banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Uzak Yol Kaptanı Nil Deniz Şen

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nin 15. Geleneksel Kış Kariyer Günleri'nin beşinci gününde Uzakyol Kaptanı Nil Deniz ŞEN öğrencilerle buluştu.

GÜNCEL 13.12.2010, 22:35
Uzak Yol Kaptanı Nil Deniz Şen

UZAKYOL KAPTANI NİL DENİZ ŞEN  DOKUZ EYLÜL ÜNIVERSITESI 15. KIŞ KARIYER GÜNLERI'NDE

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nin 15. Geleneksel Kış Kariyer Günleri'nin beşinci gününde  Uzakyol Kaptanı Nil Deniz ŞEN öğrencilerle buluştu. Konuşmasında çalışma yaşamı hakkında bilgiler veren Nil Deniz ŞEN, çalıştığı gemileri, şirketleri ve deniz yaşamında karşılaştığı sorunları öğrencilerle paylaştı. Kaptan Nil Deniz ŞEN öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı.

10 Aralık 2010 günü gerçekleşen oturumda Kaptan Nil Deniz ŞEN'e öncelikli olarak denizde bir bayan olmanın zorlukları soruldu. Kaptan Şen, denizcilik açısından  bayan ya da erkek olmanın bir farkı olmadığını ve istenilince her şeyin yapılabileceğini anlattı. Bir bayan için tabuları yıkmanın çok çalışmaktan geçtiğini söyleyen Kaptan Nil Deniz ŞEN bir soru üzerine ilerideki kariyer planlarından da bahsederek Denizcilik Fakültesinin bayan zabit adaylarına şevk verdi.

Kaptan Nil Deniz ŞEN ile geçen keyifli bir sohbetin ardından DEU Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Seda SİRİ tarafından kendisine teşekkür plaketi verildi.


                                                                         ---*---
DEU Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisi SEDA SİRİ’NİN KALEMİNDEN KAPTAN NİL DENİZ ŞEN:

“KAPTAN NİL DENİZ ŞEN YOLUMUZA IŞIK TUTAN GÜÇLÜ BİR MEŞALE GİBİYDİ”

Dokuz Eylül Üniversitesi  Denizcilik Fakültesi tarafından gerçekleştirilen Kış Kariyer günlerinin ilk haftasını geride bırakırken tüm okul çok şaşırtıcı ve sevindirici bir sürpriz yaşadık.  Özellikle  de ileride dünya denizleri üzerinde denizcilik mesleğini büyük bir onur ve gururla yerine getirecek olan biz bayan  zabit adayları adına yolumuza ışık tutan güçlü bir meşale gibiydi adeta… NİL DENİZ ŞEN.

Ülkemizin yetiştirdiği ve son iki yıldır da profesyonel bir şekilde Uzak Yol Kaptanlık  mesleğini  müthiş bir azim, kararlılık ve mesleğine bağlılıkla sürdürmeye devam eden çağdaş Türk kadının en güzel ve gerçek örneklerinden biri.

Ailesinde denizci bir fert olmamasına karşın çocukluğundan beri sahip olduğu küçük bir aile teknesi ve ona yaşattığı  büyük deniz tutkusuyla  denizci olmaya karar verir. İTÜ Denizcilik Fakültesini kazanır, hatta ailesinden dahi bunu saklar, çünkü denizle arasına hiçbir engelin girmesini istemez, denizcilik mesleğini seçen ilk bayanlardan olur. Bu cetin mesleğin  hırçın doğasını azim ve kararlılıkla göğüsleyerek  denizcilikte bir bayanın neler yapabileceği  ile ilgili zihinleri zorlar, bakışları ufka yöneltir. Çalışkandır, aklında hep deniz vardır. Karadan başarılı bir zabite gelebilecek tüm iş tekliflerini elinin tersiyle iter, “ille de deniz” der. Yükselmek zordur bir bayan için, hele  ki gemide… Bu sebepten bir çok farklı şirkette çalışır. Nihayetinde kaptanlığını da alır. Kendi deyimiyle bir bayan ve bir denizci olarak gemide barınabilmenin ne çok aktif ne de cok pasif olmaktan geçtiğini söyler. Daima öğrenmeye açık, işten kaçmayan, net bir duruş sergiler ve  “ben bu mesleği yapacağım” der.
Bizler açık yüreklilikle ona birçok soru yönelttik o da aynı içtenlikle hepsini cevapladı. Söyleşi tadında geçen konuşma boyunca heyecanımız hiç eksilmedi. Bayan öğrenciler dışında öğretim kadrosu da dahil salondaki erkeklerin yönelttiği sorular onların da  böyle bir buluşmadan ne kadar memnun olduklarının göstergesiydi. Tüm sorularının cevabı karşılarında, işte oradaydı. Ve onun karşısında da, bizlerin arasında oturan ve daima yanında olan biri vardı; hayat arkadaşı ve kendisi gibi kaptan olan meslektaşı  eşi…

