Ukrayna'dan Rusya'ya "Denizcileri geri ver!" notası

Ukrayna, Rusya’nın el koyduğu 3 askeri gemi ve 24 denizcinin ne zaman serbest bırakılacağı konusunun bir an önce aydınlığa kavuşturulmasını talep eden diplomatik nota gönderdi.  

Ukrayna'dan Rusya'ya "Denizcileri geri ver!" notası

Ukrayna’dan Rusya’ya diplomatik nota  

KİEV (İHA) - Ukrayna, Rusya’nın el koyduğu 3 askeri gemi ve 24 denizcinin ne zaman serbest bırakılacağı konusunun bir an önce aydınlığa kavuşturulmasını talep eden diplomatik nota gönderdi.  

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından notayla ilgili basına yapılan açıklamada, Rusya tarafından el konulan 3 gemi ve 24 denizcinin hangi tarihte ve nerede serbest bırakılacağı konusunun bir an önce aydınlığa kavuşturulmasının talep edildiği bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yelena Zerkal yaptığı açıklamada, “Rusya’nın uluslararası deniz hukukuna uyması için, yabancı partnerlerimizden de Rusya’ya karşı baskılarını arttırmalarını istedik. Yaptırımların artışı ve güçlendirilmesi tüm hızıyla devam ediyor. Bu konuyla ilgili çok fazla pozisyonumuz var ve hepsini kullanacağız” dedi. 

Geçtiğimiz Kasım ayında Azak Denizi’nde Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan sınır ihlaline yönelik çıkan çatışmanın ardından, Rusya Donanma Kuvvetleri tarafından Ukrayna menşeili gemilere ateş açılmış ve 3 gemiye 24 mürettebatla birlikte el konulmuştu.

İHA

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176