banner191

banner148

banner179

banner176

Ürkmez Yat Limanı ÇED Toplantısı Ertelendi

Ürkmez Beldesi’nde yaptırılacak yat limanı projesinin bugün yapılacağı duyurulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı ertelendi.

GÜNCEL 13.03.2014, 00:02
Ürkmez Yat Limanı ÇED Toplantısı Ertelendi

Ürkmez yat limanı ÇED toplantısı ertelendi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 3’üncü Bölge Müdürlüğü tarafından İzmir’in Seferihisar İlçesi, Ürkmez Beldesi’nde yaptırılacak yat limanı projesinin bugün yapılacağı duyurulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı ertelendi.

Toplantının ne zaman yapılacağının daha sonra duyurulacak  Ürkmez yat limanı ÇED toplantısı ertelendi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 3’üncü Bölge Müdürlüğü, çeşitli büyüklüklerde 500’ü denizde, 100’ü ise karada olmak üzere toplam 600 yat kapasiteli Ürkmez Yat Limanı’nı inşaatı için, bugün saat 11.00’de Ürkmez Merkez Kıraathanesi’nde ÇED toplantısı yapacağını duyurdu. 10 milyon Euro’ya (32 milyon 520 bin lira) mal olması beklenen ve 2 yıl içinde tamamlanması hedeflenen yat limanının ÇED toplantısına, Bakanlık yetkilileri gelmezken, ertelendiği belirtildi.

Toplantının ertelendiğinden habersiz CHP’nin Seferihisar’da tekrar aday gösterdiği Belediye Başkanı Tunç Soyer, MHP’li Seferihisar Belediye Başkan Adayı Hüseyin Nail Gökdeniz’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişi ise kahvenin önünde toplandı. Ancak, toplantının ertelendiğini öğrenen grup ile yat limanı nedeniyle yıkılacağı öne sürülen bölgedeki 41 evin sahipleri, Bakanlığa gönderilmek üzere imza topladı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Şeffaf bir şekilde bilgilendirilmek istiyoruz. Projede ne yapılacak, bunun faydaları ve zararları nedir öğrenip, tartışmak istiyoruz” dedi. Grup, daha sonra sessizce dağıldı. ÇED toplantısının ne zaman ertelendiği daha sonra duyurulacak.

DENİZ DOLDURULACAK

Seferihasar-Kuşadası karayoluna yaklaşık 800 metre mesafede yapılması planlanan Ürkmez Yat Limanı’nın yapılacağı bölge, yerleşim sahası içinde yer alıyor. Limanın ard bölgesi 1. derece SİT alanı olduğundan fazla bir yapılaşma bulunmuyor. Yat limanı için ihtiyaç olan geri sahanın ise denizin doldurulmasıyla elde edilmesi planlanıyor. Proje kapsamında denizden kazanılacak olan alan yüzer iskelelerle birlikte 211 bin metrekareyi bulacak. Proje tamamlandığında yat limanında 5 bin metrekare çekek yeri, 42 bin metrekare ise liman tesis alanı yer alacak. Yat limanında biri 750, diğeri 106 metre boyunda iki dalga kıran, 679 metre boyunda rıhtım, 1750 metre uzunluğunda yüzer iskele ile tekne park sahası ile sosyal ve idari tesisleri bulanacak.

Ürkmez yat limanı ÇED toplantısı ertelendi

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?