banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

UND de, İran Çözümünü Hazar’da Buldu

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Türkiye-İran arasında “akaryakıt farkı” ve “geçiş ücretinden” tırmanan gerginliğe çözüm için alternatif çözüm yolları arıyor.

GÜNCEL 20.10.2014, 01:00
UND de, İran Çözümünü Hazar’da Buldu

UND de, İran çözümünü Hazar’da Buldu

Fatih SenerBugün yapılan UND toplantısından bir gün önce önerdiğimiz ve çözümün kaynağını gösterdiğimiz http://www.lojiport.com/iran-ve-bulgaristanda-cozum-mumkun/ Hazar Denizi ortak aklın da çözümü oldu. UND de, çözümü Hazar Denizi’nde görüyor ama bunun gerçekleşmesi için devlet desteği şart.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Türkiye-İran arasında “akaryakıt farkı” ve “geçiş ücretinden” tırmanan gerginliğe çözüm için alternatif çözüm yolları arıyor.

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, UND Genel Merkezi’nde yaptığı basın toplantısında girişimleri hakkında bilgiler vererek, şunları söyledi:

“Yaşanan bu süreçte iki önemli görüşme gerçekleştirdik. Bunlardan ilki Azeri bir yatırımcı ile idi. Azeri yatırımcının netleşmesiyle birlikte şu Hazar Denizi’nde yapılacak yatırım şu an sadece tren vagonu taşımaya yönelik olan Ro-Ro’ların yenilenmesini kapsıyor. Yatırım kapsamında 200 TIR kapasiteli Ro-Ro’ların alınması planlanıyor. Türk tarafı şimdiden Gürcistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’a İran’dan kayabilecek TIR trafiği konusunda bilgilendirme yapmış durumda. Şu anda oradan yılda geçen araç sayısı sadece yılda 3 bin…”

Türk ve İranlı Nakliyeciler Bir Araya Geldi

Fatih Şener, gerginliğin giderilmesi için iki ülkenin nakliyeciler birliği yetkililerinin bir araya geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

“İki ülkenin Nakliyeciler Birliği yetkilileri 20 yıldır uygulanan bu ücretleri konuşmak üzere İran tarafından gelen davet üzerine UND Merkezinde bir araya gelmiştir.

Dernek Başkanımız Çetin Nuhoğlu İranlı Muhataplarına İran’da gördükleri haksız uygulamaları detaylı bir şekilde anlatarak İran’lı dernek başkanına eşit şartlarda çalışmayı sembolize eden bir terazi hediye etmiştir.

Yapılan görüşmede İki dernek başkanı;

Her iki ülke nakliyecisi eşit şartlarda çalışmalıdır.
Her ne adla olursa olsa devlet para almamalı, sonuçta devlete giden bu para nakliyecinin ve ihracatçının cebinden çıkıyor.
Görüşünde uzlaşmış İran heyeti UND taleplerini İran’lı yetkililere ileteceğini belirterek toplantıdan ayrılmıştır” dedi.

UND’den, İranlı Bakanı Sert Cevap

İran Yol ve Şehir Planlama Bakan Yardımcısı Davud Keşaverziyan’ın, bu hafta içinde yaptığı “Misilleme Hakkımızı Saklı Tutuyoruz” şeklindeki açıklamasına da tepki gösteren Fatih Şener, şunları söyledi:

“Sayın Bakan 20 yıl öncede kalan bir anlaşmaya dayanarak konuşuyor. O anlaşmadan 7 yıl sonra, 2001 yılında iki ülke Ekonomi Bakanları tarafından imzalanan KEK (Karma Ekonomik Komisyonu) Protokolünde, sadece yakıt alması halinde fiyat farkı alınabileceği hükmü açıkça olmasına rağmen, yakıt alınsa da alınmasa da Türk araçlarından İran’da fark ücreti alınıyor. Kaldı ki; referans alınan 1994 tarihli anlaşmada dikkate alındığında bile ikili taşımalar yer almasa da, bu taşımalardan ücret alarak, anlaşmayı hükümsüz hale getirip yüz milyonlarca USD haksız kazanç sağlayan yine İran Hükümetidir. Türk araçlarına ‘Siz ülkenizde bu fiyatı ödemeye alışıksınız, İran’a geldiğinizde de aynı parayı ödeyeceksiniz’ demek, hiçbir uluslararası kurala uymaz, eskide kalmıştır. Bu yolla İran araçları lehine haksız rekabet avantajı sağlanmasını kabul etmiyoruz. İranlı Bakan Yardımcısının hala ‘Misilleme Hakkımızı Saklı Tutuyoruz’ ifadesi gerçeklerden uzaktır. İran şu anda her türlü misillemeyi fazlasıyla yapmış durumdadır.”

Kriz nasıl başladı!

İran, 20 yıldan bu yana “İran’da akaryakıt ucuz sizde pahalı” diyerek Türk araçlarından transit geçişte tek yönde 750 USD ekstra ücret ile beraber Türkiye’ye dönüşte depoda bulundurulan yakıt için 550 USD ek vergi alıyordu. 1/10 yakıt fiyatı ile Türkiye’ye gelen İran araçları ise İran-Türkiye, Türkiye-İran taşımalarının %90’ını ele geçirmiş durumdaydı. Bu haksızlıklar ve zorluklar sebebiyle geçtiğimiz yıl İran üzerinden Türki Cumhuriyetlere giden araçlarımızdan 13.800 tanesi yüklerini İran araçlarına devretmek zorunda kaldı.

İran tarafından uygulanan ayrımcılık, bugün için bir taşımacılık meselesi olmaktan çıkıp Uluslararası Hukuk meselesi haline gelmiş Türkiye’nin Orta Asya ile ticaretinin geleceğini tehdit eden bir problem haline geldi.

Türkiye, son bir yıldır, yapılan 3 toplantıda sabırla bu haksızlıklara son verilerek, her iki ülke taşımacılarının eşit muamele görmesi gerektiğini dile getirmiş, buna karşılık yapılan ilk iki toplantıda çözüm için süre isteyen İran son toplantıda daha önce hiç süre istememiş gibi red cevabı verdi.

Buna karşılık Türkiye, 10.10.2014 tarihi itibariyle mütekabiliyet gereği aynı ücreti İran araçlarından almaya başlamış, İran buna karşılık ücrete %100 oranında zam yaptı. Türkiye de kısa süre içerisinde buna cevap vermiş ve fiyatı iki katına çıkardı. Şu anda her iki ülkede Km başına alınan ücret eşit seviyeye geldi.

AŞAĞIDAKİ KONULARDA MİSİLLEME HAKLARIMIZ SAKLIDIR!

“Gümrük kapılarında İran ihracatı önceliklidir” diyerek, transit geçen Türk araçlarını 15 gün bekleterek, Türk mallarının bozulmasına sebep olan uygulamanızı, ülkemizi transit geçen İran araçlarına aynen uygulama hakkımız saklıdır.
Türkiye girişinde yılda sadece 12 aracınızın geçtiği ama bizi 22.500 defa geçmek zorunda bıraktığınız verimsiz Sero sınır kapısını İran araçlarına kullandırma hakkımız saklıdır.
Gümrük’ten Türkiye’ye çıkışta aldığınız 1100 USD yakıt ek vergisini aynen sizin araçlarınızdan alma hakkımız saklıdır.
Araçlarımızı izlemek için zorla 110 USD karşılığında taktığınız Araç takip cihazı karşılığında, tüm araçlarınıza ücretli ATS (araç takip cihazı) takma hakkımız saklıdır.
İran’ı 4 günden önce transit geçen Türk araçlarına uyguladığınız ağır cezayı, Türkiye’yi boydan boya kelle koltukta 1.5 günde geçen İran araçlarına uygulama hakkımız saklıdır.
Türk araçlarına yük veren İranlı tüccarlara 22.926 sayılı yasa ile verdiğiniz %10 vergi cezasını, sizin araçlarınıza uygulama hakkımız saklıdır.
Transit geçeceği vaadiyle ülkemize boş giren ve yakıtını satarak geri dönen binlerce İran aracıa hak ettiği cezayı uygulama hakkımız saklıdır.
Şehirden şehire ancak izinle hareket edebilen Türk araçlarına yaptığınız muameleyi, Türkiye’yi babasının tarlası gibi kullanan İran araçlarına uygulama hakkımız saklıdır.
Hiçbir anlaşmaya dayanmayan “ikili” taşımalardan aldığınız milyonlarca USD’ı mahkeme yoluyla geri alma hakkımızı saklı tutuyoruz.
Yüzlerce yıldır komşumuz olan sizleri, uluslararası hukuk ve komşuluk hukukuna uymaya davet ediyor ve Sadece eşit muamele talebimiz tekrar ediyoruz

Yorumlar (0)
-1
parçalı az bulutlu
banner102