banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Uçak gemisini birlikte yapacaklar

Fransa ve İngiltere'nin, yeni nesil uçak gemisinin ortak üretimi için anlaşma vardı. Antlaşmayı Fransa ve İngiltere Savunma Bakanları Alliot-Marie ile John Reid imzaladı.

GÜNCEL 07.03.2006, 13:00
1780
Uçak gemisini birlikte yapacaklar

Fransa ve İngiltere'nin,yeni nesiluçak gemisinin ortak üretimi için anlaşma imzaladığı bildirildi.

Anlaşmaya ilişkin mutabakat zaptının, Avusturya'nın İnnsbruck kentinde yapılan AB Savunma Bakanları toplantısına katılan Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie ve İngiltere Savunma Bakanı John Reid tarafından imzalandığı kaydedildi.

Alliot-Marie anlaşmanın imzalanmasından sonra yaptığı açıklamada, ''Bu ittifakımızın en güzel örneği'' dedi.


Bu imzayla iki bakan tarafından geçen ocakta bu projenin geliştirilmesi için varılan anlaşma sağlamlaştırıldı. İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Fransa'nın, İngiltere'nin üzerinde çalıştığı bu projeye katılabilmesi için 100 milyon pound ödeyeceği belirtildi.

İngiltere, 65 bin tonluk uçak gemisinin tasarımı için yaklaşık 450 milyon pound bütçe ayırdı. İngiliz savunma yetkilileri, uçak gemisi projesinin, uygulamaya konulduğu takdirde, yaklaşık 3 milyar pounda mal olacağını kaydediyorlar.

Bu proje kapsamında, İngiliz deniz kuvvetleri için HMS Ark Royal, HMS İllustrious ve HMS İnvicible yerine geçecek iki yeni gemi üretilecek. Fransa'ya da bir yeni gemi teslim edilecek.

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Karikatürü Tümü