banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Vestland Insula Denize İniyor

Petrol Platformu Destek Gemisi (Platform Supply Vessel) – Vestland Insula Tuzla’daki Ada Tersanesi’nde denize iniyor.

GÜNCEL 29.06.2012, 17:09
Vestland Insula Denize İniyor

Tuzla’daki Ada Tersanesi’nde, Norveç’li armatörler için, tamamına yakını yerli malzeme ve ekipman kullanılarak yapılan kısmi donatımlı Petrol Platformu Destek Gemisi (Platform Supply Vessel) – Vestland Insula, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın da katılacağı tören ile 1 Temmuz Kabotaj Bayramında saat 15:00 de denize iniyor.

Kabotaj Bayramına denk gelen denize indirme törenine, sektöredeki üst düzey bürokrasinin yanında  sektor çalışanları, tersane temsilcileri, müşteri grubu ve tüm tersane çalışanları aileleriyle katılıyor.

Sektör Kabotaj Bayramı'nı, Denize İndirme Töreni ile birlikte büyük bir çoşku içinde kutluyor.

Taşeronsuz Sistem

385 kadrolu çalışanı ile taşeronsuz sistemi başlatan  Ada Tersanesi  8 AY gibi kısa bir sürede tamamladığı gemide, elektrik donanımını ve bağlı ekipmanları hariç tüm donatım işleri Türk mühendisler tarafından yapıldı. İşte Türk Mühendisliğinin gücü…

Tuzla'da Bir İlk - Platform Destek Gemisi

Geminin teknik özellikleri : Gemi 86 metre boyunda, genişliği 20 metre.

Kuzey Denizindeki ağır deniz ve hava şartlarında, yüzer petrol platformlarına lojistijik hizmet vermek için dizayn edilen gemi Dynamic Positioning System adı verilen Dinamik Pozisyon Sabitleme sistemi ile gemi pozisyonunu sabitleyerek platforma vinçler, hortumlar ve iletim köprüleriyle lojistik destek veriyor.
Gemide çeşitli çaplarda borulardan oluşan 32 farklı boru sistemi var. 88 yük ve akışkan tankını yaklaşık 7800 metre boru ve binlerce valf ile birbirine bağlıyor. 
Son teknoloji ile dizayn edilen gemi yakıt sarfiyatında %20 ye varan tasarruf sağlıyor.
Yeni jenerasyon geminin inşaatında yüksek teknolojinin kullanılması Türkiyenin gemi inşaat sektöründe klasman atlayarak daha yüksek bilgi birikimi gerektiren alanlarda da kuvvetli bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor.

Yorumlar (1)
onder catik 8 yıl önce
ne yalan solim aksam gun batımında yanından gecerken hayranlıkla izlerdim kızaktayken..
29°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?