banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Vekilden Mersin Limanı Çıkışı

Mersin Limanı'nda yapılan ani zamma siyasilerden ilk tepki Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Vahap Seçer’den geldi.

GÜNCEL 29.05.2010, 09:43
1954
Vekilden Mersin Limanı Çıkışı

Türkiye'nin dış ticaretinin kalbinin attığı limanlardan birisi olan Mersin Limanı'ndaki hizmet tarifelerine “ÜFE’de ABD doları/TL paritesindeki farklılık gerekçe göstererek” yapılan ani zamma siyasilerden ilk tepki Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Vahap Seçer’den geldi.

Vahap Seçer, “Mersin Limanı Türkiye’nin en önemli dış ticaret limanlarından birisidir. Liman hizmetlerine tarafların görüşleri alınmadan yapılan yüzde 10’luk zam burada iş yapan, firmaları mağdur edecektir” dedi. Seçer, TCDD tarafından işletilirken özelleştirilerek Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliğine geçen Mersin Limanının Mersin ve Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğunu hatırlatarak “Bu kararın, Mersin Limanı’ndan dağıtım yapmayı düşünen yatırımcıları da olumsuz yönde etkilemesinden endişe ediyorum. Yıllık olarak belirlenen liman hizmetleri tarifelerinin keyfi olarak değiştirilmesi istikrarsızlığa ve güven kaybına yol açar. Bu da Mersin Limanı'nı Doğu Akdeniz’in en büyük limanı yapma gayretlerimize sekte vurur. Ayrıca özelleştirilirken Mersin Limanı'nda TCDD tarifelerinin üç yıl sabit kalacağı hükmü yok sayılmaktadır” değerlendirmesini yaptı.

Zam yapılırken Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Üyeleri, Gümrük Müşavirleri Odası gibi konunun taraflarının görüşlerine başvurulmamasının zammı zulmüme dönüştüreceğini belirten Vahap Seçer “Döviz kurları günü birlik değişimler gösterebilmektedir. Döviz kurları yükseldiğinde zam geri alınacak mıdır?” sorusunu sordu. Seçer, konuyu “Zam kararının haksız ve hukuksuz olduğuna inanıyorum. Bu karar düzeltilene kadar konuyu her platformda gündeme taşıyacağım” uyarısında bulundu.

Yorumlar (2)
rasim sinel 12 yıl önce
Mersin limanına altarnatif yaratmadıgınız sürece zamları durdurmanız mümkün olmaz.

bu nedenle biran evvel iskenderun limanının özelleşerek mersin limanı ile rekabet edebilir hale getirilmesi gerekir.

o zaman fiyatlar yukarı degil aşagı doru inecektir.
Ali Çepni 12 yıl önce
Osmanlı'da Mültezimler devletten aldığı İltizamlarda tebadan diledikleri gibi vergi toplarlar, kendi karlarını artırmak için gelişigüzel,keyfi zamlar yaparlardı.Şimdi Yeni Mültezimler Türedi, hesapsız, keyfi zamlar yapıyorlar Allah sonumuzu Osmanlı'ya benzetmesin..
24
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü