banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Türkiye'nin İlk Yerli Araştırma Gemisi Sinop'ta

Sinop Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi'nin bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere Türkeli İlçesi'nde özel bir tersanede araştırma gemisi yaptırdı.

GÜNCEL 21.02.2012, 01:38
2345
Türkiye'nin İlk Yerli Araştırma Gemisi Sinop'ta
Sinop Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi'nin bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere Türkeli İlçesi'nde özel bir tersanede araştırma gemisi yaptırdı.

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Recep Bircan, Su Ürünleri Fakültesi'nin bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere Türkeli İlçesi'nde özel bir tersanede araştırma gemisi yaptırdıklarını söyledi. Prof.Dr. Bircan, 2.5 milyon TL'ye mal olacak geminin Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve projelendirilen ilk yerli araştırma gemisi olacağını belirtti. 

Sinop Ünversitesi tarafından ulusal ve uluslararası sularda bilimsel araştırma yapılmasını sağlamak amacıyla geçen yıl Eylül ayında araştırma gemisi yapımına başlandı. Türkeli İlçesi'ndeki özel bir tersanede yapımı devam eden geminin 22 metre uzunluğunda, 135 gros ton hacminde, 7.5 metre genişliğinde olacağı belirtildi. Geminin iç donanımı ile birlikte toplam 2.5 milyon TL'ye mal olacağını dile getiren Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, geminin Su Ürünleri Fakültesi'nin bilimsel çalışmalarında kullanılacağını ifade etti. 

Amaçlarının öğretim üyelerinin daha rahat şartlarda ve daha geniş kapsamlı bilimsel çalışma yapmasını sağlamak olduğunu belirten Prof. Dr. Bircan, "Üniversitemize ait 12 metre uzununluğunda ağaç malzemeden yapılmış bir gemimiz vardı. Ancak bu gemi araştırma çalışmaları için yetersiz kalıyordu. Öğretim üyelerimiz mevcut gemi ile en fazla 3-4 saat denizde kalıp geri dönmek zorunda kalıyorlardı. Biz de bu problemi çözmek için bir proje hazırladık. Hazırladığımız proje Devlet Planlama Teşkilatı (Dpt) tarafından kabul edilip desteklendi. Geminin maliyeti Dpt tarafından karşılandı" dedi. 

Gemide 3 personel, 13 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 16 kişinin bulunabileceğini belirten Prof. Dr. Bircan, "Gemi bir hafta denizde kalma kapasitesine sahip. Öğretim üyelerimiz 1 hafta karaya çıkmadan ulusal ve uluslararası sularda araştırma yapabilecekler. Geminin içerisinde suyun fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin ölçümü, balık avlanma stoklarının belirlenmesi gibi bir çok çalışmanın yapılabileceği iki labaratuvar, soğuk hava deposu ve çeşitli cihazlar bulunacak" diye konuştu.
Yorumlar (5)
sedat gönener 10 yıl önce
Bilim,Yunus ya da KTÜ nün (Balıkçı)tekneleri başka amaçlarla yapılıp, boy verilerek birtakım değişikliklerle araştırma gemisine dönüştürülmüş olabilir mi?

Araştırma Gemisi olarak tasarlanarak yapımına başlanan ilk yerli tekne tanımı bence doğrudur. Sinop Üniversitesi kısa zamanda kızağa koyduğu ve yakın zamanda sonuç alacağı bu projesiyle diğer üniversitelerin benzer çabalarına da örnek olmaktadır.Saygılarımla

Yrd.Doç.Dr.Sedat Gönener
Prof.Dr. Aydın ŞALCI 10 yıl önce
İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne ait "YUNUS" adlı araştırma gemisi yıllar önce yapılmış ve halen görevdedir. Ayrıca KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Falültesi'nin de bir araştırma teknesi (Karadeniz Balıkçı Teknesi tipinde - Alametro)

bulunmaktadır. Heriki teknede ülkemizde yapılmıştır.

Bu nedenle, bu teknenin ilk olmadığını belirtirim.

Saygılarımla.
Alamatra 10 yıl önce
Sayin Rektor Universiteye yeni atanmis herhalde. Bu projenin mazisinden pek haberi yok galiba.

Ihaleyle dizayn isini yapan firmaya halen bakiye borclarinin bulundugu ve bu borcu odememek icin ne atraksiyonlar yapildigi husunda satinalma bolumunden bilgi alamaz ise biz kendisini bilgilendirmeye haziriz.

Bir universitenin herzaman bilime ve emege saygili olacagina dair inancimizi halen daha kaybetmedik yalniz bir ilk yapildiysa bu dogrudur saygi duyulmalimi acaba yoksa!.

ahmet deniz 10 yıl önce
bilim gemisi de yıllar önce ülkemizde yapılmıştır ve halen hizmet vermektedir. yapım yeri :taşkızak tersanesi. hizmete girişi:1983

http://www.eurofleets.eu/np4/77.html
Yakup ERDEM 10 yıl önce
Haber metninin detaylarında ülkemize başka araştırma gemilerinin varlığından ve bunların hangi yolla temin edildiğinden bahsedilmektedir.Bir bütün olarak aşağıdaki vasıfları taşıyan ilk gemidir.

Sıfırdan araştırma gemisi olarak planlanmış

Plan ve tasarım Türkiye'de yapılmış

Türkiye'de inşa edilmişSevgili Alamatra (Harun bey) evet sizinle güzel bir çalışma gerçekleştirdik, en azından ilk olması hasebiyle siz de dahil hiç birimizin vakıf olmadığı bir işi bir ileri aşamaya beraberce taşıdık. Size ülkem, üniversitem ve şahsım adına çok teşekkür ederim.Fakat sizinle tasarlanan gemi 22 metre boyunda 500x2 HP motor gücünde miydi? Acaba bu değişiklik neden oldu?

Bence bakayalara takılmamak, geminin tasarımının neden değiştiğini bir düşünmek lazım. Özel olarak size selamlarımı sunarım.
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
banner102
Günün Karikatürü Tümü