banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Türkiye ile Libya arasında ticaret mutabakatı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Libya Planlama Bakanı Taher Cuheymi tarafından bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandı.

GÜNCEL 24.09.2020, 09:53 24.09.2020, 10:00 Halit Emre İbrahimoğlu
247
Türkiye ile Libya arasında ticaret mutabakatı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Libya Planlama Bakanı Taher Cuheymi tarafından bir Mutabakat Zaptı (MoU)'nın imza altına alındığı ve bu Zapt ile Türk firmalarının Libya'daki hakediş alacaklarından, teminat mektuplarına, makine ekipman, şantiye veya yapılan projenin gördüğü zararlardan, fiyat artışlarına ve projelerin devam edip etmemesi, devam etmeyecek projeler için tasfiye süreçlerinin belirlenmesine kadar tüm konuların Libyalı işveren idareler ile ele alınıp kalıcı bir çözüm elde edilmesinin sağlanabileceğinin değerlendirildiği belirtilmekte,

Bu kapsamda, Türk firmalarının metnin yürürlüğe girmesinin ardından 90 gün içerisinde ellerindeki belgelerle Libyalı işveren idarelerle bir araya gelerek geçmişten kalan sorunları müzakere etmeleri gerektiği, müzakerelerin neticesinde ortaya çıkacak olan sonuçların da imzalanan bu metin sayesinde ifa edilmesi beklendiği bildirilmiş olup bahse konu MoU'nun yürürlüğe giriş tarihinin takip edilmekte olduğu bildirildi.

Bu defa, Ticaret Bakanlığı'ndan alınan ve yazı ekinde bir örneği sunulan yazıda, Mutabakat Zaptı'nın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak 15.09.2020 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandığı, böylece Türk tarafının metnin yürürlüğe girişine ilişkin iç onay sürecini tamamladığı belirtildi.

Bundan sonraki aşamada, Libya tarafına iç onay sürecimizin tamamlandığına ilişkin bildirimin Dışişleri Bakanlığımızca yapılacağı, ardından Libya tarafının ilgili süreci tamamlamasının ve MoU'nun yürürlüğe giriş tarihini bildirmesinin beklendiğinin iletileceği, Libya tarafının iç onay sürecini tamamlaması ve MoU'nun yürürlüğe giriş tarihini belirtmesinin ardından MoU'nun yürürlüğe girmesine yönelik bir kararname çıkartılacağı ve MoU'nun yürürlüğe gireceği ifade edilmekte, MoU'nun yürürlüğe giriş süreci tamamlandığında Türk firmalara gerekli bilgilendirmenin yapılacağı bildirildi.

Firmalarınn sorunlarının, özel hukuk sözleşmelerinden kaynaklanan sorunlar olması ve bu sorunların ancak firma-işveren idare görüşmeleri çerçevesinde çözümlenebilecek hususları ihtiva etmesi nedeniyle, MoU'nun yürürlüğe girmesinden sonra öngörülen takvim çerçevesinde iş süreçlerinin takibinin Türk firmalar tarafından hassasiyetle gerçekleştirilmesinin hayati önem taşıdığının değerlendirildiği belirtildi.

''Bu çerçevede;

 1. Metnin yürürlüğe girmesinin ardından 90 gün içerisinde firmalarımızın ellerindeki belgelerle birlikte Libyalı işveren idarelerle bir araya gelerek geçmişten kalan sorunları müzakere etmeleri gerektiği ve bu kapsamda firmalarımızın, geçmişten kaynaklanan sözleşmelerinin bulunduğu Libyalı işveren idarelerden randevu almak üzere ilgili Libyalı kurumlara yazılı bildirimde bulunması ve bu bildirimi yaptığına dair TOBB'a bilgi vermesi gerektiği bildirilmektedir.

 2. Libyalı işveren idareler ile görüşecek firmalarımızın hangi projeleri için hangi işveren idare ile görüşecekleri ve bu görüşmeler için öngörülen muhtemel tarih aralığıyla, görüşme yeri bilgisini firmalardan talep etmeleri ve bir envanter oluşturmalarının sürecin verimli bir şekilde takip edilmesi açısından yüksek önemi haiz olduğu değerlendirilmektedir. Bu şekilde oluşturulacak bir envanter ile mevcut durum analizinin sağlıklı ve hızlı bir şekilde yapılması ve ihtiyaç duyulduğunda gerekli yönlendirmelerin gerçekleştirilmesinin mümkün olabileceği belirtilmektedir.

 3. Firmalarımızın Libyalı işveren idareler ile gerçekleştirecekleri görüşmeleri, mevcut güvenlik koşullarını ve Libya Büyükelçiliğimizin bu konudaki yönlendirmeleri de dikkate alarak, mümkün olduğu ölçüde Libyalı işveren idarelerde ya da işveren idarelerin firmalarımız ile görüşmeyi kabul ettikleri güvenli ortamlarda gerçekleştirmelerinin müzakere süreçlerinin hızlı bir şekilde tamamlanmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

 4. Firmalarımızın Libyalı idarelerle yapacakları görüşmeler kapsamında işe devam etme imkânlarının olması durumunda, yeniden işe başlama sözleşmelerinde güvenlik ile ilgili gerekli maddelere mutlaka yer vermelerinin ve özellikle mevcut tüm sigortalama imkânlarını değerlendirmelerinin yüksek önem arz ettiği ifade edilmektedir.

 5. Libyalı idareler ile yapılan görüşmeler sonucunda kesinleşen, iptal olan veya yeniden işe başlama sözleşmesi yapılan projelere ilişkin verilerin temin edilmesine de ihtiyaç duyulmakta olup bu kapsamda, elde edilen verilerin hazırlanan envantere eklenmesi ve gerek istatistiki izleme gerekse süreç yönetimi açısından bu belgelerin TOBB ile paylaşılmasının önem arz ettiği bildirilmektedir.''

Uzlaşı belgesi (MoU) görüntülemek için tıklayınız.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
22
kapalı
banner102
Günün Karikatürü Tümü