banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Türkiye: "Gürcistan'ın yaptığı iş Hukuksuz"

Reuters'in geçtiği Zerrin Elçi imzalı Kahire çıkışlı habere göre, Davutoğlu, Türk kaptana ceza veren Gürcistan'a ziyaret planlıyor. Türkiye, el koymanın "Hukuksuz" olduğu görüşünde

GÜNCEL 02.09.2009, 11:39
2142
Türkiye:

Türkiye: "Gürcistan'ın yaptığı iş Hukuksuz"

Reuters'in geçtiği Zerrin Elçi imzalı Kahire çıkışlı habere göre, Davutoğlu, Türk kaptana ceza veren Gürcistan'a ziyaret planlıyor. 

Gürcistan'ın, ekonomik ablukada tuttuğu ayrılıkçı Abhazya Bölgesine yakıt taşıyan  geminin Türk kaptanına verdiği 24 yıl hapis cesasından rahatsız olan Türkiye, Gürcülerin uluslararası hukuka aykırı  davrandığı görüşüyle aldıkları mahkeme kararını bozmasını istiyor. 

Reuters'a bilgi veren bir Türk yetkili, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da yakın bir tarihte Gürcistan'a gideceğini  ve bu ziyarette bunu isteyeceğini söyledi. 

Davutoğlu'nun dün Kıbrıs'ta temasları sürerken bir ara Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze ile telefon  görüşmesi yaptığı ve bu ülkenin Mehmet Öztürk'ün kaptanı olduğu Panama bandıralı tankere "uluslararası hukuka aykırı  bir şekilde" el koyup sonra da kaptana hapis cezası vermesinin Türkiye'yi rahatsız ettiğini ilettiği öğrenildi. 

Dışişleri sözcüsü: "Uluslararası hukuka aykırı"

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Burak Özügergin de "Gürcülerin hem esas hem de usul bakımından uluslarası denizcilik  hukukuna aykırı hareket ettiğini düşünüyoruz" dedi. 

Gürcistan sahil güvenlik güçleri 2,000 ton petrol ve 700 ton mazot yüküyle tankere geçen ay el koymuştu. Ülkenin  batısında bulunan Kutaisi kentinde hakim Gela Kiria dün Reuters'a yaptığı açıklamada, Öztürk'ün "işgal altındaki  topraklardaki yasaları ve gümrük yasalarını çiğnediği" gerekçesiyle 24 yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi. 

Uluslararası hukuka göre açık denizlerde bir gemiyi durdurmanın tamamen yasak olmadığını değil ama belli koşullara  bağlı olduğunu söyleyen Türk yetkili, "Ülkenizde sıkıntı vardır, onu uzaklaşırken yakalarsınız, yani karadaki karşılığı ile  sıcak takip yaparsınız ya da ülke güvenliğine yönelik çok ciddi bir tehdit vardır o zaman gemiyi durdurursunuz. Ama  buradaki durumda bu şartlardan hiç biri yok" dedi. 

Gürcistan, el konma sırasında geminin kendi kara sularında olduğunu savunurken, geminin Türk işletmecisi Densa'nın  Genel Müdürü Hüseyin San, Gürcistan'ın müdahalesinin uluslarası sularda ve silah zoruyla olduğunu söyledi. 

El konan tankerin Türk ve Azeri mürettebatı serbest bırakılılırken Hakim Kiria, geminin kargosunun Gürcistan devletine teslim edildiğini ve satılabileceğini belirtti. 

Geçen yıl Rusya ile 5 gün süren bir çatışma yaşayan Gürcistan, Rusya'dan destek gören Abhazya ile denize çıkışı olmayan Güney Osetya'ya karşı izole etme politikası uyguluyor.

Yorumlar (2)
DENİZİN SESİ 13 yıl önce
EVET SAYIN DEVLET YETKİLİLERİMİZ ALLAH RAZI OLSUN SİZLERDEN OLAYA EL KOYMANIZDAN.

YAZIK GÜNAH DENİZCİ KARDEŞLERİMİZE,

YAZIK DENİZCİ KARDEŞLERİMİZİN AİLELERİN,ANNELERE,BABALARA,EVLATLARINA.

BUNLAR KENDİLERİNİ NE ZANNEDİYORLAR NE ZANNEDİYORLAR.

OSMANLI TOKATINI HATIRLATMA ZAMANINI YARATMASINLAR KENDİLERİNE.

KAÇ KARIŞ TOPRAKLARI,NEKADAR NUFUSLARI İLE KİME KABADAYILIK EDİYORLAR HATIRLATIRLIR BİR GÜN GENDİLERİNE.

SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİMİZ DENİZDEKİ SINIRLARINI BİLDİRİLMELERİNİ

EĞER ABAZYA KENDİLERİNİN İSE,BUYURSUNLAR ORAYA GÜVENLİK KUVVETLERİNİ KOYSUNLAR,GÜMRÜK YETKİLERİNİ KOYSUNLAR,LİMAN OTORİTELERİNİ KOYSUNLAR.NEDEN KOYMUYORLAR?

ORDAKİ İNSANLARIN TÜRK OLDUĞUNU UNUTMASINLAR????

TÜRK MİLLETİ ONLARA GIDA VE DİĞER İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK IÇIN

TİCARET GEMİLERİMİZ MAL GETİRİYOR.ORAKA KAÇAKCILIK YAPMAYA GİTMİYORUZ.ORASI SENİN İSE BUYUR YARDIM ET ORDAKİ İNSANLARA.HEM AÇ BIRAK,HEM AMBARGO KOY.ONDAN SONRA ORASI BENİ TOPRAĞIM DEMEK YOK.ULUSLAR ARASI SULARDA GEMİLERİMİZE ASKERİ SİLAHLA KORSANLIK YAPARAK GEMİLERİMİZE SALDIRMAN NEDİR?ULUSLAR ARASI SULARDAKİ TİCARET GEMİLERİMİZİ GASP EDİP LİMANINA BAĞLAMAK NEDİR?İÇİNDEKİ VATANDAŞLARMIZI HAPSE ATMAK NEDEMEKTİR????GEMİLERİMİZİ GASP EDİP SATIŞA ÇIKARMAK NE DEMEKTİR? GEMİ İÇİNDEKİ MALI GASP EDİP KENDİNE MAL ETMÖEK NEDEMEKTİR?????

TÜRK MİLLETİNİN SABIRINI TAŞIRMA KOMŞU.GENE BİZE MUHTAÇSIN OLAKİ UNUTMAA SAKIN.SABRIMIZ KUVVETLİDİR HAAAA ONUDA SAKIN UNUTMA.YAZIK YAZIK BÖYLE DAVRANARAK DÜŞMAN KAZANMA KOMŞU.
HILMI TAŞER 13 yıl önce
Türk mü ? Vur bir osmanlı tokadı !!Gemin kaçırılır, geri alamazsın. Sabırlıyım dersin.

Kaptanı hapsedilir, çıkartamazsın. Çalışkanım dersin.

Kırmızı çizgini silerler, laf söyleyemezsin, Hoşgörülüyüm dersin.

Daha neler söylerler en değerline, askerine, ağırbaşlıyım dersin.Türk mü ? Vur bir osmanlı tokadı !!TürkoğluTürk

HT

19
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü