banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Üst Ehliyete Geçişte Büyük Adım!

Türkiye Denizciler Sendikası heyeti, Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Özkan Poyraz'ı ziyaret etti. Gemiadamlarına üst ehliyete geçişte kolaylık sağlanıyor.

GÜNCEL 22.10.2010, 11:32
2353
Üst Ehliyete Geçişte Büyük Adım!

Gemiadamlarının sık sık yaşadığı sorunları görüşmek ve nezaket ziyaretinde bulunmak amacıyla Genel Mali Sekreter Sinan Günaydın ile Şehirhatları Şubesi İdari Sekreteri Hüseyin Sarayoğlu’ndan oluşan Türkiye Denizciler Sendikası heyeti,  Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Özkan Poyraz'ı ziyaret etti.

Sendikadan DenizHaber'e yapılan ziyaretle ilgili  açıklamada, "19 Eylül günü gerçekleştirilen ziyarette gemiadamlarımızın önemli bir sorunun çözümünü sağladık." denildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Gemiadamları Yönetmeliği’nin “Sınırlı Kaptan” ve “Sınırlı Baş Makinist” yeterliliğine sahip gemiadamlarının bir üst ehliyet sınavına girmek için önünde bulunan kaptanlık ve baş makinistlik yapma zorunluluğu sendikamızın müsteşarlık nezninde 2 yıldır sürdürdüğü yoğun çabaları ve çalışmalarımız sonucu kaldırılmış bulunuyor.

19 Eylül günü Denizcilik Müsteşarlığı’na yapılan ziyaret ile bu sorunun aşılması hususunda son adım atılmış oldu.

Denizcilik Müsteşarlığı Deniz İşletmeleri Genel Müdürü Sayın Özkan Poyraz'ın ve Deniz İşletmeleri Personel Daire Başkanı Cem Erdem'in büyük desteği ile atılan bu adım sonrasında kendisine  denizcilik camiasına yaptığı katkılar nedeniyle sendikamız tarafından hazırlanan teşekkür plaketi de verildi. Plaketi sendikamız adına Genel Mali Sekreterimiz Sinan Günaydın takdim etti.

Bu müjdeli haberi DenizHaber aracılığıyla da değerli üyelerimizle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz."

 

Yorumlar (8)
Ömer AYGÜN 10 yıl önce
Üç yıl özel sektörde ve coğu büyük gemiler olmak üzere ve iki yıldırda Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü bünyesinde Kaptan kadrosunda Sınırlı Kaptan eğliyetimle çalıştım.Tüm bu hizmetlerimle Liman Başkanlığıma müracat ettim.Fakat gerekli olan iki yıllık hizmeti dolduramadım.Büyük gemilerde çalışmam ve mevcut kurumumdaki çalışmalarımın hizmetten sayılamayacağı söylendi.Hala gerekli yazışmaları yapmaya çalışıyorum ama sonuçlandıramadım.

Bu habere en çok ben sevindim.Bizim sıkıntılarımıza çözüm arayan ve böyle haberlerin yapılmasını sağlayanlara(tüm sendika çalışanlarına)teşekürlerimi sunuyorum.Başarılar diliyorum.
neşet albar 10 yıl önce
bende yıllardır sınırlı baş makinist ehliyeti ile görev yapıyorum fakat sadece hizmet degil kurs engelinide kaldırmak gerek yaklasık 13 yıldır bu ehliyetle görev yapıyorum fakat yukselmek için kurs zorunlulugu ve kurs sonunda verilen yeterlilik dusuk olması bizleri caydırıyor kursa gitmek için işten ayrılmak ve aile geçindirmek zorunda olanlar nasıl yararlanacak biz yıllardır müstesarlıga bunu anlatma peşindeyiz kurs sonunda sınav varsa niye kursa gidelim verin sınav hakkı sınava gidip bir ust yeterlilige cıkalım ve her sınavda aynı derslerden sınava girmekte baska dert madem bir alt sınavda verdim dersi bir ust yeterlilikte baska dersten sorumlu olmak gerek sendika ve sivil toplum kurulusları bence bunlar için mucadele versin ve kurs engeli kaldırılsın hizmet ve sınavla uzak yol yeterliligine kadar gidilsin engeller kalkmassa yakında gemilerde çalıştırmaya adam bulamayacaksınız kanunlar ve yonenetmelikler degişirken keşke denizcilik kurulusları ile ortak çalışılsa turk denizciligi için yönetmeliklerde kökten düzenleme yapılması gerek !
Asil Aydın 10 yıl önce
Sendikamızı yapmış olduğu çalışmadan ötürü kutluyorum.Umarım eskiden geri alınan haklarımızı yeniden alırlar....
turgay sarıboğa 10 yıl önce
TÜM EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİM
engeller kalkmalı 10 yıl önce
Ehliyet yükseltmelrde hizmet konusunda olan zorlukların yok edilmesi gerkli bu konuda önemli bir adım. Aynı çalışmanın kaptan ve başmakinisten uzakyola geçiştede yapılmalı ordaki düzenlemede 550 GT ve 750 KW üstü gemilerde çalışma şart KALDIRILMALI buda haksız bir uygulama bu konudada çalışma yapılmalıdır.
dilaver kaptan 10 yıl önce
ömer kaptan uğraşmanız normaldir.işin bir standartı yokki bir limana gidiyosunuz hizmetiniz kabul ediliyor diğerinde kabul edilmiyor.yinede gözünüz aydın.
hasan genç 10 yıl önce
kaptanlık yapma şartının kaldırılmasına çok sevindim .hizmet konusunda ne geçerli ben 3.kaptan (tc içi) ve telsiz zabiti olarak çalıştım.hizmet ne olması gerekiyor

sınırlı kaptan 10 yıl önce
Yaklaşık 3 ay önce sitede verilen bu haberi okuyan birçok Sınırlı Kaptan yeterliliğine sahip kişilerin Liman Başkanlıklarına başvuru sonrası böyle bir düzenlemenin gerçekleşmediği kendilerine bildirilmiştir.Sonrasında Denizcilik Müsteşarlığı'na şahsen gidip konu hakkında bilgi almam neticesinde gündemde böyle bir düzenlemenin gerçekleştirileceğine dair herhangi bir girişim olmadığı ve Vardiya Zabiti olabilmek için önceki yönetmeliğe uygun gemilerde Kaptan göreviyle 2 yıl deniz hizmetinin gerektiği şahsıma bildirilmiştir.
19
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü