banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Türkiye’ye 3 tane Gemi Hastanesi projesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, benzeri ABD’de bile olmayan doğal afetlerde görev yapacak 3 gemi hastanesi için talimat verdi.

GÜNCEL 14.12.2013, 14:53
2949
Türkiye’ye 3 tane Gemi Hastanesi projesi

Türkiye’ye 3 tane Gemi Hastanesi projesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, benzeri ABD’de bile olmayan doğal afetlerde görev yapacak 3 gemi hastanesi için talimat verdi.

Deniz Güçer’in sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, “Proje ihale aşamasında. En geç Ocak ayında ihaleye çıkacağız. Son sunum yapılacak.” açıklamasında da bulundu. Müezzinoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları;

- Yunanlı hekimler gündem olmuştu. Türkiye’de çalışmaya başladılar mı?

Yunanistan’la iki sorunumuz var. Biri dil sorunuydu, çözdük. Burada çalışıyorsa Türkçe öğreniyor. İkincisi ise Yunanistan’ın hekim eğitim kalitesi yüksek, YÖK denkliğinde sorunumuz yok ama çalışma kültürleri bize uymuyor. Çünkü ’4-5 saat çalışırız’ diyorlar. Biz de 4-5 saat çalışarak böyle bir sağlık hizmeti sunumu olur mu, bilmiyorum. Özel sektör planlayacak. Hekimlik mesleği 24 saatlik bir meslek. O nedenle değerli. Bir memur gibi düşünürsek mesleğimize en büyük kötülüğü yaparız.

DOKTOR VE HEMŞİRELERE YÖNELİK SALDIRILAR

- Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet meselesinde önemli adımlar atıldı. Yasal düzenlemeler etkili oluyor mu?

Hukuk sisteminde ideali bulmak çok mümkün değil. Ama son 1 yılda özellikle hakimlerimizin bu tür olaylarda kanuni cezaları en üst düzeyde uygulamalarından memnunum açıkçası. Bunu olağan bir olay gibi görmüyor ve cezayı üst sınırdan veriyorlar. Yeni kanunla şiddet uygulayana tutuklama geliyor. Üç gün, beş gün bunlar düzenlenecek. Bilsin ki ‘Ben doktora, hemşireye elimi kaldırdığım an en az bir gece tutuklu kalacağım’. Caydırıcılığını burada bekliyoruz. Cezaların ertelenmemesiyle ilgili de Adalet Bakanlığımızla görüşmelerimiz sürüyor.

“HEKİMLERE KENDİ CANIMIZ GİBİ BAKMALIYIZ”

- Yani şiddet uygulayanın cezası ertelenmeden uygulanacak?

Adalet Bakanlığı geniş bir çalışma yapıyor. Bizim Torbamızda bu var. Aslında toplumsal bilincin yükselmesi gerekiyor. O şiddet uyguladığın doktora en hayati durumda, çaresiz kaldığın anda ihtiyacın olabilir. Evladının, eşinin ihtiyacı olabilir. Hekime ve sağlık çalışanına kendi canımız gibi bakmamız lazım. Elbette o da insan. Hiç kusuru olmayacak, hata yapmayacak demek olmaz. Ama 24 saat çalışıyor, bayram yok, hafta sonu yok. Her zaman sana hizmet etme gibi bir mesleği var. Yapanlara karşı da anında çevrenin toplumsal bir tavır koymasının doğru olacağını düşünüyorum. ‘Dur kardeşim yanlış yapıyorsun’ demeyi de toplumsal bilince yerleştirmemiz lazım.

 DEPREME KARŞI YÜZEN GEMİ

-Erdoğan talimat verdi, benzeri ABD’de bile olmayan doğal afetlerde görev yapacak 3 gemi hastanesi için ihaleye çıkılıyor… - Gemi hastaneyle ilgili hangi aşamaya gelindi?

Proje ihale aşamasında. En geç Ocak ayında ihaleye çıkacağız. Son sunum yapılacak. - Sanıyorum tek örnek ABD’de bulunuyor? ABD’de de bunun örneği yok. Orada bir petrol tankerini hastaneye dönüştürmüşler. Gidip gördüm. Bir geminin hastaneye dönüştürülmesi farklı, proje bazlı gemi hastane yapmak farklı. Bu dünyada tek olacak. ABD’de de komutanlarla görüştüğümde çektikleri sıkıntıları gördüm. Nereyi istedikleri değiştiremediklerini anlattılar. Bizimki ise dünyada gemi hastane olarak inşaa edilen ilk proje olacak. Biz de yanılmıyorsam 2. Abdülhamit döneminde iki gemimizi savaş döneminde gemi hastane olarak kullanmışız. Birinin adı Gülnihal.

GEMİNİN ADI NE OLACAK?

- Bu gemi hastanenin adı da Gülnihal olabilir mi?

Olabilir ama kamuoyuna sorarız. Okyanusta gidebilecek, kapasitesi geniş bir gemi hastanenin, ülkemizin olağanüstü durumlarında -afetti, depremdi- hizmet vermesi önemli. Yine olağanüstü durumlarda Türkiye’nin Dünya genelinde marka değeri olan bir hastaneyi hizmete kazandırması da önemli. * Maliyet hesabı yapıldı mı? Tahmin edilen 150 milyon dolar gibi bir rakam. Ama henüz proje ihalesi tamamlanmadı. O ihaleden sonra gerçek rakamlar karşımıza gelir. Belki kiralama sistemi yapabiliriz. Kamu özel ortaklığında bir formül olabilir. * Beyin ameliyatı bile yapılabilecek değil mi? Evet. 8 ameliyathanesi var. Yoğun bakım, doğumhane, beyin cerrahi, diyaliz ünitesi.

GEMİ HASTANEDE 200 YATAK VAR

Bakanlığın bir ay içinde ihaleye çıkacağı gemi hastaneyle ilgili rakamlar şöyle: Toplam alan 15-20 bin metrekare. - 15 muayene, 15 müşahede, 2 müdahale, 2 resüsitasyon yatağına sahip. - 17 branşta poliklinik bulunacak - Her türlü ameliyat yapılabilecek. - 8 ameliyathaneden 2′si özellikle beyin cerrahi için kullanılacak. - 2 doğumhane, 6 yataklı diyaliz ünitesi, 2 yataklı yanık ünitesiyle toplam 200 yatak olacak. - 316 sağlık personelinin gemi hastanede görev yapması planlanıyor.

Yorumlar (2)
Osman Pelister 8 yıl önce
Sanki Abdülhamit döminde Abdülhamit tarafindan icat edllmiş. Daha Gülnihal vapuru nedir, ne olmuştur haberleri yok. Abdülhamit'e pay vermek için uydur dur. Afeti bekleyen gemi, ABD'de bile yok, Abdülhamit'in donanmasina benzemesin sonu, bir rıhtımda çürüye yazacak zahir...
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Elbette bir depremde o yere yakın limana bir hastahane gemisi göndererk yaralıların imdadına yetişmek çok güzel bir düşünce. Ancak

her zaman olduğu gibi bu işte de sayın Başbakan uzmanlara danışmadan, bir araştırma yaptırmadan emir buyurarak 3 hastahane gemisi yapın emrine, ilgililer her zaman olduğu gibi karşı fikir söylemeden keramet buyurdunuz başbakanım diyerek derhal inşaat için çalışmalara başşlaması bu fakır fukara möişlletin çok değerli olan paracıklarının çarçur edilmesi, gelecek kuşaklara büyük borçlar yüklenmesini doğru bulmuyorum. Yatırım ilmi var, fizibilite çalışmaları yapılmalıdır. Hiç klimse hangi mevkide olursa olsun böyle işler yapmamalı. Bakınız bie emekli olarak, gün geçmiyorki, sağlık harcamalarımız gittikçe bize yüklenmekltedir. İyiye gideceğine durumumuz gün geçtikçe kötüye gitmektedir. Bu gösteriyor ki para sıkıntısı vardır.Bu ülkede her gece on milyon insan yatağına aç girmektedir.İki milyondan fazla insanımız işsizdir,iş beklemektedirler.Bu nedenlerden dolayı hesap kitapsız harcamalar yapılmamalıdır. Bu parayla deprem bÖlgelerine kaç tane bin yataklı hastahane yapılabileceği düşünülmelidir. bu ülkede hastahane gemilerine ihtiyaç olacak büyük deprenlere otuz yılda bir olmaktadır. Bu gemiler deprem kazazedelerine hizmet etmeden çürüğe çıkabilir.Gemilerin senelik giderleri çok büyük meblağlara ulaşmakltadır. Ben gereksiz demiyorum ama bizim gibi kuruşa muhtaç olanlar eldeki olanakları çarçur etmemelidir.. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
20
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü