banner191

banner148

banner179

banner176

Tuz Gölü Kurtarılıyor...

Çevre Koruma Kurumu, dünyadaki en büyük 2 tuz gölünden biri olan Tuz Gölü'ndeki kirliliği önlemek ve bozulan ekolojik dengenin yeniden sağlanması için çalışma başlattı.

GÜNCEL 06.05.2005, 21:53
Tuz Gölü Kurtarılıyor...

TUZ GÖLÜ'NDE KİRLİLİĞİ ÖNLEME ÇALIŞMALARI

Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı Özel Çevre Koruma Kurumu, biraraya getirdiği çevreci sivil toplum örgütleriyle, kuş türlerinin çeşitliliği açısından dünyadaki en büyük 2 tuz gölünden biri olan Tuz Gölü'ndeki kirliliği önlemek ve bozulan ekolojik dengenin yeniden sağlanması için çalışma başlattı.

Tuz yoğunluğunun fazla olması nedeniyle kışın donmayan ve bu özelliğiyle birçok göçmen kuş için barınma ve üreme alanı olan Tuz Gölü ve havzası, bazı etkenler nedeniyle ciddi bir kirlilik yaşıyor.

Çevredeki yerleşim birimlerinden ulaşan kentsel atıklar ve sanayi atıkları, Tuz Gölü'ndeki ekolojik dengenin bozulmasında önemli rol oynuyor. Konya Kapalı Havzası'nda yoğun miktarda yeraltı suyu kullanılması ve her yıl yeraltı sularının yaklaşık 1 metre aşağı çekilmesi de büyük oranda bu sularla beslenen Tuz Gölü'nü olumsuz etkiliyor.

Biraraya getirdiği çevreci sivil toplum örgütleriyle birlikte, "Tuz Gölü için birlikte karar, birlikte çözüm" sloganıyla çalışma başlatan Özel Çevre Koruma Kurumu, 28 Nisan'da Ankara'da, sivil toplum örgütü temsilcileriyle yapılan 1. Tuz Gölü Çalıştayı'nda önemli kararlar aldı.


Gölde ekolojik dengenin yeniden kurulması için atılacak adımların genel olarak belirlendiği toplantıda, altyapı yatırımlarının programlanması ve Tuz Gölü'nde yapılacak çalışmaları tek merkezden yönetecek bir yönetim modeli oluşturulması kararlaştırıldı.

Kirliliğin önlenmesi ve göldeki doğal hayatın yeniden canlandırılması için ilk etapta, Tuz Gölü Havzası'nda yer alan Kulu'nun Kozanlı Beldesi'ndeki Gökgöl, kirlenme sürecinden önce olduğu gibi yeniden kuş türlerinin yaşamasına ortam sağlanarak, "Kuş Cenneti" haline getirilecek.

Öncelikle gölü besleyen su kaynaklarından daha fazla yararlanılması sağlanarak, Gökgöl'ün su seviyesi yükseltilecek. Kaçak avlanmanın önlenmesi ve kuşların rahatsız olmadan yaşayabilmesi için tel örgüyle çevrilecek Gökgöl'ün, yaratılan uygun ortamla yine binlerce kuşa ev sahipliği yapması planlanıyor.

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
15°
sisli
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?