banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Türkiye, Gemi sökümde "Rol Model" oldu

GEMİ geri dönüşüm sektörüne girme kararı alan Vietnam, rol model olarak Türkiye'yi seçti.

GÜNCEL 19.10.2015, 12:18
571
Türkiye, Gemi sökümde

GEMİ geri dönüşüm sektörüne girme kararı alan Vietnam, rol model olarak Türkiye'yi seçti. Vietnam Denizcilik BakanlığıTemsilcisi Do Duc Tien başkanlığında 12 kişiden oluşan heyet, İzmir'in Aliağa ilçesinde faaliyet gösteren gemi geri dönüşüm tesislerinde incelemelerde bulundu.

Tesislerin işleyiş ve uygulamalarını yerinde görüp, incelemek, edindikleri bilgileri Vietnam Denizcilik Bakanlığı'na bir rapor halinde sunmak üzere Aliağa'ya gelen heyet ilk ziyaretini Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği'ne (GEMİSANDER) yaptı. Vietnam heyetini, GEMİSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve üyeleri karşıladı.

GEMİSANDER Başkan Adem Şimşek, kendisinin Dünya Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği'nin (ISRA) de başkanı olduğunu hatırlatıp, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hiçbir zaman 'rekabet ortamı oluşmasın' gibi bir düşünceye kapılmadıklarını ifade eden Şimşek, "Gemi geri dönüşüm sektöründe ülkemizin en güvenilir ve rol model ülke olarak görülmesi bizim için gurur kaynağıdır. Dili, dini, ırkı ne olursa olsun, bizden yardım almak isteyen tüm ülkelere kapımız açıktır. 'Aman, ekmeğimize ortakçı çıkmasın' gibi bir düşüncemiz olamaz. Çünkü ekmeğini bölüşmek biz Türkler'in fıtratında vardır. Kaldı ki ISRA Başkanı olmamın da şahsıma yüklediği bir misyon var" diyerek, Vietnam heyetine gerekli yönlendirmeleri ve her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu söyledi. Vietnam heyetinin sorularını da yanıtlayan Şimşek, sektörünün çok hassas olduğunu, büyük sorumluluk gerektirdiğini ve asla hata kabul etmediğini de vurguladı.

BİLGİLENDİRME SUNUMU YAPILDI 

Heyete barkovizyon eşliğinde bir sunum yapan GEMİSANDER Atık Yönetim Sorumlusu Ersin Çeviker de Gemi Geri Dönüşüm tesislerinin sahip olduğu çevre yatırımları başta olmak üzere ekonomik ömrünü tamamladıktan sora Türkiye'ye söküm için getirilen bir geminin tabii olduğu yasal denetimleri, fiziki söküm sürecini, yine bu süreçte hangi resmi prosedürlerin uygulandığı, geri dönüşümü mümkün olmayan çeşitli maddelerin nerelerde ne şekilde bertaraf edildiği, söküm sırasında çevre ve insan sağlığına karşı olası olumsuzluklara nasıl müdahale edildiğini görsel örnekleriyle anlattı. Daha sonra tesisleri gezen ve yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Vietnam heyeti, tesis yetkililerinden söküm çalışmalarının işleyişine yönelik bilgi aldı.

TÜRKİYE ROL MODELİMİZ OLACAK

Ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vietnam Denizcilik Bakanlığı Temsilcisi Do Duc Tien, "Aliağa'ya gemi söküm faaliyetlerini izlemek için geldik. Önümüzdeki yıllarda kendi ülkemizde kullanabileceğimizi düşündüğümüz yöntemler hakkında bilgiler edindik. Buradaki tecrübelerden faydalanmak bizim için çok önem arz etmektedir. Buradaki tesislerin çok iyi tesisler olduğunu ve Türkiye'nin bu konuda dünya lideri konumunda olduğunu bildiğimiz için ilk olarak Aliağa'daki tesisleri ziyaret etmek istedik" dedi. Tien, Türkiye'nin kendilerine rol model olacağını söyledi. 

"DÜNYA BİZİ ÖRNEK ALIYOR"

Vietnam heyetini, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın nezdinde ağırladıklarını belirten Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Atık Yönetim Sorumlusu Kaptan Ersin Çeviker de, Türk gemi geri dönüşüm sarnayicilerinin sektörde tüm dünyaya örnek olmaya devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin bu konuda rol model bir ülke konumunda olduğunu da belirten Çeviker, Vietnam'ın ardından 21 Ekim'de de Bangladeş heyetinin Aliağa'daki gemi söküm tesislerini ziyaret edeceğini söyledi.

Yorumlar (0)
22
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü