banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Washington ve Londra Büyükelçileri Değişiyor

Ünal Çeviköz'ün yerine MİT Müsteşar Yardımcısı Abdurrahman Bilgiç atanıyor.

GÜNCEL 06.01.2014, 11:22
Washington ve Londra Büyükelçileri Değişiyor

Washington ve Londra Büyükelçileri değişiyor

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne Tokyo'da büyükelçilik görevinde bulunan eski MGK Genel Sekreteri Serdar Kılıç, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği'ne ise MİT Müsteşar Yardımcısı Abdurrahman Bilgiç atanıyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan Uluslararası Denizcilik Örgütü Genel Kurulunda Türkiye'nin İngiltere Büyükelçisi Ünal Çeviköz, 2 yıllığına Genel Kurul Başkanlığına seçilmişti.. 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, atamaları yapılan toplam 12 büyükelçiye yeni görevlerini tebliğ etti. Dışişleri Bakanlığı'nda hazırlanan yeni büyükelçiler kararnamesine göre, eski MGK Genel Sekreteri ve Tokyo büyükelçisi Serdar Kılıç, Washington'a atanıyor. MİT Müsteşar Yardımcısı ve eski Tokyo Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ise Londra'ya atanacak.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Büyükelçi Bilgiç'e tebligatı yaparken, “Kurumunuza tekrar hoş geldiniz, hayırlı olsun” dedi. Eski Musul Başkonsolosu ve Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ise UNESCO Daimi Temsilciliği görevine getirildi. Bakan Davutoğlu, telefonda Botsalı'nın kızları Derya ve Defne ile de konuştu. Eşi İnci Botsalı'ya “Bugüne kadar hep zor bölgelerde görev yaptınız artık daha rahat ama yine bizim için önemli bir misyona gidiyorsunuz, hayırlı olsun” dedi. Büyükelçi Ahmet Bülent Meriç ise Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği görevine getirildi.

Bakan Davutoğlu, tebligat için aradığında Meriç'in Japon asıllı Türk vatandaşı eşi Aylin Meriç ile görüştü. Davutoğlu, Aylin Meriç'e “Memleketinizi özlediniz mi” diye sorarken Meriç de Japonya'yı özlediklerini ancak gidemediklerini söyledi. Davutoğlu, bunun üzerine “O zaman sizi memleketinize gönderiyoruz. Eşiniz Tokyo Büyükelçimiz oluyor hayırlı olsun” dedi.

"Geldiğimde Boşnakça konuşmanı istiyorum"

Davutoğlu'nun daha önce özel müşavirliğini yapan ve kritik dönemlerde birlikte çalıştığı Prag Büyükelçisi Cihad Erginay, Bosna Hersek'e atanıyor. Boşnak kökenli Erginay, Mavi Marmara saldırısı, Ermenistan ile protokollerin imzalanması gibi kritik zamanlarda Davutoğlu'nun en yakınındaki isimlerdendi. Bakan Davutoğlu, Erginay'a, “Geldiğimde Boşnakça konuşmanı istiyorum” dedi. Bunun yanı sıra, Mehmet Tuğrul Gücük, Bern'e (İsviçre); Hakkı Akil, Paris'e (Fransa); Aydan Yamancan, Vilnius'a; (Litvanya); Ahmet Necati Bigalı, Prag'a (Çek Cumhuriyeti); Esra Demir, Abidjan'a (Fildişi Sahili); Hikmet Renan Şekeroğlu, Bamako'ya (Mali) ve Mehmet Bilir de Nuakşot'a (Moritanya) atandı. Büyükelçilere tebligatları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu telefonda yaptı. Atama yapılan ülkelerden bu isimler için agreman istenecek. Agremanların gelmesinin ardından kararnameler hazırlanarak atama işlemleri tamamlanmış olacak.

Yorumlar (1)
Dikkatli Adam 7 yıl önce
Bahsi geçen makamlar ABD ve Birleşik Kralllık Büyükelçiliği olacaktı. Washington ve Londra, büyükelçilerimizin bukunduğu şehirler.
11°
parçalı az bulutlu
banner102