Yorumlar (8)
ferdi duyan 9 yıl önce
Bayan kaptanlara sıcak bakmazdım başlarda.Şu söyleşide çekilen fotoğraflarda kendisinin duruşunu görünce, tamam dedim kesinlikle bir kaptan duruşu var. İşte acil durumda sesi titremeden gemiyi terk emri verecek, personelinin haklarına sahip çıkabilecek, armatörün pahalı olması yüzünden sebze meyvesiz gemi kaldırma talebini elinin tersiyle itecek... karakteri var duruşunda.Allah selamet versin.Hamdi Temiz 9 yıl önce
nasıl oldu da anladın tam bir kaptan duruşu olduğunu. Gemisinde çalıştın mı? Zor durumda kaldığında nasıl davrandığını gördün mü? Zaten bu piyasa her iyi sunulan hemen en iyi kaptan,en iyi genel müdür,en iyi operasyon müdürü,en iyi enspektör vs oluveriyor. Boş verin bunları denizin ve hayatın gerçeklerini gerçekten yansıtın.
ferdi duyan 9 yıl önce
Bayım, yorum yazdığınızda sağ üstte kırmızıyla yazılmış bir uyarı var. hatırlatayım hemen:

"ÖNEMLİ UYARI: Kişileri hedef alan, muhatabını küçük düşürücü, yapıcı değil kırıcı olan, saygı kuralları içerisinde kaleme alınmayan yorumlar yayınlanmayacaktır."Burası bir forum sitesi değil, sektörün saygın bir haber sitesidir.

Lütfen yorumlarınızı bu çerçevede yazınız.Wikipedia'ya makale yazmıyorum, tırnağıyla kazıya kazıya gelerek yüküyle beraber milyonlarca dolarlık gemilerin emanet edildiği bir hanımefendiye birkaç iltifattır.Saygılarımla.

Büşra DÜZCEN 9 yıl önce
bir denizcilik lisesi öğrencisi olarak hemcinsim meslektaşlarımı buralarda görmek ve bu isi bayanların da yapabileceğini artık kanıtlamış olmak beni cok gururlandırdı ,ülkemizde ve dünyada icinde gemi aşkını ve deniz tutkusunu yaşayan bütün bayan denizcilerimize SELAM OLSUN :)
9 yıl önce
Umarız Nil Deniz Şen uzakyol kaptanlığını bırakıp karaya geçtiğinde mezun olduğu okul olan İTÜ Denizcilik Fakültesi'ne geri dönerek öğretim görevlisi olur...
Hamdi Temiz 9 yıl önce
Sanırım okuma özürlüsünüz. Yazdığım yorumun neresinde hanımefendiye hakaret veya kırıcı yorum var. Benim anlatmak istediğimi anlamadı isen ben yapayım. Benim görüşümü merak ediyorsan bu iş bayanlara göre değil.
Hasan CİÇİN 9 yıl önce
Cumhuriyet in kurulduğu yıllarda da bayanlara öğretmenlik yapamaz, doktorluk yapamaz diye zorluklar çıkarılıyordu. Şu an bu iki meslek bahsi geçtiğinde herkesin aklında bir bayan profili var.Denizde çalışanlar bayanlar yabancı bir dünyadan devşirme değil. Herkes gibi bu ülkenin vatandaşı ve bu ülkedeki tüm olanakları, yeterlilikleri kullanma hakkına sahip. Özellikle mesleki yeterliliğini ispatlamış olduğunu bildiğim, armatör tarafından da gemi teslim edilmiş bir insanı değerlendirirken de bu kadar kolay ve basit bir yolu şeçmemek gerek diye düşünüyorum.Biraz empati herşeyi çözer...9 yıl önce
nil hanım f& b elemanı lazım olursa gelebilirim detaylı bi cv göndferebilirm bende urizm ve otelcilik üniversite mezunuyum.ileri düzey ing rusça ve isveççem var
17°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?