banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Usta gemici Mehtap Karatepe: Cüzdanlarımızda 'gemi insanı' ya da 'denizci' yazmalı!

2 çocuk annesi 36 yaşındaki Mehtap Karatepe, sağlık sektöründe 11 yıl çalıştıktan sonra çocukluk hayali olan denizcilik mesleğine atıldı.

GÜNCEL 03.02.2022, 09:45 03.02.2022, 10:35 Halit Emre İbrahimoğlu
578
Usta gemici Mehtap Karatepe: Cüzdanlarımızda 'gemi insanı' ya da 'denizci' yazmalı!

Gemilerde çok sayıda Türk kadın kaptan ve makineci (çarkçı) olmasına rağmen güvertelerinde çalışan Türk kadın olmadığını öğrenen Karatepe, erkek mesleği olarak bilinen ‘güverteci’ olmaya karar verdi. Gördüğü kursun ardından 34 yaşındayken ilk kez denize açılan Karatepe, koronavirüsün dünyayı tehdit ettiği günlerde okyanusu dolaştı.

‘İşi bırakırım sandılar’

Gemi güvertesinde boyacılık ve çekiçle raspanın da (pürüz giderme) arasında olduğu pek çok tamiratı başarıyla gerçekleştiren Karatepe, “Önceleri ağır ve zor olduğu için erkek işi kabul edilen bu mesleği yaptığım için pozitif ayrımcılık gördüm. Mürettebat arkadaşlarım kısa sürede işi bırakacağımı hatta ilk limanda ineceğimi düşünerek bana iş yaptırmamaya çalıştılar. Ama inatla çalıştığımı görünce pozitif ayrımcılıktan vazgeçip beni geminin bir parçası gördüler. Tüm seferlerde çok iyi anlaştık” dedi. Karatepe, tekrar denize açılmadan cüzdanlarında yazan ‘Gemi Adamı’ ibaresini değiştirilmesini istiyor. Uluslararası geçerliliği olan cüzdanları üzerinde “Gemi Adamı’ yerine ‘Gemi İnsanı” yazması için hukuksal mücadeleye başlayan Karatepe, CİMER üzerinden yaptığı başvuruyu Ankara’ya giderek ilerletti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’ne başvurarak hazırladığı dosyayı teslim eden Mehtap Karatepe, “Gittiğim limanlarda cüzdanımda yazan ibare çok eleştiriye neden oluyor. Gemi Adamı çağımıza yakışmıyor. Londra merkezli İMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) bu yönde çalışmalar yapıyor. 18 Mayıs Dünya Denizci Kadınlar Günü'nde dünya genelinde Gemi Adamı kavramını gündeme gelecek. Ülkemizin de bu tarihe kadar Gemi İnsanı kavramıyla tanışması için çabalıyorum. Olumlu bir gelişme olarak cüzdanımın içinde ‘Seafarer’ yazdırabildim. Cüzdanlarımızda Gemi İnsanı ya da Denizci yazmalı” dedi.

'Destek vereceğiz'

WİSTA (Uluslararası Deniz Ticaretiyle İlgilenen Kadınlar) Türkiye Derneği Başkanı Avukat Nazlı Selek ise, Karatepe’nin mücadelesine destek verdiklerini belirtti. Selek, “Mevzuattaki değişikliğin yapılması için dernek olarak harekete geçiyoruz. Adalet Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na gerekli girişimleri biz de yapacağız. Mehtap hanıma destek vererek ‘Gemi Adamı’ ibaresini değiştirmek için çalışacağız” dedi.

Kaynak: Gökhan Karakaş - Milliyet

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (3)
mehmet 4 ay önce
denizcilerin tek sıkıntısı budemi
Hamza Delipınar 4 ay önce
Yıpranma payı kaldırıldı,limanlarda çıkışlar yasak,denizciler ölüyor bizim tek derdimiz yüzyıllardır süregelen bir geleneğin ne hale geldiğini düşünmektense böyle yersiz fikirler sunmak.Yıllardır tüm dünya ülkelerinden denizci bayan meslektaşlarım çıkıyor nedense bir tek sizin aklınıza geliyor böyle fikirler.
Gemi İnsanı 4 ay önce
Siz de onlar için konuşun. Tüm dünya ülkelerinden denizci kadınlar çıkıyor evet, o zaman gemi adamı değil gemi kadını densin siz de itiraz etmezsiniz.
26
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
Günün Karikatürü Tümü