj gemisi eklemiş olacak.

İlk görev yerinin Karadeniz’deki doğal gaz sahaları olacak!
Cobalt Explorer’ın tersanedeki üretiminin bitme aşamasında olduğu, son düzenlemelerden sonra teslim edileceği öğrenildi. Geminin ilk görev yerinin Karadeniz’deki doğal gaz sahaları olması bekleniyor.

Daha önce 4. sondaj gemisinin satın alınması kapsamında TPAO, yine 7. nesil ultra derin deniz sondaj gemisi Bolette Dolphin’e talip olmuştu. Ancak geçen yıl kasım-aralık aylarında devam eden pazarlıklar sırasında Bolette Dolphin’i 83 milyon dolara Norveçli Deep Value Driller firması satın almıştı.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü