banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Ulaştırma Bakanlığı denizcilere sigorta ödeme zorunluluğu getiriyor

Ulaştırma Bakanlığı, yabancı bayraklı Türk gemilerinde sigortasız çalışan denizcilere kendi sigortalarını ödeme zorunluluğu getirecek yönetmelik hazırlıyor. Gemi işçileri sigorta ödemelerini şirketlerin yapmasını istiyor.

GÜNCEL 15.02.2022, 22:14 16.02.2022, 00:33 Halit Emre İbrahimoğlu
500
Ulaştırma Bakanlığı denizcilere sigorta ödeme zorunluluğu getiriyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği’nde değişiklik içeren bir taslak hazırlayarak deniz ticaret odalarından görüş istedi. Deniz ticaret odalarına gönderilen taslağa göre işçilerin yeterlilik belgesi almak için gereken hizmet süresi 24 aydan 36 aya çıkarılıyor. Ayrıca yabancı bayraklı Türk firmaların gemilerinde çalışan denizcilere de sigorta primi ödeme zorunluluğu getiriliyor. Diğer yandan denizciler, sigortaların işveren tarafından karşılanmasını talep ediyor.

Sosyal güvencesizliğe mahkûmiyet

Deniz İşçileri Platformu Birgün Gazetesi ile yaptığı röportajda “Gemiadamı Yönetmelik Tasarısı” hakkında değerlendirmelerde bulundu. Deniz İşçileri Platformu sözcüsü; “Asıl mesele deniz işçilerinin sosyal güvencesizliğe mahkum edilmesi” açıklamasında bulunarak hazırlanan yönetmelik taslağını şöyle değerlendirdi: “Türkiye’de çalışan her işçinin sigortası olmak zorunda. Ancak denizcilikte şöyle oluyor, yabancı bayraklı çalışıyorsunuz, geminin bayrağı hangi devlete aitse o devlette çalışıyor gibi gözüküyor. Bu nedenle devlet de ‘ben size sigorta yapamam’ diyor. Kendin istersen sigorta yapabiliyorsun. Şimdi ise bu sigortayı yatırmayı bize zorunlu kılıyorlar. Sigortamızı kendimiz ödemek zorunda kalmamalıyız.”

Yönetmelik taslağına göre meslekte yükselmek için gereken hizmet sürelerinin artırıldığını ve bu sürelerin geçerli sayılması için sigorta zorunluluğu kılındığını aktaran platform sözcüsü şunları söyledi: “Gemi işçiliği kabotaj, yakın sular ve uzak sular gibi kategorilere göre ayrılıyor. Akdeniz, Karadeniz gibi sular yakın yol oluyor. Yakın yoldan uzak yola geçiş için gereken hizmet süresi 24 ayken onu 36 aya çıkartıyorlar. Sadece uzak yola geçiş için hizmet gerekmiyor. Aynı zamanda 3. Kaptanlıktan 2. Kaptanlığa ya da süvariliğe geçişte de buna ihtiyaç var. Staj yapan bir çocuğun da aynı zamanda bir öğrencinin de hizmet süresine ihtiyacı oluyor. Bu tasarıyla yabancı bayraklı gemilerde çalışan kişilerin kendi sigortalarını kendileri yapması zorunlu tutuluyor.”

Deniz yaşamı gerçekten zor


Gemicilerin yıpranma payının da 2008’de kaldırıldığını hatırlatan sözcü “Deniz yaşamı gerçekten zor. Metalin içerisinde sürekli statik elektrik ve karadan uzak yaşantı var. Ki bunun fırtına gibi zorluklarını saymıyorum. Ağır iş yükü olmasını gerekirken yıpranma payını 2008’de kaldırdılar. Bu yıpranma payı zaten yabancı bayraklı gemilerde çalışanları kapsamıyordu ama mesele gemi işçilerinin elindeki hakların birer birer alınması. Bu denizciliğin itibarını da zedeliyor.”

