banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"Türkiye, balıkçılıkta Norveç'i örnek almalı"

Yaşar Topluluğu Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, Norveç'in avcılıkla ilgili tüm imkanlarına rağmen kültür balıkçılığına büyük önem verdiğini söyledi.

GÜNCEL 31.05.2012, 01:18
2290

Çamlı Yem ve Besicilik Şirketi'nin kültür balıkçılığı sektörünün sorunlarını irdelediği "Norveç-Kültür Balıkçılığı'na Neden Stratejik Önem Veriyor?" kitabı Türkiye'de kültür balıkçılığının öncüsü olan Yaşar Topluluğu Onursal Başkanı Selçuk Yaşar'ın önsözüyle yayınlandı. Yaşar, Türkiye'nin çipura ve levrek üretiminde Norveç'i örnek alması gerektiğini belirtti. Bin 500 adet basılan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar ve Milletvekilleri ile iş dünyasının önde gelen temsilcilerine gönderilen kitapta Norveç hükümetince yayınlanan bazı belgelerden yararlanıldı. Kitapta yer alan fotoğrafların da büyük bir bölümü "Norveç Balıkçılık ve Kıyı İşleri Bakanlığı"nın resmi arşivinden alınırken, Norveç'in avcılıkla ilgili tüm imkanlarına rağmen kültür balıkçılığına neden bu kadar önem verdiği ortaya konuldu.

Bakanlık Kuruluyor

Norveç örneğinden kültür balıkçılığı adına alınacak çok ders olduğunu söyleyen Yaşar, Norveç'in 'sürdürebilirlik' kavramından yola çıkarak geleceğini kültür balıkçılığına bağlamasından hayli etkilendiğini vurguladı. Yaşar, "1980'lerin ortalarında Ildırı'daki çiftliğimizden yavru balık alarak işe başlayan ve şu anda muazzam üretim potansiyeliyle ülkemize rakip olan Yunanistan'ın söz konusu 'Norveç Modeli'ni benimsemiş olduğunu gördüm. Bugün başta AB hükümetleri olmak üzere birçok ulus, denizlerden daha fazla yararlanmak için 'Balıkçılık Bakanlığı' kuruyor ve kültür balıkçılığını destekliyor. Norveç'in 'Balıkçılık ve Kıyı Alanları Bakanlığı' da çevre adına çok sıkı ve titiz davranıp kültür balıkçılığına sahip çıkıyor. Buradaki 'kıyı işleri' ya da 'kıyı alanları' ifadesinin biraz da kültür balıkçılığını koruma adına konduğu kanaatindeyim. Bakanlık yerel yönetimlerle uyum halinde çalışmakta. Kültür balıkçılığıyla ilgili kararlarda yerel yönetimlere öncelik tanımaktadır" dedi.
Norveç'in binlerce kapalı koydan ibaret kıyılarının bugün balık çiftlikleriyle birlikte korunduğunu dile getiren Yaşar, "Çiftlikler peyzajla uyumlu hale getiriliyor. Milli park sahaları dışında balık çiftliği faaliyetlerini destekleyen Norveç hükümeti, günümüzde kültür balıkçılığını dev boyutlarda bir endüstriye dönüştürmüş durumda. Norveç bürokrasisinde 'Hayati Sektör/Stratejik Sanayi' olarak anılan kültür balıkçılığı, Norveç halkı için gelecek güvencesi oldu" diye konuştu.

Yorumlar (1)
kpt şevket özdemir 10 yıl önce
bir zamanlarda bir başkası çıkmıştı,karadenizde ki özelliklede zonguldakta kömür ocaklarını kapatalım oralara balık çiftlikleri kuralım diye tv lerdeydi.şimdi ise bir başka modeli çıktı.hadi bakalım hayırlısı.o zamanın sonuçlarına bakalım.şimdi ise ankara yönetmelikler çıkarıyor o havuzları kapatmak için. bizimle birileri oynuyor kanaatimce. hayırlısı ...
23
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü