banner191

banner148

banner179

banner176

Türkiye’nin uluslararası hayırseverlik endeksinde 128’inci

Bu yıl Prof. Dr. Ali Nesin ve Matematik Köyü Projesi’ne verilen Vehbi Koç Ödülü töreninde konuşan Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, Türkiye’nin uluslararası hayırseverlik endeksinde 128’inci olduğunu belirterek sordu: “Ge

GÜNCEL 27.02.2015, 08:07
Türkiye’nin uluslararası hayırseverlik endeksinde 128’inci

Biz gerçekten hayırsever miyiz?

Bu yıl Prof. Dr. Ali Nesin ve Matematik Köyü Projesi’ne verilen Vehbi Koç Ödülü töreninde konuşan Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, Türkiye’nin uluslararası hayırseverlik endeksinde 128’inci olduğunu belirterek sordu: “Gerçekten hayırsever bir millet miyiz?”

VEHBİ Koç Vakfı tarafından her yıl sırasıyla eğitim, kültür ve sağlık alanında verilen Vehbi Koç Ödülü’nün bu yılki sahibi Prof. Dr. Ali Nesin ve Matematik Köyü Projesi oldu. Başta Koç Ailesi üyeleri olmak üzere iş ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı ödül töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, tutumluluğu ile tanınan Koç Holding Kurucusu merhum Vehbi Koç’un eğitim ve kültür söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan yatırım yaptığını hatırlattı. Konuşmasında İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Charities Aid Foundation’ın 135 ülkeyi kapsayan hayırseverlik araştırmasında Türkiye’nin 128’inci olduğu bilgisini de paylaşan Mustafa Koç’un, bu sonuçların iyi analiz edilmesi gerektiğini belirterek, “Biz gerçekten hayırsever bir millet miyiz” şeklindeki sorusu geceye damga vurdu.

100 ÜZERİNDEN 18

Charity Aid Foundation’ın ‘World Giving Index 2013’ araştırmasında katılımcılara, son bir ayda ‘bir hayır kurumuna bağış yaptınız mı?’, “Gönüllü bir çalışmaya katıldınız mı?’, ‘Tanımadığınız birine yardım ettiniz mi?’ şeklinde 3 soru sorulduğunu kaydeden Mustafa Koç, şunları söyledi: “Bu soruların yanıtları üzerinden ülkelere bir not veriliyor. Türkiye olarak notumuz 100 üzerinden 18. 128’inci sırada olduğumuz endekste geride bırakabildiğimiz ülkeler ise, Hırvatistan, Karadağ, Ekvator, Filistin, Venezuela ve Yemen. Dünyanın en güvenilir araştırma şirketlerinden birisinin imzasını taşıyan bu ve benzeri çalışmaları analiz ederken kendimize samimi bir şekilde sorabilmemiz lazım. Biz gerçekten hayırsever bir millet miyiz? Hayırseverlikten ne anlıyoruz? Yetiştiğimiz kurumlara, topraklara, geri dönüp elimizi gerçekten uzatıyor muyuz?”

EĞİTİMDE İRTİFA KAYBI

Türkiye’nin dünyanın en büyük 20 ekonomisinde yer aldığını ancak eğitim kalitesi, mühendislik, fen ve matematik gibi birçok alanda geride olduğunu ve giderek de irtifa kaybettiğini vurgulayan Mustafa Koç şöyle devam etti: “Nitelikli eğitim, Türkiye’nin en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Ne yazık ki, eğitim kalitesi eğitime erişim ve fırsat eşitliği, ülkemizin en önemli sorunları olmaya devam ediyor.”

Mustafa Koç, bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye’de birçok saygın kurum ve insanın canla başla çalışarak, özellikle eğitim konusunda Türkiye’ye çok değerli faydalar sağladığını ve bunlardan birinin de Ali Nesin ve Matematik Köyü Projesi olduğunu söyledi.

Eğitim ve kültüre göz kırpmadan yatırım

Mustafa Koç, Vehbi Koç’u sürekli hatırladıklarını belirterek, “Zaman zaman ‘Yaşasaydı şimdi bu durumda ne yapardı?’ diye kendimize soruyoruz. Bazen de o muzip gülümsemesiyle bizi izlediğini hissediyoruz. Eğer bizi gerçekten izliyor olsaydı, eminim ki, Koç Topluluğu’nun geldiği noktayla gurur duysa da, onu en çok mutlu eden gelişmeler; eğitim, sağlık ve kültür kurumlarımızın her geçen gün artan başarıları olurdu. Tutumluluğuyla tanınmasına rağmen, söz konusu eğitim ve gelecek ise muazzam yatırımlara gözünü kırpmadan imza atardı” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?