banner191

banner148

banner179

banner176

Vergi indirimi vapuru ucuzlattı

Deniz taşıtlarından alınan ÖTV'nin kaldırılması biletlere ucuzluk olarak yansıdı. Şehir hatları vapurları ile deniz otobüslerindeki indirim 93 milyon YTL oldu.

GÜNCEL 24.04.2005, 11:10
Vergi indirimi vapuru ucuzlattı

Deniz taşıtlarından alınan ÖTV'nin kaldırılması yolcu biletlerine ucuzluk olarak yansıdı. Şehir hatları vapurları ile deniz otobüslerindeki indirim 93 milyon YTL oldu.

Aynı yıl yolcu ve araç taşıma ücretlerine zam yapılmadığı gibi, indirim oranı 2003'e göre yüzde 25 ile yüzde 42 arasında değişti. 241 tonluk yakıt satışından 190 milyon YTL'lik ÖTV tahsil edilememesine karşılık taşınan fazla araçlar sebebiyle 15 milyon yeni lira Katma Değer Vergisi geliri elde edildi. Aynı artış, sektördeki istihdama yansımadı. Genel Müdür Poyraz, vergi indiriminin istihdama hemen yansımasının mümkün olmadığını ifade ederek, şunları söylüyor: "İndirimin navlun ücretleriyle istihdama birdenbire yansımasını beklemek doğru değil. Kızağa konulan bir gemi bir yıldan önce denize inmez. İndirimin meyvelerini 2-3 yıl sonra toplamaya başlarız. Önemli olan gemi sahiplerinin indirimin kalıcı olduğuna inanmasıdır. Bu kanaat de artık yerleşiyor.”

(Kaynak: İnternethaber)

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?