İş cinayetleri de yaşanıyor

İş cinayetleri, ağır yaralanmaları kazalar olduğunu belirten Platform sözcüsü “Vinçler, makineler tehlikeli olabiliyor. Ölümlü kazalar yaşanıyor. İş güvenliği yok ve asıl mesele sigortasız olmamız.”

Taleplerinin gemilerde iş güvenliği sağlanması, gemilerde çalışan işçilere sigortanın şirketler tarafından karşılanması olduğunu belirten sözcü son olarak şunları söyledi: “Şu anda karada olan emekçilerin mücadelesini takip ediyoruz. İmrenerek bakıyoruz. Çünkü taleplerimiz benzer. Bizim iş bırakma imkânımız yok çünkü bu yasalarca korsanlığa giriyor. Ancak karaya her indiğimizde eylemlere katılıyoruz ve sesimizi sosyal medyadan duyuracağız.”

***

Vergiden kaçmak için

Bir yatta kaptanlık yapmakta olan Gamze Çekim sigorta ödeme zorunluluğunun gemi işçisine yüklenmesini eleştirdi. Kendisinin Marshall Adaları ülkesine ait bayraklı bir yatta kaptanlık yaptığını ancak yerli sularda çalıştığını belirten Çekim şöyle konuştu: “Haritada yerini bile gösteremeyeceğim bir ülkenin bayrağını taşıyan bir yatta kaptanlık yapıyorum. Yabancı bayraklı gemilerde sigorta yoktu. Türk bayraklı olan bütün gemilerde sigorta mecburiydi. Şimdi yabancı bayraklıya da sigorta mecburi kılındı ama bunun bedeli bize ödetilecek. Bunu baskılayarak yapmaya çalışıyorlar.” Türk firmalarına ait yabancı bayrak taşıyan çok sayıda şirket olduğunu belirten Çekim “Türk firmalar yabancı bayrağı daha az vergi ödemek için taşıyorlar. Olan bizim sigortaya oluyor. Bireysel emeklilik gibi ödemeleri yapıyoruz zaten. Ancak sigortamızın karşılanması gerekiyor.”

Kaynak: birgun.net - Rıfat KIRCI

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (3)
Engineer 5 ay önce
Bu taslak kimler tarafından, hazırlanıyor bilinmez fakat şu bilinmeli zabit veya gemi captları yüksek maaşlar alıyor yaaa personel ne edecek ulaştırma Bakanlığı sanırım denizcilik ile alakalı çok zayıf bugün Türk denizcilik veya Türk Armatör gemileri bir çok....marshall bayrak ve hepsi Filipinler çalışıyor Halbuki bu kararı alacaklarına Türk denizcilik zihniyeti değişsin artık hee bu kafayla değişmez asla yakında Türk Armatör ve Denizcilik zabit bulamayacak hepsi yabancı firmalara gidiyor en doğrusu zaten bu
Captain 5 ay önce
Artık biz denizcilere birileri sahip çıksın, bizlerin haklarını savunan bizim dertlerimizi dile getirecek birileri çıksın ortaya yeter artık bu kadar sahipsiz bırakılan bir meslek olamaz. Denizcilikten anlamayan denizden bihaber olan kişiler bu tür saçmasapan kararları almasın artık mantıklı bir düzen istiyoruz.
HALİL ERMAN 5 ay önce
KARTALIN AVINI YUKSEKTEN BIRAKTIGI GİBİ YERE ÇAKILMANIZ ÇOK YAKINDIR.
YAP BUNUDA YAP.DÜNYANIN NERESİNDE BANA BİR MİLLET GOSTERİN ÇALIŞANINI DİKKATE ALMAYAN ONU KORUMAYAN AYAGINA ÇEMBER TAKAN.KLAVUZ KAPTANLAR YONETMELİGİ
HER 2 SENEDE BİR DEGİŞTİRİYOR.EKLENİYOR ÇIKARTILIYOR.BU İŞ ÇOCUK OYUNCAGIMIDIR.NEDİR.ÇOLUK ÇOCUGUN ELİNE DÜŞTÜK ÇOK YAZIK.
30
parçalı az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:32
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü